REACH
REACH - Registration (rejestracja) Evaluation (ocena) Authorisation (procedura zezwoleń) of Chemicals (chemikaliów)
Rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń w zakresie chemikaliów (REACH) i utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów, zmieniające dyrektywę 1999/45/WE
oraz uchylające rozporządzenie rady (EWG) nr 793/93 i rozporządzenie Komisji (WE) nr 1488/94, jak również dyrektywę Rady 76/769/EWG
i dyrektywy komisji 91/155/EWG, 93/67/EWG, 93/105/WE i 2000/21/WE weszło w życie 1 czerwca 2007 r.
REACH to rozporządzenie Unii Europejskiej, przyjęte w celu poprawy ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska przed zagrożeniami, jakie mogą stwarzać chemikalia, przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencyjności przemysłu chemicznego w UE. Propaguje również alternatywne sposoby oceny zagrożeń stwarzanych przez substancje w celu zmniejszenia liczby badań na zwierzętach.
Rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich – bez potrzeby wdrażania prawem krajowym.
REACH ma zastosowanie do wszystkich substancji chemicznych – nie tylko stosowanych w procesach przemysłowych, ale także
w codziennym życiu np. w produktach czyszczących, farbach, a także w wyrobach takich jak ubrania, meble i urządzenia elektryczne. W związku z tym rozporządzenie ma wpływ na funkcjonowanie większości firm w całej UE.
Cel i zakres stosowania rozporządzenia REACH:
1. Zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia i środowiska, w tym propagowanie alternatywnych metod oceny zagrożeń stwarzanych przez substancje;
2. Zapewnienie swobodnego obrotu substancjami na rynku unijnym przy jednoczesnym wsparciu konkurencyjności i innowacyjności;
3. Rozporządzenie ustanawia przepisy dotyczące substancji chemicznych i ich mieszanin,
a także wyrobów zawierających substancje chemiczne. Przepisy te stosuje się do produkcji, wprowadzania do obrotu i stosowania tych substancji w ich postaci własnej, jako składniki mieszaniny lub w wyrobach;
4. Do producentów, importerów i dalszych użytkowników należy zagwarantowanie, że substancje, które produkują, wprowadzają do obrotu lub stosują, nie wpływają w sposób szkodliwy na zdrowie człowieka ani na środowisko.
Wpływ REACH na firmy
REACH ma wpływ na funkcjonowanie znacznej liczby firm z wielu sektorów – nawet tych, których przedstawiciele mogą nie myśleć o sobie jako o mających związek z chemikaliami.
W ramach REACH firma może pełnić jedną z następujących ról:
Producent: oznacza osobę fizyczną lub prawną mającą siedzibę i wytwarzającą substancję na terytorium UE;
Importer: oznacza osobę fizyczną lub prawną mającą siedzibę na terytorium UE i odpowiedzialną za import. Może to dotyczyć substancji i mieszanin chemicznych do dalszej sprzedaży lub produktów gotowych.
Dystrybutor: oznacza osobę fizyczną lub prawną mającą siedzibę na terytorium UE, w tym osobę prowadzącą handel detaliczny, która wyłącznie magazynuje oraz wprowadza do obrotu substancję w jej postaci własnej lub jako składnik mieszaniny, udostępniając ją osobom trzecim.
Dalszy użytkownik (DU):
- Profesjonalny - oznacza osobę fizyczną lub prawną mającą siedzibę na terytorium UE i niebędącą producentem ani importerem, która używa substancji w jej postaci własnej lub jako składnika mieszaniny, podczas prowadzonej przez siebie działalności przemysłowej lub innej działalności zawodowej. Dystrybutor ani konsument nie są uważani za dalszych użytkowników.
- Formulatorzy - to dalsi użytkownicy, którzy produkują mieszaniny i zwykle dostarczają je dalej w ramach łańcucha dostaw lub bezpośrednio konsumentom. W procesie mieszania substancji i/lub mieszanin przez formulatorów nie zachodzą żadne reakcje chemiczne. Przykłady takich mieszanin to farby, kleje, kosmetyki, smary, detergenty i zestawy diagnostyczne.
Wyłączny przedstawiciel: przedsiębiorstwa posiadające siedzibę poza Europejską Wspólnotą Gospodarczą mogą wyznaczyć wyłącznego przedstawiciela z siedzibą w Europie, który przejmie zadania i obowiązki importerów w celu spełnienia wymagań wynikających z rozporządzenia REACH. Może to ułatwić ich produktom dostęp do rynku EOG, zapewnić dostawę i zmniejszyć obowiązki importerów.
Przydatne linki:
1. Tekst rozporządzenia REACH jest dostępny na stronie internetowej Europejskiej Agencji Chemikaliów
2. Biuro ds. Substancji Chemicznych
3. Poradniki na temat rozporządzenia REACH