Nowości
Światowy Dzień Walki z Rakiem: Prezentacja projektów zarządzanych przez HaDEA, 4 lutego 2025 r. w godz. 9.00–19.00
Informujemy, że HaDEA organizuje w Brukseli wydarzenie pokazowe pt. ”Fostering synergies to beat cancer: The impact of EU-funded projects”. Będzie to ważna okazja do uczczenia Światowego Dnia Walki z Rakiem i pokazania wpływu różnych dotacji i zamówień zarządzanych przez HaDEA w odniesieniu do Europejskiego planu walki z rakiem i unijnej Misji walki z rakiem. Istnieje również możliwość udziału zdalnego w tym spotkaniu.
Szczegółowy program i informacje na temat rejestracji pojawią się wkrótce.
Więcej informacji dostępnych jest na:
Opublikowano nowe badania zlecone przez HaDEA w ramach Programu UE dla zdrowia
Opublikowano nowe badania na stronie internetowej HaDEA na temat skuteczności programów szczepień, ewaluacji Europejskich Sieci Referencyjnych i świadczeniodawców opieki zdrowotnej, napojów alkoholowych w krajach UE, kodeksu postępowania w sprawie sprawiedliwego dostępu osób, które pokonały raka do usług finansowych.
Więcej informacji na:
Szkolenie zdalne z zakresu rozliczania projektów w ramach Programu UE dla Zdrowia, 19 listopada 2024 r., godz. 14.00 – 15.30
Serdecznie zapraszamy na szkolenie zdalne z zakresu rozliczania projektów w ramach Programu UE dla Zdrowia, które odbędzie się 19 listopada 2024 r. od godziny 14.00 do 15.30. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich polskich interesariuszy. Szkolenie odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.
Program szkolenia obejmuje:
- przygotowywanie sprawozdań finansowych
- krótkie omówienie sprawozdań technicznych
- koszty jednostkowe (ang. the unit costs)
- sesję pytań i odpowiedzi.
Prosimy o zgłoszenia chęci udziału w szkoleniu na poniższy adres:
Po zarejestrowaniu się otrzymacie Państwo od nas link do połączenia na szkolenie.
Zapraszamy do udziału w tym wartościowym szkoleniu wszystkie osoby realizujące lub zainteresowane realizacją projektów w ramach Programu UE dla Zdrowia.
Nie ma ograniczeń co do liczby uczestników.
Jeżeli już teraz chcielibyście Państwo przekazać nam pytania lub sugestie w kontekście rozliczania projektów prosimy o przesyłanie ich na poniższy adres mailowy:
Ułatwi nam to dostosowanie zawartości szkolenia do Państwa potrzeb.
Korzystając z okazji zachęcamy Państwa również do udziału w HERA Info Day
Dodatkowo pragniemy poinformować, że 19 listopada 2024 r. odbędzie się również inne spotkanie (istnieje także możliwość udziału zdalnie): HERA Info Day, w którym przewidziano od godziny 11.45 do 12.45 punkt dotyczący Możliwości współpracy i finansowania w zakresie HERA. Warto również skorzystać z tej okazji do poszerzenia wiedzy o możliwościach finansowania projektów w ramach Programu UE dla Zdrowia (w kontekście zaproszeń do składania ofert i wniosków) oraz Programu „Horyzont Europa”.
Wymagana jest wcześniejsza rejestracja do 8 listopada 2024 r., pod poniższym linkiem:
https://eu.eventscloud.com/ereg/newreg.php?eventid=200281157&language=pol .
Program HERA INFO DAY znajduje się pod linkiem poniżej:
https://warsaw.hera-infodays.eu/pl .
W razie pytań – proszę o kontakt z nami: PLNFP4Health@mz.gov.pl.
18 i 19 listopada 2024 r. odbędzie się w Warszawie wydarzenie pn. Learning by Doing Labs – Cancer w ramach projektu JA NFP4Health
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w wydarzeniu pn. Lab on Cancer, które odbędzie się w Warszawie w dniach 18-19 listopada 2024 roku. Spotkanie odbędzie się w języku angielskim. Liczba miejsce jest ograniczona.
Kto może wziąć udział w wydarzeniu?
Zaproszenie skierowane jest tylko do osób, które zajmują się tematyką walki z rakiem.
Jak zarejestrować się?
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani udziałem w spotkaniu – prosimy o przesłanie zgłoszenia (imię i nazwisko, organizacja oraz informacje nad czym ostatnio Państwo pracowali w kontekście walki z rakiem) na adres:
Jak będzie przebiegać spotkanie?
- na początku krótka prezentacja o Programie UE dla Zdrowia i Programie „Horyzont Europa”, następnie porównanie i przedstawienie synergii pomiędzy tymi Programami
- praca w grupach – wybranie udanego projektu w zakresie walki z rakiem, każda grupa
będzie go analizować, omówi, przeformułuje cele i działania w celu stworzenia synergii
i komplementarności między projektami - na koniec prezentacja wyników pracy w grupach
- wnioski i kolejne kroki.
Szczegółowa agenda spotkania będzie wkrótce dostępna.
HERA Info DAY w Warszawie
Uprzejmie informujemy, że 19 listopada 2024 r. odbędzie się HERA Info Day w Warszawie.
Istnieje możliwość udziału zarówno stacjonarnie, jak i online. Uprzejmie informujemy, że wydarzenie odbędzie się w języku polskim. Tłumaczenie symultaniczne na język angielski będzie zapewnione tylko podczas sesji plenarnych.
Prosimy zarejestrować się klikając na poniższy link:
https://eu.eventscloud.com/ereg/newreg.php?eventid=200281157&language=pol
Uprzejmie prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego do 8 listopada 2024 roku. Miejsca są przyznawane według kolejności zgłoszeń.
Program wydarzenia znajduje się pod poniższym linkiem:
https://warsaw.hera-infodays.eu/pl
Czym jest HERA?
HERA, Urząd Komisji Europejskiej ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia, został utworzony w celu zwiększenia gotowości Europy w obliczu pandemii lub innych zagrożeń zdrowotnych na dużą skalę.
Jak działa HERA?
Kluczem jest proaktywność. HERA identyfikuje potencjalne zagrożenia i ocenia dostępne medyczne środki przeciwdziałania lub środki zaradcze, które można rozwinąć, a następnie pracuje nad zapewnieniem wystarczających dostaw.
Dlaczego warto wziąć udział w tym wydarzeniu?
Seria HERA Info Days ma na celu zwiększenie świadomości na temat tego, czym zajmuje się HERA. Dni informacyjne są okazją nie tylko do zapoznania się z dostępnymi funduszami i możliwościami współpracy, ale także do nawiązania kontaktów z innymi interesariuszami, dzielenia się pomysłami i nawiązywania nowych partnerstw. Wydarzenie ma na celu zaangażowanie jego uczestników w dyskusję, a Państwa aktywny udział jest tu niezbędny.
Po więcej szczegółów lub w przypadku jakichkolwiek pytań - prosimy o kontakt pod adresem herainfodays@cecoforma.com.
Zaproszenie do udziału w ukierunkowanych konsultacjach dla interesariuszy Programu UE dla Zdrowia: wypowiedz się na temat przyszłych priorytetów, kierunków i potrzeb
KE zaprasza zainteresowane strony do podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat przyszłych priorytetów zdrowotnych, kierunków strategicznych i potrzeb Programu Pracy na 2025 r. w ramach Programu UE dla Zdrowia. Konsultacje rozpoczęły się 22 kwietnia i zakończą się 10 czerwca 2024 r. Do udziału w konsultacjach zaproszone zostały władze państw członkowskich UE odpowiedzialne za zdrowie na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.
Współpraca z organizacjami pacjentów, społeczeństwa obywatelskiego, pracownikami służby zdrowia i podmiotami świadczącymi usługi zdrowotne, badaczami, środowiskiem akademickim, sieciami wiedzy eksperckiej i przedsiębiorstwami ma kluczowe znaczenie dla opracowania nowego Rocznego Programu Pracy na 2025 r. oraz dla kształtowania strategicznego kierunku UE w zakresie zdrowia publicznego. Zebrane opinie nie tylko zostaną uwzględnione w sprawozdaniu z konsultacji, ale także zostaną wykorzystane w dyskusjach podczas konferencji interesariuszy Programu UE dla Zdrowia, która obędzie się 19 czerwca 2024 r.
