Testy na obecność wirusa HIV
TESTY NA OBECNOŚĆ WIRUSA HIV
Jeżeli stwierdzisz, że Twoje zachowanie mogło narazić Cię na zakażenie wirusem HIV – warto wykonać badania - aby móc właściwie postępować
i zaplanować swoją przyszłość.
Całoroczny Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny (PKD) w województwie wielkopolskim:
ul. Półwiejska 17/18, gabinet nr 1, 61-870 Poznań
Godziny pracy Punktu:
poniedziałek 14.00 – 20.00
czwartek 16.00 – 20.00
piątek 10:00 – 14:00
Pobrania krwi odbywają się do godz. 19.30.
Telefon informacyjny: 730 110 830 – czynny w środy w godz. 17.30 – 19.00.
E-mail Punktu: poznanpkd@gmail.com
PKD oferuje także badania w kierunku HCV i kiły.
Możliwe są tzw. „testy szybkie”.
Test w kierunku HIV jest jedyną metodą sprawdzenia, czy doszło do zakażenia.
W laboratoriach diagnostycznych powszechnie dostępne są testy przesiewowe - oparte na metodzie ELISA (EIA), wykrywające obecność przeciwciał zarówno przeciwko HIV-1, jak i HIV-2 (niezwykle rzadko występującego w Polsce). Test polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi (nie trzeba być na czczo). Na wynik testu przesiewowego oczekuje się najczęściej od jednego do kilku dni, w zależności od miejsca badania.
Interpretacja wyniku:
Wynik ujemny (negatywny) testu przesiewowego oznacza, że nie znaleziono przeciwciał anty-HIV. Jeżeli od „ryzykownego zachowania” minęło min. 12 tygodni
a wynik testu jest ujemny, oznacza to, że osoba badana nie jest zakażona wirusem HIV.
Wynik dodatni (pozytywny) testu przesiewowego nie świadczy jeszcze o zakażeniu wirusem HIV. Z różnych przyczyn taki wynik może być fałszywie dodatni. Wynik dodatni testu musi zostać potwierdzony testem potwierdzenia - metodą Western blot. Dopiero dodatni wynik testu potwierdzenia upoważnia do stwierdzenia, że pacjent jest zakażony wirusem HIV.
Procedura wykonywania badania w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym (PKD)
W punkcie konsultacyjno–diagnostycznym (PKD), testy w kierunku HIV wykonywane są anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania. Badanie w PKD zawsze poprzedzone jest rozmową z doradcą, który informuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku, szacuje ryzyko zakażenia oraz - co najważniejsze – ustala, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca weryfikuje konieczność wykonania badania w kierunku HIV poprzez zidentyfikowanie ryzykownych zachowań, podczas których mogłoby dojść do zakażenia. Towarzyszy on również osobie badanej podczas otrzymywania wyniku testu, aby móc wyjaśnić jego znaczenie, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego wskazać dalsze możliwości postępowania. Poradnictwo przed i po teście jest bardzo ważne!
Aktualne adresy i godziny pracy wszystkich PKD w Polsce znajdują się na stronie internetowej www.aids.gov.pl w zakładce „Testy na HIV”.
Poza PKD badania w kierunku HIV można wykonać w poradniach przy klinikach chorób zakaźnych, w laboratoriach niektórych stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz w wielu prywatnych laboratoriach diagnostycznych. W tych miejscach badanie jest płatne (cena zależy od miejsca), często nieanonimowe i rzadko poprzedzone rozmową okołotestową.
Podczas kontaktów seksualnych istnieje ryzyko zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A, B i C, a także wieloma innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto - w trosce o własne zdrowie - wykonać dodatkowe badania także w tym kierunku.