W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znakowanie miodów

16.08.2024

#bezpiecznelatozwijhars

Słoik miodu

Znakowanie miodów w Polsce regulowane jest przez szereg przepisów prawnych zarówno  krajowych, jak i unijnych, które mają na celu zapewnienie konsumentom pełnej informacji na temat produktu, jego jakości oraz pochodzenia. Nasza Inspekcja nadzoruje ten produkt na każdym etapie wprowadzania do obrotu. 

Jakie wymagania musi spełnić produkt, aby w jego opisie umieścić słowo „miód” ?

Oznakowany jako „miód” może być wyłącznie środek spożywczy, który jest naturalnie słodką substancją produkowaną przez pszczoły Apis mellifera z nektaru roślin lub wydzielin żywych części roślin czy wydalin owadów wysysających żywe części roślin, zbieranych przez pszczoły, przerabianych przez łączenie specyficznych substancji z pszczół, składanych, odwodnionych, gromadzonych i pozostawionych w plastrach miodu do dojrzewania. 

Do kluczowych elementów znakowania miodów należą:

1.    Nazwa – słowo miód lub pełna nazwa rodzaju np. nektarowy, spadziowy i odmiany miodu np. lipowy, wielokwiatowy, ze spadzi iglastej.

2.    Kraj pochodzenia - od 18 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowe rozporządzenie  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zmiana dotyczy znakowania miodu w zakresie informacji o krajach pochodzenia. Przepis wymaga podania: „nazwy państwa pochodzenia, w którym miód został zebrany, a w przypadku gdy miód pochodzi z więcej niż jednego państwa, nazwy państw pochodzenia, w których miód został zebrany”.

3.    Data minimalnej trwałości – data ta określa do kiedy miód, przechowywany we właściwy sposób zachowa swoje właściwości. Powinna być ona poprzedzona sformułowaniem „Najlepiej spożyć przed” lub „Najlepiej spożyć przed końcem”

4.    Warunki, w jakich należy przechowywać miód, aby zachował swoje właściwości we wskazanym terminie 

5.    Masa netto – czyli ilość miodu bez opakowania podana w g lub kg

6.    Numer partii produkcyjnej

7.    Dane podmiotu odpowiedzialnego za produkt – nazwa i adres producenta lub paczkującego


Wyżej wymienione informacje muszą być przedstawione na etykiecie w widocznym miejscu,  czytelne i nieusuwalne. Muszą być rzetelne, jasne i łatwe do zrozumienia przez konsumenta.  Miód należy oznakować w języku polskim, jeżeli przeznaczony jest do obrotu na terytorium Polski. 

Jakie dodatkowo informacje można wskazać na opakowaniu?

- pochodzenie z określonej rośliny, w przypadku gdy miód pochodzi w całości lub prawie w całości z tego źródła oraz ma odpowiadające mu właściwości organoleptyczne, fizykochemiczne i mikroskopowe;
- region lub terytorium, z którego miód pochodzi w całości; 
- specyficzne właściwości jakościowe miodu, 
- wartość odżywczą miodu (np. w formie tabeli wartości odżywczej). 

Co sprawdzamy podczas kontroli miodów?

W toku działań kontrolnych  w zakresie jakości handlowej miodu sprawdzamy oznakowanie,  ale również warunki przechowywania i transportu oraz parametry fizykochemiczne organoleptyczne miodu, które wynikają wprost z przepisu prawa. 

Pamiętaj! 

Miód musi spełniać odpowiednie parametry fizykochemiczne m.in.:
1.    Zawartość wody - podwyższona zawartość wody może powodować fermentację miodu
2.    Zawartość cukrów -  niespełnienie wymagań może świadczyć o zafałszowaniu miodu poprzez dodatek syropu zawierającego cukry nietypowe dla miodu. Naturalny miód składa się głównie z fruktozy i glukozy oraz niewielkiej ilości sacharozy i innych cukrów. Świeży miód może zawierać kilka procent sacharozy, w trakcie przechowywania sacharoza zostaje rozłożona przez enzymy obecne w miodzie. 
3.    Zawartość 5-hydroksymetylofurfuralu (HMF) - zawyżony poziom HMF świadczy o przegrzaniu miodu, przechowywaniu miodu w niewłaściwych warunkach lub zbyt długim jego przechowywaniu.
4.    Przewodność właściwa  - pozwala na odróżnienie miodów nektarowych od spadziowych.
5.    Liczba diastazowa  (aktywność enzymów) - im wyższa liczba diastazowa, tym lepszej jakości jest miód,
6.    Zawartość pyłków kwiatowych – musi odpowiadać deklarowanemu rodzajowi miodu
7.    Substancje dodatkowe, obce składowi miodu - miód jest fałszowany innymi, tańszymi środkami słodzącymi. Substancje dodatkowe obce typu syropy cukrowe, melas, skrobia są znacznie tańsze od miodu. Stosuje się je w celu ukrycia złej jakości miodu

Czy wiesz, że?
IJHARS przeprowadza kontrolę graniczną miodu. W wyniku kontroli granicznych przeprowadzonych w 2023 roku wydano 5 decyzji zakazujących wprowadzanie miodu do obrotu na terytorium Polski dla: 3 partii miodu pochodzących (z Chin z uwagi na zaniżoną liczbę diastazową), 1 partii miodu z Turcji (również z uwagi na zaniżoną liczbę diastazową), 1 partii miodu z Ukrainy (z uwagi na obecność licznych ciemnobrązowych zanieczyszczeń oraz pojedynczych sztuk owadów i ich fragmentów).

Zachęcamy do śledzenia naszych działań w ramach kampanii pod hasłem  #bezpiecznelatozwijhars

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej to koniecznie zajrzyj na naszego Facebooka😊

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
16.08.2024 08:01 Marta Stańczyk
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Marta Stańczyk-Słoma
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Znakowanie miodów 3.0 16.08.2024 08:05 Marta Stańczyk
Znakowanie miodów 2.0 16.08.2024 08:04 Marta Stańczyk
Znakowanie miodów 1.0 16.08.2024 08:01 Marta Stańczyk

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}