Zachęcamy do udziału w konsultacjach dla interesariuszy na poniższej stronie:
https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/Stakeholder_consultation_2025_EU4Health
Uprzejmie informujemy, że 13 maja 2024 r. w godzinach 10.00. – 15.15. Ministerstwo Zdrowia organizuje Krajowy Dzień Informacyjny Programu UE dla Zdrowia oraz Krajowe Wydarzenie promujące wspólne działanie JA NFP4Health na poziomie krajowym. Podczas obu spotkań przedstawione zostaną możliwości pozyskania środków z Programu Pracy na 2024 r. oraz cenne informacje i wskazówki w zakresie Programu UE dla Zdrowia.
Spotkanie odbędzie się w siedzibie Ministerstwa Zdrowia przy ulicy Miodowej 15 w Sali Kinowej. Będzie istniała również możliwość uczestnictwa zdalnego poprzez aplikację Microsoft Teams. Spotkanie będzie miało charakter otwarty – zapraszamy wszystkich interesariuszy do udziału w obu wydarzeniach.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w siedzibie Ministerstwa Zdrowia – na spotkanie stacjonarne wymagana jest wcześniejsza rejestracja pod adresem mailowym Krajowego Punktu Kontaktowego Programu UE dla Zdrowia: PLNFP4Health@mz.gov.pl.
Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane do udziału w obu wydarzeniach zarówno na miejscu, jak i online w aplikacji Microsoft Teams (nie ma ograniczenia liczby miejsc dla uczestników zdalnych). Jeżeli wybraliście Państwo udział w spotkaniu online, prosimy o stosowną informację na adres mailowy: PLNFP4Health@mz.gov.pl . Po zarejestrowaniu się, otrzymacie Państwo link do obu spotkań.
Poniżej agenda obu wydarzeń:
Krajowy Dzień Informacyjny Programu UE dla Zdrowia (EU4Health Programme) oraz Krajowe Wydarzenie promujące wspólne działanie JA NFP4Health
13 maja 2024 r.
godz. 10:00-15.15
09:30 – 10.00 Rejestracja
10.00 – 10.10 Powitanie
10.10 – 10.30 Ogólne zasady Programu UE dla Zdrowia
10.30 – 11.00 Program Pracy na 2024 r.
11.00 – 11.30 Aspekt administracyjny w kontekście zaproszeń do składania wniosków (call for proposals) i Program Pracy na 2024 r. - Anna Bulzacka-Bogucka, HaDEA i Filip Domański, DG SANTE
11.30 – 12.15 Przerwa
12.15 – 12.30 Co warto wiedzieć, żeby prawidłowo skalkulować budżet, a następnie rozliczyć projekt w ramach Programu UE dla Zdrowia?
- Iwona Ćwiek, Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”
12.30 – 12.45 Wzmacnianie szans na sukces w Horyzoncie Europa - Klaster Zdrowie, Misja Rak, Partnerstwa Europejskie, dr Dagmara Robakowska - Hyżorek, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (Dział Krajowego Punktu Kontaktowego)
12.45 – 13.00 Wsparcie dla zdrowia z Programu „Cyfrowa Europa” - Milena Karpińska, Centrum Projektów Polska Cyfrowa
13.00 – 13.30 Sesja pytań i odpowiedzi
13.30 – 13.45 Przerwa
13.45 – 14.00 Wprowadzenie do projektu JA NFP4Health – Giovanni Nicoletti, IT KPK Programu UE dla Zdrowia – Ministerstwo Zdrowia i koordynator projektu JA NFP4Health, Włochy (w języku angielskim)
14.00 – 15.15 Wspólne działanie JA NFP4Health – rozpowszechnianie jego głównych wyników i promocja projektu – Artur Iwanek, PL KPK Programu UE dla Zdrowia (MZ)
15.15 Zakończenie
Zaproszenie do udziału w ukierunkowanych konsultacjach dla interesariuszy Programu UE dla Zdrowia: wypowiedz się na temat przyszłych priorytetów, kierunków i potrzeb
KE zaprasza zainteresowane strony do podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat przyszłych priorytetów zdrowotnych, kierunków strategicznych i potrzeb Programu Pracy na 2025 r. w ramach Programu UE dla Zdrowia. Konsultacje rozpoczęły się 22 kwietnia i zakończą się 10 czerwca 2024 r. Do udziału w konsultacjach zaproszone zostały władze państw członkowskich UE odpowiedzialne za zdrowie na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.
