W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pryskaj z głową - używanie środków przeciwko owadom #SanepidNaLato

22.07.2024

Sezon wiosenno-letni sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, spacerom czy grillowaniu. Jest to też okres wzmożonej aktywności kleszczy i komarów. Na rynku jest wiele produktów przeznaczonych do odstraszania owadów.

Osoba używająca repelentu

Środki te dostępne są w różnych postaciach. Są to np. repelenty do stosowania bezpośrednio na ubranie lub skórę (w postaci spreju, płynu, mleczka, kremu, żelu lub chusteczek) oraz elektrofumigatory (urządzenia przeznaczone do pomieszczeń, które umieszcza się w gniazdku elektrycznym).

Używanie repelentów

Repelenty to środki biobójcze. Substancje w nich zawarte mogą stwarzać zagrożenie dla ludzi i środowiska. Kupując repelenty, trzeba  zwracać uwagę, czy produkt posiada pozwolenie na obrót. W całej Unii Europejskiej wprowadzane do obrotu i stosowane mogą być tylko te produkty biobójcze, na które uzyskano odpowiednie pozwolenie. Uzyskanie takiego pozwolenia świadczy o przebadaniu produktu biobójczego pod względem skuteczności, a co najważniejsze – pod względem bezpiecznego stosowania.

Informację o pozwoleniu można znaleźć na etykiecie produktu, ale także w urzędowym wykazie w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Repelenty, które nie posiadają pozwolenia, mogą nie wykazywać sugerowanego działania, mogą też stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów, które służą do odstraszania komarów, kleszczy i innych owadów. Można je znaleźć w postaci olejków, emulsji, aerozoli i płynów, jednak coraz częściej można spotkać się z repelentami w postaci plastrów lub bransoletek zawierających olejki eteryczne.

Warto pamiętać, że repelenty nieposiadające pozwolenia niezależnie od ich postaci mogą nie wykazywać sugerowanego działania odstraszającego owady, a nawet jeśli ich działanie jest skuteczne, to ich stosowanie może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia. Szczególną uwagę należy zwrócić na produkty nabywane w sklepach internetowych i platformach e-commerce, a także w nieoficjalnych kanałach dystrybucji i od podmiotów nieprowadzących oficjalnej działalności gospodarczej – podkreślono w komunikacie GIS.

Tylko produkty biobójcze, które posiadają pozwolenie i stosowane są zgodnie z przeznaczeniem, w sposób określony przez producenta oraz są produktami o udowodnionym działaniu, mogą być bezpiecznie i skutecznie stosowane.

Produkty przeznaczone do odstraszania komarów i kleszczy są produktami biobójczymi, a więc obowiązują w stosunku do nich przepisy: ustawy z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r.  w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych.

Instrukcje stosowania, środki ostrożności, czas skutecznego działania i data ważności powinny być zamieszczone na opakowaniu produktu.

Odstraszając kleszcze, komary czy inne gryzące owady, zawsze pamiętaj o swoim bezpieczeństwie.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}