W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lato, czyli czas różnorodności w sektorze owocowo-warzywnym

01.07.2024

Okres letni to czas, kiedy na polach i w ogrodach króluje różnorodność owoców i warzyw oraz mamy dostęp do najszerszego asortymentu produktów sezonowych.

Świeże warzywa i owoce (od lewej: kapusta, maliny, młode ziemniaki, borówki, pomidory)

Latem przypada szczyt sezonu na maliny, borówki, jeżyny, wiśnie, czarną porzeczkę oraz aronię. Wśród różnokolorowych warzyw dominują brokuły, kalafiory, kapusta, kalarepa czy pomidory i papryka.

Ponadto lato, to czas gdy trwają zbiory owoców  i warzyw do przetwórstwa oraz gdy sami robimy przetwory, tak aby zachować smaki lata na dłużej.

Coraz częściej zwraca się uwagę na znacznie owoców i warzyw w diecie człowieka oraz na ich walory zdrowotne. Z uwagi na bardzo dobre źródło cennych składników odżywczych mają one korzystny wpływ na nasze zdrowie. Dzięki kierowaniu się sezonowością warzyw i owoców, możemy delektować się najbardziej soczystymi i pełnymi wartości odżywczych

Pomimo świadomości, jak ważne jest znaczenie owoców i warzyw w diecie człowieka, konsumenci nie w pełni zdają sobie sprawę z zagrożeń dla ich jakości. Z kolei one mogą pojawić się  na każdym etapie, poczynając od ich wzrostu i dojrzewania,  po ich sprzedaż czy warunki przechowywania. Na wygląd, teksturę czy straty jakościowe owoców i warzyw ma wpływ wiele czynników, tj. genetyczne, środowiskowe, zabiegi w trakcie zbioru i po zbiorze czy warunki transportu i magazynowania. Co ważne, celem zachowania ich trwałości i jakości, jakiej oczekuje konsument,  kluczowa jest świadomość standardów zapewnienia jakości świeżych owoców i warzyw.

Co więcej, owoce i warzywa są przedmiotem obrotu na giełdach towarowych czy rynkach hurtowych.  Inspekcja JHARS kontroluje świeże owoce u producentów, hurtowników,  w sklepach detalicznych ale również w obrocie granicznym. Podczas realizowanych czynności inspektorzy IJHARS sprawdzają, czy owoce są zdrowe, bez objawów zepsucia, czyste, wolne od szkodników i obcych zapachów i smaków, dojrzałe. Ponadto sprawdzają poprawność znakowania owoców i warzyw oraz faktury i dokumenty towarzyszące, w celu weryfikacji kraju pochodzenia deklarowanego w oznakowaniu produktu.

Czy wiesz, że?

Wymagania,  co do jakości handlowej świeżych owoców i warzyw określone są w przepisach prawa unijnego i krajowego. Normy handlowe określają wymagania minimalne co do jakości i informacje jakie muszą znaleźć się w oznakowaniu.

Informacje  obowiązkowe w oznakowaniu świeżych owoców i warzyw to:

- nazwa i adres podmiotu pakującego lub wysyłającego,

- kraj pochodzenia,

- nazwa produktu, jeżeli zawartość opakowania nie jest widoczna z zewnątrz,

- w stosownych przypadkach: klasa jakości, nazwa odmiany lub typu handlowego, wielkość.

Informacje te muszą znaleźć się na każdym opakowaniu  na etapie sprzedaży detalicznej muszą być  umieszczone w widocznym miejscu w pobliżu produktu.

Informacje te  nie mogą wprowadzać konsumenta w błąd.

Warto zaznaczyć, że faktury i dokumenty towarzyszące z wyjątkiem rachunków przeznaczonych dla konsumentów również muszą zawierać te informacje.

Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości dotyczące znakowania to:

- brak zamieszczenia w miejscu sprzedaży owoców i warzyw wymaganych przepisami informacji (państwa pochodzenia, klasy jakości, odmiany),

-  całkowity brak oznakowania opakowań,

- błędnie wskazany kraj pochodzenia niezgodny z informacją zawarta w dokumentach towarzyszących,

- niespełnienie wymagań, co do deklarowanej klasy jakości.

Ciekawostka!

Polska jest znaczącym w Unii Europejskiej producentem owoców. Roczne zbiory na poziomie 9-10 mln ton plasują nasz kraj na 3. miejscu pod względem wielkości produkcji owoców. Głównie dominują jabłka, wiśnie, śliwki i gruszki oraz owoce jagodowe, tj. truskawki, porzeczki, maliny i borówki. W przypadku warzyw ogółem na poziomie 5-5,5 mln ton Polska plasuje się na 4 miejscu w UE produkując kapustę, cebulę czy marchew.

Obchodzony 1 lipca Międzynarodowy Dzień Owoców przypomina, że warto korzystać z bogactwa barw i smaków owoców sezonowych. Sięgając po nie możemy wykorzystać ich najwyższe walory odżywcze, a także smakowe i zapachowe. Przy okazji pamiętajmy również o różnokolorowych warzywach.

Zdjęcia (3)

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
05.07.2024 12:43 Paulina Pogórecka
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Pogórecka Paulina
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Lato, czyli czas różnorodności w sektorze owocowo-warzywnym 1.0 05.07.2024 12:43 Paulina Pogórecka

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}