Poznaj wyjątkowe polskie miody chronione unijnym znakiem jakości
Krajowy miód jest bardzo cenionym produktem spożywczym oraz charakteryzuje się wysoką jakością i właściwościami prozdrowotnymi. Jest jednym z najbardziej zróżnicowanych produktów pod względem składu chemicznego, obejmującym naturalne substancje bioaktywne o wysokiej aktywności biologicznej, w tym polifenoli, a także substancje bakteriostatyczne lub antybiotykowe. Ponieważ miód powstaje na bazie jednego lub wielu gatunków roślin, profil jakościowy i ilościowy tych składników w miodzie jest bardzo zróżnicowany i zależy od pochodzenia botanicznego (odmiany) i geograficznego miodu. Ponadto zachowanie pełnej aktywności miodu wymaga odpowiedniego postępowania podczas pozyskiwania go w pasiece, dystrybucji i przechowywania, ale również konsumpcji.
Na podkreślenie wysokiej jakości zasługuje fakt, iż na krajowej liście produktów tradycyjnych prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajdują się 92 miody z różnych regionów Polski. (wg stanu na 14.08.2023r.). Dodatkowo 10 polskich miodów posiada unijne certyfikaty produktów regionalnych i tradycyjnych, m.in.: Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego (ChNP), Podkarpacki miód spadziowy (ChNP), Miód drahimski (ChOG), Miód z Sejneńszczyzny (ChNP).
Wybierajmy zatem nasze rodzime, polskie miody i pamiętajmy, iż korzyści zdrowotne łatwiej jednak osiągnąć spożywając racjonalnie miód, o niskim stopniu przetworzenia. A amatorów słodkości odsyłamy do artykułu o miodach, które wpisano do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG).
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej IJHARS: