Konsultacje społeczne dwóch projektów rozporządzeń
08.08.2023
W pierwszym tygodniu sierpnia rozpoczęły się konsultacje społeczne, uzgodnienia międzyresortowe i opiniowanie dwóch projektów rozporządzeń powiązanych z podpisaną już przez Prezydenta ustawą o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.
Do konsultacji społecznych, uzgodnień międzyresortowych i opiniowania przekazane zostały:
- Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego. Projekt zakłada znaczne rozszerzenie cyfryzacji planowania przestrzennego, uwzględniając m.in. wprowadzenie nowego aktu prawa miejscowego – planu ogólnego gminy, zgodnie z art. 67a ust. 3a ustawy.
- Projekt rozporządzenia w sprawie określenia wzoru formularza wniosku dotyczącego aktu planowania przestrzennego, który stanowił element procedury legislacyjnej zmiany ustawy. Wprowadzenie uniwersalnego wniosku może ułatwić zarówno partycypację społeczną, jak również przyspieszyć procedury planistyczne.
Zachęcamy do pogłębionej analizy projektów rozporządzeń w ramach poszczególnych towarzystw, stowarzyszeń, izb i związków zaangażowanych w konsultacje społeczne i wystosowanie spójnych stanowisk. Prosimy skupić się na proponowanych zapisach projektów rozporządzeń, szczególnie w kontekście tworzenia planu ogólnego gminy. Po zakończeniu tego etapu będziemy sukcesywnie prezentować kolejne etapy prac.
Dodatkowo informujemy, że w dniu 03.08.2023r. zorganizowane zostało spotkanie seminaryjne, na którym zastępca dyrektora Departamentu Planowania Przestrzennego Anna Michalik przedstawiła kluczowe aspekty cyfryzacji w kontekście zmiany ustawy. Na spotkanie przybyło ponad 120 osób reprezentujących podmioty, które są zaangażowane w formalne konsultacje społeczne. Przed spotkaniami dotyczącymi kolejnych etapów wdrażania zmian będziemy informować na stronie w ramach aktualności.
Zachęcamy do zapoznania się z projektowanym zakresem informacyjnym i strukturą danych gromadzonych w zbiorach danych przestrzennych w postaci schematu aplikacyjnego UML.