Współpraca z organizacjami pacjentów, społeczeństwa obywatelskiego, pracownikami służby zdrowia i podmiotami świadczącymi usługi zdrowotne, badaczami, środowiskiem akademickim, sieciami wiedzy eksperckiej i przedsiębiorstwami ma kluczowe znaczenie dla opracowania nowego Rocznego Programu Pracy na 2025 r. oraz dla kształtowania strategicznego kierunku UE w zakresie zdrowia publicznego. Zebrane opinie nie tylko zostaną uwzględnione w sprawozdaniu z konsultacji, ale także zostaną wykorzystane w dyskusjach podczas konferencji interesariuszy Programu UE dla Zdrowia, która obędzie się 19 czerwca 2024 r.
Zachęcamy do udziału w konsultacjach dla interesariuszy na poniższej stronie:
https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/Stakeholder_consultation_2025_EU4Health
Przyjmujemy zgłoszenia do nominacji na właściwe organy i podmioty stowarzyszone do udziału we wspólnych działaniach i dotacji bezpośredniej dla organów państw członkowskich (innej niż wspólne działanie)
Uprzejmie informujemy, że otrzymaliśmy z KE zaproszenie do nominowania na competent authorities i affiliated entities do udziału we wspólnych działaniach i dotacji bezpośredniej dla organów państw członkowskich (innej niż wspólne działanie).
Zgodnie z przedstawionym przez KE harmonogramem na 2024 r.:
♦ do 25 kwietnia 2024 r. w ramach pierwszej tury Minister Zdrowia mógł nominować competent authorities i affiliated entities do udziału we wspólnym działaniu:
- EU4H-2024-JA-IBA-01- Direct grants to Member States’ authorities: Support to the development of sustainable, forward-looking national and Union stockpiling strategies (HERA) (CP-g-24-13) - EUR 10 000 000 EU co-funding
Termin na przekazanie zgłoszenia (wraz z uzasadnieniem) do Departamentu Współpracy Międzynarodowej upłynął 10 kwietnia 2024 r.
♦ do 21 maja 2024 r. w ramach drugiej tury Minister Zdrowia mógł nominować competent authorities i affiliated entities do udziału we wspólnych działaniach:
- EU4H-2024-JA-IBA-02 - Direct grants to Member States’ authorities: Strengthening digital capabilities including e-health, telemedicine, remote monitoring systems, health data access and health data exchange services in cancer centres in the Union (CR-g-24-36) - EUR 20 000 000 EU co-funding
- EU4H-2024-JA-IBA-03 - Direct grants to Member States’ authorities: to support quality improvement of cancer registry data feeding the European Cancer Information System (CR-g-24-40) - EUR 13 000 000 EU co-funding
Termin na przekazanie zgłoszenia (wraz z uzasadnieniem) do Departamentu Współpracy Międzynarodowej upłynął 8 maja 2024 r. (przedłużono termin do 14 maja do godz. 12.00)
♦ do 23 lipca 2024 r. w ramach trzeciej tury Minister Zdrowia może nominować competent authorities i affiliated entities do udziału we wspólnych działaniach:
- EU4H-2024-JA-IBA-04 - Direct grants to Member States’ authorities: Cancers caused by infections, vaccine-preventable cancers and addressing communicable diseases (HIV/AIDS, Tuberculosis, Hepatitis) (DP/CR-g-24-28)
- EUR 20 000 000 EU co-funding - EU4H-2024-JA-IBA-05 - Direct grants to Member States’ authorities: Personalised Cancer Medicine (CR-g-24-41) - EUR 27 900 000 EU co-funding
- EU4H-2024-JA-IBA-06 - Direct grants to Member States’ authorities: Promoting a comprehensive, prevention-oriented approach to mental health to support vulnerable groups (DP-g-24-24) - EUR 6 000 000 EU co-funding
