Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organization for Economic Co-operation and Development) to międzyrządowa organizacja gospodarcza, powołana do życia w 1960 r. na mocy Konwencji Paryskiej. Organizacja skupia 35 państw, a jej siedziba znajduje się w Paryżu.
Cele OECD
Głównym celem OECD jest takie uzgadnianie polityki społeczno-ekonomicznej krajów członkowskich, aby pobudzać wzrost gospodarczy, zatrudnienie i rozwój społeczny.
Organizacja opracowuje i wprowadza w życie wspólne zasady i normy działania w poszczególnych dziedzinach gospodarki. Zajmuje się też pomocą dla najbiedniejszych państw.
Więcej informacji o pracach organizacji na stronie internetowej OECD.
Zdrowie w pracach OECD
Sprawami zdrowia w ramach OECD zajmuje się Dyrektoriat ds. Zatrudnienia, Pracy i Spraw Społecznych (the Directorate for Employment, Labour and Social Affairs).
W Dyrektoriacie funkcjonuje Wydział Zdrowia (Health Division). Wydział ten zbiera informacje nt. regulacji prawnych i rozwiązań organizacyjnych dotyczących systemów ochrony zdrowia. Ocenia też jaki wpływ – ekonomiczny i społeczny – mają rozwiązania stosowane w ramach ochrony zdrowia.
Wydział Zdrowia współpracuje m.in. z Komitetem Zdrowia (Health Committee), który składa się z reprezentantów instytucji narodowych odpowiedzialnych za zdrowie. Spotkania komitetu odbywają się dwa razy w roku. Co kilka lat komitet spotyka się na poziomie ministerialnym.
Główne obszary prac OECD w zakresie zdrowia to:
- starzenie się i opieka długoterminowa,
- wydatki na zdrowie,
- infrastruktura teleinformatyczna w zdrowiu,
- szpitale,
- nierówności w zdrowiu,
- zdrowie psychiczne,
- leki,
- prewencja,
- jakość opieki,
- ubezpieczenia zdrowotne
- personel medyczny.
Ważne linki
- Ostatnia modyfikacja:
- 13.11.2017 10:01 Dominika Waligórska
- Pierwsza publikacja:
- 22.11.2017 13:18 Dominika Waligórska