W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odkażanie studni/wody

ODKAŻANIE STUDNI KOPANEJ


Przed przystąpieniem do dezynfekcji należy zmierzyć za pomocą tyczki lub ciężarka na sznurku głębokość wody w studni. Na każdy metr głębokości wody odmierza się ilość środka dezynfekującego wg. zasad podanych w poniższej tabelce:

Średnica studni [cm]

Potrzebna ilość wapna chlorowanego na każdy metr głębokości wody

Ilość monochloraminy na każdy metr głębokości wody

  80

  150g – 1 szklanka

  165g

  90

  200g – 1 szklanka i ćwierć 

  220g

  100

  250g – półtorej szklanki

  270g

  120

  350g – 2 szklanki i ćwierć

  380g


Aby prawidłowo przeprowadzić dezynfekcję, należy:

  1. Rozmieszać w wiadrze z niewielką ilością wody odmierzoną wg. tabeli ilość środka dezynfekcyjnego, dopełnić wiadro wodą, zamieszać, po czym całą zawartość wlać do studni.
  2. Wodę w studni zamieszać tyczką lub poprzez nabieranie wiadrem czerpalnym wody i wlewanie jej z powrotem.
  3. Po 24 godzinach wybierać wodę, aż do zaniku zapachu chloru.


UWAGA: Środki dezynfekcyjne należy przechowywać w suchym i ciemnym pomieszczeniu w naczyniu drewnianym lub szklanym.

 


ODKAŻANIE WODY
 

Każdą „niepewną” wodę przeznaczoną do picia należy odkazić. Dzięki zniszczeniu bakterii, a w szczególności zarazków chorób zakaźnych przewodu pokarmowego, staje się ona bezpieczna dla zdrowia. Odkażanie wody można przeprowadzić różnymi środkami i sposobami. Najprostszym i dobrym sposobem odkażania wody jest jej gotowanie. Wodę można również dezynfekować za pomocą specjalnych preparatów i pastylek, występujących pod różnymi nazwami. Zabiegi przeprowadza się ściśle według przepisów załączonych do tych preparatów.

UWAGA: odkażanie nie usuwa zanieczyszczeń chemicznych!

Pamiętaj! Duża zawartość związków chemicznych (azotanów), może wywołać u niemowląt sinicę, która przy braku natychmiastowej pomocy lekarskiej bywa śmiertelna. Dlatego też, wszystkie kobiety ciężarne oraz niemowlęta powinny korzystać wyłącznie z wody badanej i określonej jako odpowiadająca wymaganiom sanitarnym.

{"register":{"columns":[]}}