- EU4H-2024-JA-IBA-07 - Direct grants to Member States’ authorities: Health promotion and disease prevention including smoke- and aerosol- free environments (DP/CR-g-24-27) - EUR 16 000 000 EU co-funding
- EU4H-2024-JA-IBA-08 - Direct grants to Member States’ authorities: supporting National Focal Points (‘NFPs’) in providing guidance, information and assistance related to the promotion and implementation of the EU4Health Programme and other relevant legislation (DP-g-24-34) - EUR 2 000 000 EU co-funding
- EU4H-2024-JA-IBA-09 - Direct grants to Member States’ authorities: Paediatric palliative care (CR-g-24-44) - EUR 14 500 000 EU co-funding
- EU4H-2024-JA-IBA-10 - Direct grants to Member States’ authorities: Pricing and Reimbursement Authorities – to step up national work and collaboration in the group of National Competent Authorities on Pricing and Reimbursement and Public Healthcare Payers (‘NCAPR’) (HS-g-24-54) - EUR 2 000 000 EU co-funding
- EU4H-2024-JA-IBA-11- Direct grants to Member States’ authorities: Effective use of regulatory flexibilities including the use of magistral preparations that might be used to mitigate certain shortages (HS-g-24-104) - EUR 2 000 000 EU co-funding
Termin na przekazanie zgłoszenia (wraz z uzasadnieniem) do Departamentu Współpracy Międzynarodowej upływa 10 czerwca 2024 r.
♦ do 23 lipca 2024 r. Minister Zdrowia może nominować competent authorities i affiliated entities do udziału w direct grants other than joint actions:
- EU4H-2024-DGA-MS-IBA-01 - Direct grants to Member States’ authorities: Expansion of MyHealth@EU (DI-g-24-75) - EUR 7 000 000 EU co-funding
Termin na przekazanie zgłoszenia (wraz z uzasadnieniem) do Departamentu Współpracy Międzynarodowej upływa 10 czerwca 2024 r.
Jednocześnie informujemy, że udział w tych działaniach wymaga posiadania przez podmiot wkładu własnego (20% lub 40%). Fakt zabezpieczenia odpowiednich środków przez daną jednostkę z przeznaczeniem na wkład własny będzie również brany pod uwagę w procesie weryfikacji zgłoszeń.
Podmioty zainteresowane zgłoszeniem – prosimy o przekazanie oficjalnego pisma do:
Pani Katarzyna Drążek-Laskowska
Dyrektor
Departamentu Współpracy Międzynarodowej
Ministerstwo Zdrowia
zawierającego następujące informacje:
- informację o chęci udziału w określonym zadaniu
- link do dokumentu (np. statut) wskazującego, że podmiot można uznać za competent authority w danej dziedzinie
- przyjętą nazwę jednostki oraz stosowany skrót w języku angielskim
- dane osoby kontaktowej, w tym email i telefon
- dokument podpisany przez osobę upoważnioną do podejmowania zobowiązań w jednostce.
Departament Współpracy Międzynarodowej MZ w drugiej połowie kwietnia 2024 r. zorganizuje Krajowy Dzień Informacyjny Programu UE dla Zdrowia. Podczas tego wydarzenia przedstawione zostaną możliwości pozyskania środków z Programu Pracy na 2024 roku. Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej - o szczegółach poinformujemy w oddzielnym komunikacie.
W przypadku wątpliwości proszę o bezpośredni kontakt z p. A. Iwankiem: PLNFP4Health@mz.gov.pl.
Trzecia edycja biuletynu w ramach JA NFP4Health jest już dostępna
Zachęcamy do zajrzenia do trzeciego Biuletynu wydanego w ramach projektu JA NFP4Health:
https://www.nfp4health.eu/wp-content/uploads/2024/03/NFP4Health-Newsletter-vol-3.pdf
W tym wydaniu biuletynu przypominamy o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w ostatnim czasie. Dowiesz się m. in. o Programie Pracy na 2024 r., o przyjęciu przez HERA Planu Pracy na 2024 r. oraz o nowym kraju stowarzyszonym z Programem UE dla Zdrowia.
