Ocena jakości handlowej
Ocena jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych dokonywana jest na pisemny wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy. Polega ona na sprawdzeniu, czy artykuły rolno-spożywcze spełniają wymagania w zakresie jakości handlowej określone w przepisach o jakości handlowej oraz dodatkowe wymagania dotyczące tych artykułów jeżeli ich spełnienie zostało zadeklarowane przez producenta.
Przez zapis "deklarowane przez producenta" rozumie się informacje deklarowane na opakowaniu, cechy towaru określone w specyfikacji jakościowej, kontrakcie, ateście jakościowym lub innych dokumentach przedstawionych przez przedsiębiorcę w zakresie dotyczącym jakości handlowej.
Przedsiębiorca przedkładający wniosek o ocenę jakości handlowej powinien:
- przedstawić towar do oceny jakości handlowej w ilości zgodnej z wnioskiem, w miejscu umożliwiającym jej przeprowadzenie, w szczególności: zabezpieczając możliwości techniczne, wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy inspektora.
- wykonać czynności przygotowawcze niezbędne do dokonania oceny jakości handlowej.
- przedłożyć do wglądu dokumenty potwierdzające tożsamość towaru.
- udzielić pomocy niezbędnej do dokonania oceny jakości handlowej.
- przed wydaniem świadectwa jakości wnieść stosowne opłaty zgodnie z rozporządzeniem ministra właściwego do spraw rynków rolnych.
W celu dokonania oceny mogą być przeprowadzone badania laboratoryjne.
Badania laboratoryjne związane z oceną jakości handlowej artykułów rolno – spożywczych przeprowadzane są w laboratoriach Inspekcji albo w innych laboratoriach posiadających akredytację. W uzasadnionych przypadkach badania laboratoryjne mogą być przeprowadzane na zlecenie właściwego organu Inspekcji przez inne wyspecjalizowane w danym zakresie laboratoria.
Po dokonaniu oceny Wojewódzki Inspektor wydaje Świadectwo jakości handlowej. Wzór dokumentu określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2002 roku w sprawie wzoru świadectwa jakości handlowej.
Opłaty
Za dokonanie oceny oraz przeprowadzenie koniecznych do wykonania oceny badań i wystawienie świadectwa pobierane są opłaty zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2015 r. w sprawie stawek opłat za dojazd do miejsca oceny, czynności związane z dokonaniem oceny, badania laboratoryjne i wydawanie świadectw jakości handlowej oraz sposobu i terminu wnoszenia tych opłat.
W przypadku artykułów rolno-spożywczych przewożonych jednym środkiem transportu, w jednej ładowni lub w jednym kontenerze opłatę pobiera się za jedno Świadectwo jakości handlowej oraz za jedną ocenę.
Ww. opłaty należy wnieść przed wydaniem świadectwa jakości przelewem na konto WIJHARS w Warszawie: NBP O okręgowy w Warszawie; 55 1010 1010 0063 7622 3100 0000 w dniu wydania świadectwa jakości.