Co pyli w lipcu - kalendarz pylenia roślin. #SanepidNaLato
02.07.2024
W okresie wiosenno-wakacyjnym pojawiają się duże ilości alergenów. Z alergenów sezonowych w naszym klimacie znaczenie przeważnie mają pyłki drzew, traw i bylicy. Kalendarz pylenia roślin jest jednym z najistotniejszych wskaźników w profilaktyce reakcji alergicznych. Przedstawia zawartość poszczególnych pyłków w powietrzu. Dzięki niemu złagodzisz objawy alergii.
Lipiec to okres, w którym szczególnie jesteśmy narażenie na pylenie:
- Traw,
- Bylicy,
- Szczawiu,
- Babki lancetowatej,
- Pokrzywy,
- Cladosporium,
- oraz Alternaria
Największe ich stężenie występuje rano na terenach wiejskich, a wieczorem w miastach. Warto wziąć pod uwagę fakt, że stężenie pyłku danej rośliny w poszczególnych latach może znacznie odbiegać od wartości średniej, wyliczonej na podstawie kilkunastu lat. Szczególnie dużym wahaniom podlegają wartości, które dotyczą pylenia drzew. Kalendarz pylenia powinno traktować się jako wskazówkę jakościową, nie ilościową – pomaga on przewidzieć, jakiego rodzaju alergenów należy spodziewać się w poszczególnych miesiącach.
Osoby uczulone na alergeny sezonowe powinny na bieżąco obserwować komunikaty pylenia w swoim rejonie. Pomocą może być internetowy kalendarz pylenia roślin. Po kliknięciu na interesujący nas region można zapoznać się z orientacyjnym przebiegiem sezonów pylenia poszczególnych roślin w różnych regionach Polski.