Profilaktyka i Konkursy w Wielkopolsce
Projekt "Młodzieżowi Liderzy Zdrowia - kontra HIV"
Projekt "Młodzieżowi Liderzy Zdrowia - kontra HIV" jest realizowany w województwie wielkopolskim od 2007 roku.
Celem projektu "MLZ kontra HIV" jest podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV/AIDS wśród młodzieży oraz zachęcenie jej do przekazywania zdobytej wiedzy w dalszej tzw. "edukacji rówieśniczej" - młodzież uczestnicząca w projekcie przekazuje wiedzę swoim rówieśnikom w trakcie codziennych, zwykłych sytuacji.
Realizatorzy Projektu "MLZ - kontra HIV" podkreślają, że młodzież chętniej przyjmuje informację związane ze zdrowiem, bezpieczeństwem i seksualnością od rówieśników niż od osób dorosłych. Projekt cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży, która chętnie bierze udział w szkoleniach poruszających tematykę HIV i AIDS i dzieli się wiedzą z rówieśnikami.
Uczestnicy szkoleń zawsze wypełniają ankiety oceniające poziom wiedzy na temat HIV i AIDS przed i po szkoleniu. Analiza ankiet zawsze wykazuje wzrost poziomu wiedzy.
W 2024 roku zorganizowano 31 szkoleń, w których uczestniczyło 736 uczniów z 54 szkół ponadpodstawowych, w tym 65 % dziewcząt i 35% chłopców. Najwięcej młodzieży reprezentowało technika 62 %, licea ogólnokształcące 29% , a szkoły branżowe jedynie 9%. Większość z uczestników miała 15 – 16 lat (67%), w wieku 17-18 lat było 28% uczestników, powyżej 19 lat miało 3% uczestników, a 14 lat tylko 2%. Pracownicy OZ i PZ PSSE w ramach projektu zorganizowali 31 szkolenia. Przeanalizowano ankiety wstępne i końcowe, z których wynika wzrost wiedzy z poziomu 64% do 94%. Natomiast w przypadku odpowiedzi „nie wiem” nastąpił spadek z 19% do 1%. Tak samo w przypadku odpowiedzi błędnych zanotowano spadek z 17% do 5%.
Od 2007 roku do 2024 odbyło się łącznie 560 szkoleń z udziałem 10 802 uczniów.
Akcja informacyjno – edukacyjna „Bezpieczne Walentynki”
Z okazji Dnia Zakochanych pracownicy pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia PSSE województwa wielkopolskiego przeprowadzili akcję informacyjno – edukacyjną „Bezpieczne Walentynki 2024”, w ramach której zorganizowano:
- 21 punktów informacyjno – edukacyjnych dla 2032 osób,
- 10 konkursów wiedzy o HIV/AIDS kierowanych do 1737 uczniów,
- 1 olimpiadę wiedzy o HIV/AIDS dla 20 uczniów z 5 szkół,
- 1 konferencję dla 250 uczniów z 5 szkół,
- 78 wykładów/pogadanek dla 3861 uczniów, w tym wychowanków ośrodka socjoterapeutycznego,
- 11 pogadanek dla 298 osób (pracowników przedsiębiorstw, Policji, klientów basenu, restauracji), 22 nauczycieli, 44 seniorów,
- 12 wystaw i gazetek okolicznościowych na holach urzędów i placówek szkolnych dla 619 osób
W ramach akcji pracownicy Oddziału Higieny Dzieci, Młodzieży i Promocji Zdrowia WSSE w Poznaniu przeprowadzili 8 lutego 2024 r. 4 spotkania z uczniami Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego im. J.J. Śniadeckich w Poznaniu, podczas których zostały przedstawione fakty i mity o zakażeniach HIV i chorobach przenoszonych drogą płciową. Zorganizowali również punkt informacyjno – edukacyjnych w holu Domu Studenckiego „Maćko” w dniu 14 lutego 2024 r. W punkcie udzielano informacji na tematy związane z profilaktyką chorób w kontekście dbania o ukochaną osobę (chorób przenoszonych drogą płciową, zakażeń HIV, profilaktyki raka piersi). Mieszkańcy domu studenckiego mogli poznać czynniki ryzyka i objawy raka piersi oraz zasady profilaktyki na podstawie samobadania piersi z użyciem fantomu.