W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„WIJHARSOWA” współpraca i wymiana dobrych praktyk

24.10.2024

Wymiana informacji i wiedzy to element konieczny dla rozwoju, poprawy produktywności i innych wielu wymiernych korzyści. Dlatego też razem z Lubelskim Wojewódzkim Inspektoratem Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych postanowiliśmy wspólnie zorganizować spotkania wymiany doświadczeń, ze szczególnym uwzględnieniem różnych aspektów granicznej kontroli żywności.

Przejście graniczne

Dlaczego wymieniamy się wiedzą, praktyką i doświadczeniem?

Zasadniczym zamierzeniem jest podzielenie się wiedzą i przykładami dobrych praktyk podczas przeprowadzania kontroli granicznych. Co więcej – to także wymiana doświadczeń i umiejętności pomiędzy pracownikami inspektoratów, wspieranie rozwoju zawodowego oraz nawiązywanie i rozwijanie współpracy wśród społeczności IJHARS.

Wspólne spotkania wzbogacają inspektorów o cenną wiedzę, jak również pozwalają na wymianę informacji i podpatrzenie codziennej pracy, co z kolei pozwala na wypracowanie bardziej efektywnych i kreatywnych rozwiązań. 

Dlaczego akurat wymiana informacji między WIJHARS w Warszawie i w Lublinie?

Głównie ze względu na fakt, iż oba inspektoraty realizują graniczną kontrolę artykułów rolno-spożywczych. Ze względu na specyfikę realizacji czynności kontrolnych zasadna jest wymiana i pozyskanie informacji w tym zakresie. Pozwoli to na pełny obraz realizacji granicznej kontroli żywności mającej na celu ustalenie zgodności towaru z krajowymi i unijnymi przepisami o jakości handlowej oraz z deklaracją jakościową przedłożoną przez importera. Co więcej, umożliwi wymianę informacji również w zakresie kwestionowanych partii żywności, która nie może być przedmiotem obrotu na terenie Polski i Unii Europejskiej..

Co zobaczyliśmy na naszej wschodniej granicy?

Po pierwsze - Oddział Lubelskiego WIHARS w Dorohusku, gdzie mieliśmy możliwość uczestnictwa w kontroli soi i pobieraniu próbek do badań laboratoryjnych bezpośrednio z wagonu kolejowego. Poznaliśmy zasady BHP i procedury bezpieczeństwa przy pracy z towarami przewożonymi transportem kolejowym. Mieliśmy okazję zobaczyć i porównać sprzęt do pobierania próbek. Pokazano nam specjalistyczne pomieszczenie do przeprowadzania szczegółowych kontroli i pobierania prób, które zostało wyposażone w rampy do rozładunku towarów z naczep samochodów ciężarowych, chłodnie i mroźnię.

Dopełnieniem całości była merytoryczna rozmowa nt. problematyki kontroli granicznych, współpracy z handlowcami i agencjami celnymi, obiegu dokumentów, kwestionowanych partii ze względu na nieprawidłowości oraz wymiana spostrzeżeń w tym zakresie. Ponadto wymieniliśmy również informacje nt. obsługi zgłoszeń na platformie PUESC oraz interpretację przepisów w tym obszarze.

Po drugie – mieliśmy okazję zobaczyć zaplecze laboratorium GIJHARS w Lublinie, gdzie mogliśmy przyjrzeć się pracy laborantów podczas przygotowania próbek chmielu do badań oraz zobaczyć z bliska specjalistyczny sprzęt. Podczas spotkania Pani Kierownik dzieląc się doświadczeniem w pobieraniu i ocenie próbek laboratoryjnych przedstawiła nam poszczególne obszary działania laboratorium. 

To może zaowocować tylko synergią naszego rozwoju zawodowego!

Zapraszamy do zobaczenia relacji ze spotkania na wschodniej granicy na Facebooku

Ponadto informujemy, iż w najbliższym czasie planujemy wymianę praktyk na Mazowszu – na największym rynku hurtowym w Broniszach, gdzie również realizowane są kontrole graniczne żywności, ze szczególnym uwzględnieniem importu.

 

A więcej o kontroli granicznej – jak wygląda i jaką odgrywa w niej IJHARS można poczytać w linku,

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
24.10.2024 13:39 Paulina Pogórecka
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Pogórecka Paulina
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
„WIJHARSOWA” współpraca i wymiana dobrych praktyk 1.0 24.10.2024 13:39 Paulina Pogórecka

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}