W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ewidencja IIP

O ewidencji IIP

Ewidencję zbiorów i usług danych przestrzennych (ewidencję IIP) prowadzi Główny Geodeta Kraju. Zgłoszeniu do ewidencji IIP podlegają zbiory oraz usługi objęte infrastrukturą informacji przestrzennej – pogrupowane w tematy danych przestrzennych.

Temat „zagospodarowanie przestrzenne” jest jednym z tematów danych przestrzennych wymienionych w ustawie o infrastrukturze informacji przestrzennej, zatem zbiory i usługi dotyczące tego tematu podlegają zgłoszeniu do ewidencji IIP.

Co należy zgłaszać do ewidencji IIP w ramach tematu „zagospodarowanie przestrzenne”?

Aktualnie[1] zbiory danych APP podzielone są na 4 rodzaje, ze względu na typy aktów planowania przestrzennego, których dotyczą. Wszystkie te zbiory podlegają zgłoszeniu do ewidencji IIP:

  1. zbiór danych „PZPW”, obejmujący dane dla planu zagospodarowania przestrzennego województwa;
  2. zbiór danych „POG”, obejmujący dane dla planu ogólnego gminy;
  3. zbiór danych „MPZP”, obejmujący miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, w tym zintegrowane plany inwestycyjne i miejscowe plany rewitalizacji, oraz miejscowe plany odbudowy;
  4. zbiór danych „SUIKZP”, obejmujący dane dla studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;

 

[1] Zgodnie z art. 56. ust 1.  ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1688) organy, o których mowa w art. 67a ust. 1 Ustawy, tworzą zbiory danych przestrzennych, o których mowa w tym przepisie, dla obowiązujących w dniu wejścia w życie ustawy:
1) uchwał ustalających zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane,
2) audytów krajobrazowych
– w terminie do dnia 31 marca 2026 r.
Zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. z 2023 r. poz. 2409) w przypadku zbiorów danych przestrzennych tworzonych dla studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, o którym mowa w art. 65 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r.  poz. 1688), stosuje się przepisy dotychczasowe, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r.

Jak wygląda poprawne zgłoszenie?

Wzór zgłoszenia do ewidencji IIP określa załącznik nr 2 do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 października 2010 r. w sprawie ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych objętych infrastrukturą informacji przestrzennej. Jego brzmienie zostało zaktualizowane w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 28 listopada 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych objętych infrastrukturą informacji przestrzennej.

Zapoznaj się z aktualnym wzorem zgłoszenia do ewidencji IIP (PDF, 111KB).

Informacje, na które szczególnie należy zwrócić uwagę, zgłaszając lub aktualizując zgłoszenie dotyczące zbioru lub usługi w zakresie zagospodarowania przestrzennego po 31 października 2020 r.:

pkt 4. Nazwa zbioru danych przestrzennych:

Nazwa zbioru danych przestrzennych:

  1. PZPW: „Zbiór danych przestrzennych dla planu zagospodarowania przestrzennego województwa”;
  2. POG: „Zbiór danych przestrzennych dla planu ogólnego gminy”,
  3. MPZP: „Zbiór danych przestrzennych dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego”,
  4. SUIKZP: „Zbiór danych przestrzennych dla studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego”.
pkt 7. Dane identyfikujące przepis prawa, na podstawie którego prowadzony jest zbiór danych przestrzennych:

Podstawę prawną stanowi ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 2003 Nr 80 poz. 717 z późn. zm.), art. 67a.

pkt 8. Wykaz dostępnych usług danych przestrzennych związanych ze zbiorem danych przestrzennych wraz z ich adresami URL:

Zgodnie z art. 67c ust. 3 organy właściwe do sporządzania projektów aktów planowania przestrzennego, udostępniają nieodpłatnie dane przestrzenne dla aktów, za pośrednictwem usług, o których mowa w art.9 ust.1 pkt 1–3 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej, w związku z czym w zgłoszeniu należy uzupełnić informację dotyczącą adresu URL dla usług wyszukiwania, przeglądania i pobierania.

Możliwe jest zgłoszenie do ewidencji zbioru, bez podawania adresów usług danych przestrzennych. Adresy te należy uzupełnić niezwłocznie po udostępnieniu usług.

Materiały

Załącznik nr 2 - zbiór PZPW
Załacznik​_nr​_2​_-​_zbiór​_PZPW​_20240417​_.docx 0.02MB
Załącznik nr 2 - zbiór POG
Załacznik​_nr​_2​_-​_zbiór​_POG​_20240417​_.docx 0.02MB
Załącznik nr 2 - zbiór MPZP
Załacznik​_nr​_2​_-​_zbiór​_MPZP​_20240417​_.docx 0.02MB
Załącznik nr 2 - zbiór SUIKZP
Załacznik​_nr​_2​_-​_zbiór​_SUIKZP​_20240417​_.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}