W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Partnerstwo Wymiaru Północnego w Dziedzinie Zdrowia i Opieki Społecznej (NDPHS)

02.01.2019

Partnerstwo Wymiaru Północnego w Dziedzinie Zdrowia i Opieki Społecznej (Northern Dimension Partnership in Public Health and Social Well-being, NDPHS) zostało formalnie powołane do życia w trakcie spotkania, które odbyło się na szczeblu ministerialnym w dniu 27 października 2003 r. w Oslo poprzez podpisanie Deklaracji dotyczącej ustanowienia Partnerstwa stając się wspólnym dążeniem propagowania zrównoważonego rozwoju na obszarze Wymiaru Północnego poprzez poprawę zdrowia ludności oraz kwestii społecznych. 

Aktualnie do NDPHS należy: Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja, Szwecja, Komisja Europejska oraz 8 organizacji działających w regionie północnym.

Organami Partnerstwa są: 

Coroczna Konferencja Partnerstwa (Partnership Annual Conference, PAC) - odbywa się raz na rok, na zmianę na poziomie ministerialnym lub wyższych przedstawicieli; jako najwyższe ciało zatwierdza prace CSR, jest forum wymiany opinii politycznych dotyczących działalności Partnerstwa i kierunków jego rozwoju. 

Komitet Wyższych Przedstawicieli (Committee of Senior Representatives, CSR) - spotkania CSR odbywają się zwykle dwa razy w roku i mają na celu wymianę opinii, podejmowanie decyzji w kwestiach proceduralnych, organizacyjnych i finansowych oraz w sprawach dotyczących funkcjonowania grup eksperckich, przygotowanie dokumentów i propozycji dla PAC. 

Grupy eksperckie, które zapewniają merytoryczne wsparcie w przygotowaniu i wdrażaniu wspólnych działań prowadzonych w ramach Partnerstwa, a także służą wzmocnieniu współpracy pomiędzy Partnerami.

Obecnie w ramach Partnerstwa działają:

  • Grupa Ekspercka ds. HIV/AIDS, TB i Infekcji Powiązanych (Expert Group on HIV, TB and Associated Infections (HIV, TB&AI EG));
  • Grupa Ekspercka ds. Systemów Podstawowej Opieki Zdrowotnej (Expert Group on Primary Healthcare (PHC EG))
  • Grupa Ekspercka ds. Odporności na Antybiotyki (Expert Group on Antimicrobial Resistance (AMR EG))
  • Grupa Ekspercka ds. Nadużywania Alkoholu i Substancji Odurzających (Expert Group on Alcohol and Substance Abuse (ASA EG))
  • Grupa Ekspercka ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (Expert Group on Occupational Safety and Health (OSH EG))
  • Grupa Ekspercka ds. Niezakaźnych Chorób związanych ze stylem życia, środowiskiem społecznym i warunkami pracy (Expert Group on Non-communicable Diseases (NCD EG))
  • Grupa Ekspercka ds. Więziennictwa (Expert Group on Prison Health (PH EG))

Polska aktywnie uczestniczy we wszystkich działaniach Partnerstwa od momentu jego powstania, uczestniczy w PAC i CSR, a eksperci zaangażowani są w realizację projektów i prace grup eksperckich. 

Polska od 9 lutego 2018 r. pełni funkcję państwa współprzewodniczącego Partnerstwu. Przyjętą praktyką w NDPHS jest powołanie takiego państwa do pełnienia przewodnictwa w NDPHS po upływie dwuletniej kadencji.

Sekretariat Partnerstwa zapewnia administracyjne i analityczne wsparcie CSR oraz grup eksperckich, osobowość prawną Partnerstwu. 

Więcej informacji o Partnerstwie tutaj.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.01.2019 13:52 Mateusz Klimczak
Pierwsza publikacja:
02.01.2019 13:52 Mateusz Klimczak
{"register":{"columns":[]}}