Nabory w zakresie zdrowia w ramach Programu „Cyfrowa Europa”
Na prośbę KPK Programu „Cyfrowa Europa” przedstawiamy poniżej informacje na temat najnowszych naborów.
Otwarte nabory z obszaru zdrowia - termin na składanie wniosków mija 29 maja 2024 r.
- Supporting patients’ access to their health data in the context of healthcare services for citizens across the EU
Nabór ma na celu wybór projektu, który umożliwi pacjentom dostęp do ich danych dotyczących zdrowia w kontekście świadczenia opieki zdrowotnej, przyczyniając się w ten sposób do osiągnięcia unijnego celu cyfrowego, jakim jest zapewnienie 100% obywateli UE dostępu do swojej elektronicznej dokumentacji zdrowotnej do roku 2030. Projekt ma być oparty na bazie już realizowanych projektów (opisanych w Zaproszeniu konkursowym) oraz istniejących ram prawnych i technologii. Projekt przyczyni się do rozwoju europejskiej przestrzeni danych dot. zdrowia.
Zadania projektu: przegląd oraz powiązanie realizowanych projektów; dalsze wdrażanie inicjatywy MyHealth@EU, zaprojektowanie skonsolidowanych rozwiązań dla pacjentów, dot. np. jednolitego dostępu do danych niezależnie od państwa, upowszechnienie wypracowanych rozwiązań w systemach opieki zdrowotnej; objęcie jak największej ilości pastw UE; testowanie systemu w interakcji z pacjentami; zaangażowanie dostawców i użytkowników danych w projektowanie systemu.
- Wymogi dot. Wnioskodawców:
- konsorcjum składające się z podmiotów publicznych i prywatnych, m.in.: przedstawiciele administracji publicznej (np. krajowe punkty kontaktowe ds. e-zdrowia, organy ds. zdrowia cyfrowego), szpitale, centra medyczne, organizacje zrzeszające pacjentów, organizacje pracowników służby zdrowia, organizacje non-profit, przemysł, MŚP
- konsorcjum powinno obejmować co najmniej 5 wnioskodawców z 5 państw uprawnionych do uczestnictwa w Programie
- Budżet: 10 mln euro; zostanie wybrany jeden projekt
- Poziom dofinansowania: 50%
- Orientacyjny okres realizacji projektów: 36-48 miesięcy
Więcej informacji można znaleźć na podanej poniżej stronie:
- Demonstrating the in-service use of the European Electronic Health Record Exchange Format (EEHRxF) in healthcare settings
Projekt wybrany w wyniku naboru ma przetestować i zademonstrować działanie Europejskiego Formatu Wymiany Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (European Electronic Health Record Exchange Format, EEHRxF) w placówkach opieki zdrowotnej. Projekt ma wykazać korzyści z sytemu i zachęcić inne placówki do jego wdrożenia, obniżając koszty wdrożenia i określając dalsze wnioski jego użycia. W ramach projektu zostaną zbadane techniczne i inne wyzwania we wdrożeniu i stosowaniu systemu, a także dokonane ulepszenia polegające na poprawie jakości danych, poprawie ich interoperacyjności oraz dostępności oraz opracowane wytyczne dot. wdrożenia systemu. Projekt powinien uwzględniać dotychczasowe działania w obszarze.
