W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze wiosenne grzybobranie - o czym należy pamiętać

13.05.2024

Majowe leśne spacery sprzyjają poszukiwaniu pierwszych grzybów. Ruszamy ochoczo do lasu w nadziei, że uda się znaleźć wyjątkowe i smaczne okazy. W maju można natknąć się przede wszystkim na smardze zwyczajne, pieczarki łąkowe, gaśnice wiosenne, borowiki ceglastopore, twardzioszki przydrożne, boczniaki i łuszczaki zmienne.

Smardze wyrastające z leśnego podłoża

Wybierając się na grzyby, należy dokładnie zapoznać się z rejonem, w którym one występują - inne gatunki znajdziemy w lesie iglastym, inne w liściastym, a jeszcze inne na łąkach.

Zbieranie grzybów wymaga sporej wiedzy oraz umiejętności. Osoby, które nie rozróżniają poszczególnych gatunków, powinny wybierać się na grzybobranie wyłącznie w towarzystwie kogoś doświadczonego lub korzystać z ilustrowanego atlasu grzybów.

Mówi się, że większość grzybów jadalnych posiada miękkie, gąbczaste podszycie kapelusza, natomiast trujących - blaszki. Nie jest to jednak regułą. Blaszki posiadają chociażby pieczarki, boczniaki, kurki czy kanie, które są grzybami jadalnymi.
Nie stosujmy także metody, którą stosują niektórzy grzybiarze - odłamanie kawałka grzyba i przyłożenie go do języka - jeśli ma gorzki smak, oznacza to, że jest on trujący. To bardzo zwodniczy i niebezpieczny sposób mogący prowadzić do poważnych zatruć a nawet śmierci. Już niewielkie ilości toksyn zawartych w grzybach trujących mogą spowodować poważne uszkodzenia wątroby czy też ukłądu nerwowego.

Inną sprawą jest także zabezpieczenie się przed budzącymi się do życia przy wiosennych temperaturach kleszczami. 
Ukłucie przez kleszcza może doprowadzić do bardzo poważnych chorób zakaźnych i powikłań. Dlatego tak ważne jest, żeby unikać kontaktu z tymi pajęczakami i – wybierając się w miejsca, gdzie mogą występować – przestrzegać kilku zasad:

  • odpowiedni ubiór – czapka, długie spodnie, koszula lub bluza z długimi rękawami (przylegające do ciała lub zakończone ściągaczami) oraz zakryte buty;
  • odpowiedni kolor ubrania – na jasnej odzieży łatwo zauważyć wędrujące kleszcze;
  • obozując na wolnym powietrzu, należy się upewnić, że roślinność wokół namiotu jest krótko przycięta;
  • stosowanie repelentów – produktów odstraszających kleszcze, nanoszonych bezpośrednio na skórę lub odzież;
  • szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu
{"register":{"columns":[]}}