Współpraca z UE
Ministerstwo Zdrowia realizuje zadania, które wynikają z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Przedstawiciele ministerstwa uczestniczą w pracach instytucji unijnych:
- Rady Unii Europejskiej,
- Komisji Europejskiej,
- Parlamentu Europejskiego.
Naszym głównym zadaniem jest negocjowanie najkorzystniejszych dla Polski rozwiązańprawnych w dziedzinie zdrowia. W tym celu przygotowujemy stanowiska w obszarze zdrowia, które następnie prezentujemy na forum unijnym. Nad wspólnymi stanowiskami współpracujemy z:
- Ministerstwem Spraw Zagranicznych,
- innymi ministerstwami i urzędami centralnymi,
- Stałym Przedstawicielstwem Rzeczypospolitej Polskiej przy UE.
Nadzorujemy również prace dostosowujące naszą politykę zdrowotną do zobowiązań, które wynikają z bycia członkiem Unii Europejskiej. W ramach współpracy z UE powstaje wiele aktów prawnych, strategii oraz programów dotyczących ochrony zdrowia, profilaktyki i zwalczania chorób.
Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów
Rada Unii Europejskiej jest głównym ciałem ustawodawczym UE. Właściwi ministrowie ze wszystkich państw członkowskich spotykają się na posiedzeniach:
- Rady ds. Ogólnych (ministrowie spraw zagranicznych),
- Rad sektorowych (ministrowie innych resortów, w zależności od tego, jakie zagadnienia są poruszane, np. zdrowie, finanse, rolnictwo, zatrudnienie).
Dla resortu zdrowia najważniejsza jest Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów. To właśnie w jej skład wchodzi polski minister zdrowia. Skrótowa nazwa rady to EPSCO (ang. Employment, Social Policy, Health and Consumer Affairs Council).
Główne zadanie Rady to podniesienie standardu i jakości życia obywateli. Jej działania skupiają się więc na tym, aby zapewnić:
- bezpieczne miejsca pracy,
- wysoki poziom ochrony socjalnej,
- ochronę zdrowia,
- ochronę interesów konsumentów (przy zapewnieniu równych szans dla wszystkich obywateli UE).
Posiedzenia Rady EPSCO z udziałem ministrów zdrowia odbywają się zazwyczaj dwa razy w roku.
Grupy robocze Rady UE
Grupy robocze Rady składają się z ekspertów, którzy reprezentują poszczególne państwa członkowskie. Ich obradom przewodniczy urzędnik państwa, które aktualnie sprawuje prezydencję.
Udział ekspertów Ministerstwa Zdrowia w grupach roboczych Rady
Eksperci Ministerstwa Zdrowia biorą udział w pracach następujących grup roboczych Rady UE:
- Grupa Robocza ds. Zdrowia Publicznego (I.02);
- Grupa Robocza ds. Produktów Farmaceutycznych i Wyrobów Medycznych (I.04);
- Grupa Robocza ds. Środków Spożywczych (I.05) – jej działania są nadzorowane przez Główny Inspektorat Sanitarny – instytucję podległą Ministerstwu Zdrowia.
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.05.2023 15:50 Jarosław Rybarczyk
- Pierwsza publikacja:
- 22.11.2017 13:17 Dominika Waligórska