- Wymogi dot. Wnioskodawców:
- konsorcjum składające się z podmiotów publicznych i prywatnych, m.in.: przedstawiciele administracji publicznej (np. krajowe punkty kontaktowe ds. e-zdrowia, organy ds. zdrowia cyfrowego), szpitale, centra medyczne, organizacje zrzeszające pacjentów, organizacje pracowników służby zdrowia, organizacje non-profit, przemysł, MŚP
- konsorcjum powinno obejmować co najmniej 5 wnioskodawców z 5 państw uprawnionych do uczestnictwa w Programie
- Budżet: 4 mln euro; zostanie wybrany jeden projekt
- Poziom dofinansowania: 50%
- Orientacyjny okres realizacji projektów: 36-48 miesięcy
Więcej informacji można znaleźć na podanej poniżej stronie:
- 1+ Million Genomes: sustainability and uptake
Celem tego naboru jest rozpoczęcie wykorzystywania oraz zapewnienie trwałości Europejskiej Infrastruktury Danych Genomowych (Genomic Data Infrastructure, GDI), która wdraża inicjatywę państw członkowskich UE 1+ Million Genomes (1+MG). Zgodnie z wolą przedstawicieli państw członkowskich w Grupie 1+MG, utworzenie Europejskiego Konsorcjum na rzecz Infrastruktury Cyfrowej (EDIC) w celu obsługi i utrzymywania Europejskiej Infrastruktury Danych Genomowych (GDI) jest preferowaną opcją dla zapewnienia dalszego rozwoju inicjatywy i infrastruktury danych. Działanie wesprze prace przygotowawcze do utworzenia EDIC (Europejskiego Konsorcjum na rzecz Infrastruktury Cyfrowej), ułatwi strategiczne ukierunkowanie inicjatywy 1+MG i wesprze rozpoczęcie wykorzystania danych na temat genomów do celów związanych z opieką zdrowotną.
- Wymogi dot. Wnioskodawców:
- podmioty publiczne i prywatne, takie jak: administracja publiczna (zarówno na poziomie centralnym, regionalnym, jak i lokalnym), szpitale, instytuty badawcze, biobanki, agencje badawcze
- konsorcjum powinno obejmować co najmniej 3 wnioskodawców z 3 państw uprawnionych do uczestnictwa w Programie lub 1 Europejskie Konsorcjum na rzecz Infrastruktury Cyfrowej (EDIC)
- Budżet: 2 mln euro; zostanie wybrany jeden projekt
- Poziom dofinansowania: 100%
- Orientacyjny okres realizacji projektów: 36 miesięcy
Więcej informacji można znaleźć na podanej poniżej stronie:
- Support for Health Data Access Bodies to foster efficient pathways for AI in healthcare
Celem jest lepsze powiązanie i większe wykorzystanie danych zdrowotnych w testowaniu i rozwoju rozwiązań AI w opiece zdrowotnej, a także skrócenie czasu wprowadzania produktów do zastosowania w opiece zdrowotnej. Powyższe działania mają poprawiać bezpieczeństwo pacjentów, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności. Działanie to ma znaczenie nie tylko dla wdrożenia European Health Data Space (EHDS), ale także dla wdrażania Aktu w sprawie sztucznej inteligencji.
Projekt rozporządzenia ws. EHDS powołuje instytucję Health Data Access Bodies (HDABs) w każdym kraju, odpowiedzialną za nadzór nad ponownym wykorzystywaniem danych dot. zdrowia. Projekt umocni te instytucje w ich roli zapewnienia rozwoju i zastosowania rozwiązań AI w służbie zdrowia.
- Wymogi dot. Wnioskodawców:
- Health Data Access Bodies, administracja publiczna, podmioty sektora publicznego, środowiska akademickie, dostawcy usług opieki zdrowotnej, podmioty prywatne, takie jak MŚP i start-upy z branży technologii medycznych
- wskazane jest, aby konsorcjum obejmowało min. 6 niezależnych wnioskodawców z min. 3 różnych państw – 3 Health Data Access Bodies z 3 różnych kwalifikujących się państw oraz 3 podmioty opracowujące rozwiązania AI z 3 różnych kwalifikujących się państw
- Budżet: 4 mln euro; zostanie wybrany jeden projekt
- Poziom dofinansowania: 100%
- Orientacyjny okres realizacji projektów: 36 miesięcy
Więcej informacji można znaleźć na podanej poniżej stronie:
- AI in support of Quantum-Enhanced Metabolic Magnetic Resonance Imaging Systems
Celem naboru jest opracowanie i przetestowanie w środowisku szpitalnym bardziej precyzyjnego i szybszego narzędzia do badania, diagnozowania i monitorowania nowotworów i/lub zaburzeń neurologicznych od rezonansu magnetycznego (MRI), poprzez zastosowanie technik metabolicznych ze wspomaganiem kwantowym, a także analizy technikami AI. Projekt obejmie wdrożenie innowacyjnych, zautomatyzowanych systemów w co najmniej 2 szpitalach badawczych w 2 państwach członkowskich, które będą działać w ścisłej współpracy. Dodatkowo, projekt posłuży także jako podstawa do opracowania modeli sztucznej inteligencji do analizy danych metabolicznych MRI.
- Wymogi dot. Wnioskodawców:
- nabór skierowany jest do partnerów przemysłowych (w tym MŚP), szpitali badawczych oraz ośrodków lub instytucji badawczo-rozwojowych;
- konsorcjum powinno obejmowało co najmniej 4 wnioskodawców z 3 państw uprawnionych do uczestnictwa w Programie
- Budżet: 5 mln euro; zostanie wybrany jeden projekt
- Poziom dofinansowania: 50% (75% dla MŚP)
- Orientacyjny okres realizacji projektów: 36-48 miesięcy
Więcej informacji można znaleźć na podanej poniżej stronie:
W razie pytań – proszę bezpośrednio kontaktować się z Krajowym Punktem Kontaktowym dla Programu Digital Europe.
Krajowy Punkt Kontaktowy dla Programu Digital Europe
Mail: dep@cppc.gov.pl
Telefon: +48 532 336 386 (w dni robocze w godzinach 9.00-15.00)
Wstępny kalendarz w kontekście Programu Pracy na 2024 r.
Uprzejmie informujemy, że KE opublikowała wstępny kalendarz dot. dotacji bezpośrednich, zaproszeń do składania wniosków oraz zaproszeń do składania ofert w ramach Programu Pracy na 2024 r. Należy podkreślić, że podane terminy są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.
Więcej informacji na stronie poniżej:
https://hadea.ec.europa.eu/programmes/eu4health/calls-and-contracts/tentative-calendar_en
Sprawozdania i badania w ramach Programu UE dla Zdrowia – HaDEA
HaDEA zarządza kilkoma zaproszeniami do składania ofert w ramach Program UE dla Zdrowia, którego celem jest przyczynienie się do zwiększenia odporności europejskich systemów opieki zdrowotnej. Program UE dla Zdrowia finansuje badania i sprawozdania z kilku dziedzin, przyczyniając się do realizacji priorytetów polityki zdrowotnej, takich jak Europejski Plan Walki z Rakiem i Strategia Farmaceutyczna dla Europy.
Zachęcamy do zapoznania się z badaniami i sprawozdaniami opublikowanymi na przestrzeni lat w ramach umów podpisanych z HaDEA.
- A study assessing scientific, engineering, legal and economic considerations of flexible EU manufacturing and innovation of medical countermeasures for serious cross-border threats to health
- Feasibility study, design, and prototype development for a mapping platform on COVID-19 therapeutics in the European Union
- EU REformulation MOnitoring (EUREMO)
- Study supporting the impact assessment of the revision of the Directive on safety and quality of human blood and blood components and of the Directive on safety and quality of human tissues and cells and of their implementing acts
- Mapping of pricing policies and fiscal measures applied to food, non-alcoholic and alcoholic beverages
- Study on best practices in the public procurement of medicines
- Provision of options and recommendations for an EU citizen’s vaccination card
- Provision of options and recommendations for an EU citizen’s vaccination card. Annex 1, Data collection and mapping
- Study on bringing AMR medical countermeasures to the market - Interim Report
- Study on bringing AMR medical countermeasures to the market - Interim Report
Wszystkie sprawozdania i badania w ramach Program UE dla Zdrowia są dostępne pod poniższym linkiem:
NOWY PROGRAM PRACY NA 2024 R. !!!
Uprzejmie informujemy, że 5 grudnia 2023 r. został przyjęty nowy Program Pracy na 2024 r. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Komisji Europejskiej:
https://health.ec.europa.eu/publications/2024-eu4health-work-programme_en
Poniżej podajemy link do Programu Pracy na 2024 r.:
https://health.ec.europa.eu/system/files/2023-12/funding_c_2023_8524_annex1_en.pdf