Organizacja Narodów Zjednoczonych
Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations; fr. Organisation des Nations Unies) powstała po II wojnie światowej. Ma na celu utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie, a także rozwój przyjaznych stosunków pomiędzy państwami członkowskimi. Pierwsza Konferencja Narodów Zjednoczonych odbyła się 25 kwietnia 1945 r. w San Francisco. Oficjalnie ONZ powołano do życia 24 października 1945 r. Polska podpisała Kartę Narodów Zjednoczonych 15 października 1945 r.
Główne organy ONZ
- Zgromadzenie Ogólne
- Rada Bezpieczeństwa
- Sekretariat
- Rada Gospodarcza i Społeczna
- Rada Powiernicza
- Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości
System Narodów Zjednoczonych
W skład Systemu Narodów Zjednoczonych wchodzą także:
- Programy i fundusze, które skupiają się na rozwoju, zdrowiu, pomocy humanitarnej oraz ochronie praw człowieka. Są to np.:
- Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF),
- Program Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju (UNDP),
- Światowy Program Żywnościowy (WFP).
- Organizacje wyspecjalizowane, które zajmują się problemami politycznymi, gospodarczymi, społecznymi czy środowiskiem naturalnym. Są to m.in.:
- Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO),
- Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO),
- Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO),
- Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
ONZ w internecie
Strona internetowa
Kanał YouTube
Zdrowie w pracach Organizacji Narodów Zjednoczonych
Organizacje Systemu Narodów Zjednoczonych są mocno zaangażowane w poprawę globalnego zdrowia publicznego. Działania w tej kwestii prowadzi głównie Rada Gospodarcza i Społeczna NZ (ECOSOC), a także programy i fundusze NZ.
Główne kierunki działań
- walka z chorobami zakaźnymi,
- poprawa zdrowia matek i dzieci,
- wspieranie służby zdrowia krajów rozwijających się,
- dostarczanie lekarstw i szczepionek,
- udzielanie pomocy w przypadku poważnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych (np. zanieczyszczenie wody, gleby i powietrza na masową skalę, epidemie, itp.).
Prawo do zdrowia
Prawo do zdrowia jest uznawane za jedno z fundamentalnych praw człowieka. Pierwsze dokumenty ONZ, które o tym mówiły, to:
- Powszechna Deklaracja Praw Człowieka (1948 r.)
- Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych (1966 r.)
Coraz większa uwaga społeczności międzynarodowej skupia się na prawie do dostępu do najwyższego standardu ochrony zdrowia. Od 2002 roku działa specjalny sprawozdawca ds. powszechnego prawa do korzystania z najwyższych standardów zdrowia fizycznego i psychicznego. Mandat wydała mu Komisja Praw Człowieka (Commission on Human Rights).
Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS)
UNAIDS został ustanowiony w 1996 roku, żeby podjąć bardziej skuteczną walkę z AIDS. Jego celem jest koordynacja działań 11 organizacji oraz funduszy Narodów Zjednoczonych, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii AIDS i łagodzić skutki choroby. UNAIDS działa w ponad 80 krajach. Siedziba sekretariatu programu mieści się w Genewie (Szwajcaria).
Polska w UNAIDS
Polska od początku istnienia organizacji aktywnie uczestniczy w jej pracach. W 2009 r. została członkiem Rady Programowej, w 2011 r. pełniła funkcję wiceprzewodniczącego, a w 2012 r. – przewodniczącego. W 2012 roku przekazała też na rzecz programu ponad 260 000 USD.
Polska podczas przewodnictwa skupiła się na problemie epidemii AIDS w Europie Wschodniej i Azji Środkowej. Działania te zapewniły jej pozycję lidera w regionie, jeśli chodzi o zagadnienia związane z tą chorobą. Polski wkład w prace UNAIDS jest bardzo wysoko oceniany przez kierownictwo programu, ekspertów i państwa członkowskie.
UNAIDS w internecie
- Ostatnia modyfikacja:
- 13.11.2017 09:56 Dominika Waligórska
- Pierwsza publikacja:
- 22.11.2017 13:18 Dominika Waligórska