W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Wrocław - miasto zamknięte" - Ospa Prawdziwa - punkty na mapie miasta związane z wydarzeniami sprzed 60 lat. Część trzecia.

01.08.2023

Ślady epidemii ospy prawdziwej we Wrocławiu możemy także dziś odnaleźć w różnych obiektach znajdujących się na terenie miasta. Ważnym aspektem walki z epidemią było stworzenie miejsc odizolowania dla osób, które miały kontakt z zarażonymi – izolatorów.

Troje lekarzy w kompletnych strojach ochronnych. Osoby ubrane w fartuchy, czepki, maseczki, rękawice gumowe oraz gogle ochronne na oczy.

Na obszarze miasta przygotowano w różnych lokalizacjach miejsca dla około 2500 osób wymagających izolacji. Finalnie wykorzystano blisko 40% z nich. Na terenie izolatoriów panowały bardzo restrykcyjne przepisy oraz szczegółowy regulamin, który miał na celu uporządkowanie życia odizolowanych. Za ciężkie naruszenia dyscypliny pacjenci mogli spodziewać się osadzenia w specjalnym izolatorium przygotowanym w izbie wytrzeźwień przy ulicy sokolniczej. 

Gdzie w miejskiej przestrzeni możemy dziś odnaleźć dawne izolatoria z 1963 roku?

  • Izolatorium na Praczach Odrzańskich (obecnie Wrocławskie Centrum Badań Eit+ ul. Stabłowicka) – w 1963 roku budynek należał do ówczesnego Technikum Mechanizacji Rolnictwa, 18 lipca stał się pierwszym z kilku stworzonych izolatoriów. Co ciekawe wcześniejsza historia tego kompleksu wiąże się również z zwalczaniem choroby zakaźnej. Od 1920 roku istniał tutaj Szpital Przeciwgruźliczy, który wykorzystywał najnowocześniejsze metody walki z tą groźną chorobą. 
  • Izolatorium na Psim Polu (obecnie Lotnicze Zakłady Naukowe ul. Kiełczowska) – W 1963 roku obiekt wybrany na tymczasowe izolatorium funkcjonował jako Technikum Budowy Silników Lotniczych.
  • Pozostałe mniejsze izolatoria urządzono w szkołach pielęgniarskich przy ul. Bartla oraz na Placu Gwiaździstym oraz w akademiku "Labirynt".

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}