Lato i okres wakacyjny to najlepszy czas na spożywanie lodów - najpopularniejszego letniego deseru!
05.07.2024
#bezpiecznelatozwijhars
Kupujemy zarówno te z produkcji przemysłowej jak i w rzemieślniczych lodziarniach. Każdy z nas jest amatorem konkretnego smaku tego produktu.
Dlatego też warto zwrócić uwagę na skład tych wyrobów, tak by dokonać zakupu takich lodów jakich oczekujemy.
Z tego też powodu ustawodawca zobowiązał wprowadzającego do obrotu np. lody do rzetelnego informowania konsumenta m. in. o charakterze, właściwościach i składzie produktu. Informacje te muszą być rzetelne, jasne, łatwe do zrozumienia dla konsumenta i nie mogą wprowadzać w błąd.
Jeśli kupujemy lody w opakowaniu w sklepie detalicznym to wszystkie informacje wynikające z przepisów prawa znajdziemy na opakowaniu tego środka spożywczego.
Jeśli zaś kupujemy je w budce z lodami pamiętajmy, ze sprzedawca jest zobowiązany zamieścić informacje o produkcie w miejscu bezpośrednio dostępnym konsumentowi. Informacje te to m.in. pełna nazwa produktu, wykaz składników z uwzględnieniem składników alergennych. Należy mieć na uwadze, że nie jest wystarczające udostępnianie informacji tylko i wyłącznie na życzenie konsumenta.
W Polsce brak jest szczegółowych przepisów prawnych regulujących jakość handlową lodów. Nazwa zwyczajowo przyjęta to „lody” i znaczy produkty zamrożone otrzymywane z emulsji tłuszczu i białka, z dodatkiem innych surowców i dozwolonych substancji dodatkowych, mieszaniny wody i cukru lub substancji słodzących z dodatkiem innych surowców i dozwolonych substancji dodatkowych.
W oznakowaniu tego rodzaju produktu pojawiają się dodatkowe komunikaty, np.:
- „bez laktozy” tzn. produkt finalny nie zawiera laktozy, tj. cukru mlecznego;
- „bezglutenowy” można stosować w odniesieniu do wyrobów, w których składniki zawierające gluten zastąpiono innymi składnikami naturalnie bezglutenowymi np. w przypadku sprzedawania lodów w rożkach ryżowych.
W nazwie produktu pojawiają się takie sformułowania jak:
- „śmietankowe” - należy zauważyć, że takie sformułowanie może być stosowane w odniesieniu do lodów, w produkcji których podstawowym surowcem jest śmietanka (tłuszcz mleczny) i do których nie dodano tłuszczu niemlecznego,
- „czekoladowe”, „z czekoladą”, „kakaowe” to sformułowanie wskazuje na to, że do wytworzenia lodów użyto odpowiednio czekolady/kakao i od tych składników pochodzi smak wyrobu.
- „waniliowe” - produktów zawierających w składzie startą wanilię, jak również substancję aromatyczną otrzymaną w całości lub w co najmniej 95% z wanilii bez dodatku innych aromatów
Zatem próbujmy, smakujmy a jednocześnie nie zapominajmy o zapoznaniu się z informacjami zawartymi w oznakowaniu produktu. Stanowią one podstawę informacji konsumenckiej są elementem bezpieczeństwa żywności i umożliwiają nam konsumentom dokonywanie wyboru produktu zgodnego z naszymi oczekiwaniami.
Warto wiedzieć, że zawsze mamy prawo poprosić sprzedawcę o informację na temat składu lodów i ewentualnych alergenów. W trosce o nasze zdrowie pracownik ma obowiązek udostępnić niezbędną informację.
Zachęcamy do śledzenia naszych działań w ramach kampanii pod hasłem #bezpiecznelatozwijhars
- Pierwsza publikacja:
- 05.07.2024 12:44 Paulina Pogórecka
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Pogórecka Paulina
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Lato i okres wakacyjny to najlepszy czas na spożywanie lodów - najpopularniejszego letniego deseru! | 3.0 | 05.07.2024 13:17 Paulina Pogórecka |
Lato i okres wakacyjny to najlepszy czas na spożywanie lodów - najpopularniejszego letniego deseru! | 2.0 | 05.07.2024 13:15 Paulina Pogórecka |
Lato i okres wakacyjny to najlepszy czas na spożywanie lodów - najpopularniejszego letniego deseru! | 1.0 | 05.07.2024 12:44 Paulina Pogórecka |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP