W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rada Europy

Rada Europy to międzynarodowa organizacja rządowa, która skupia prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza kontynentu. Powstała 5 maja 1949 roku w wyniku podpisania Traktatu Londyńskiego przez 10 państw (Belgię, Danię, Francję, Holandię, Irlandię, Luksemburg, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Włochy). Obecnie liczy 47 członków, a jej siedzibą jest Strasburg.

Zadania Rady Europy

Organizacja zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji i praworządności.

Działania w zakresie zdrowia dotyczą m.in.

  • opracowywania i ujednolicania urzędowego spisu leków dopuszczonych do obrotu (tzw. farmakopei),
  • kwestii bioetycznych,
  • opieki farmaceutycznej,
  • ochrony zdrowia konsumenta,
  • bezpieczeństwa transplantacji i transfuzji,
  • walki z fałszowanymi lekami,
  • walki z narkotykami.

Główne organy Rady Europy

  • Sekretarz Generalny Rady Europy – wybierany przez Zgromadzenie Parlamentarne na pięcioletnią kadencję, odpowiada za ogólne kierunki działania Rady Europy oraz za kwestie związane z budżetem organizacji, a także jest oficjalnym reprezentantem RE na zewnątrz.
  • Komitet Ministrów – organ decyzyjny składający się z ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich lub stałych przedstawicieli dyplomatycznych w Strasburgu.
  • Zgromadzenie Parlamentarne (ZPRE) – organ doradczy składający się z parlamentarzystów delegowanych przez parlamenty narodowe, liczący 324 członków z 47 państw członkowskich; komisje ZPRE odgrywają ważną rolę w badaniu aktualnych spraw.
  • Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy – organ doradczy odpowiadający za wzmacnianie demokracji lokalnej i regionalnej w państwach członkowskich.
  • Komisarz Praw Człowieka Rady Europy – do jego kompetencji należy promowanie poszanowania praw człowieka.

Ważne linki:

Europejski Trybunał Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka to międzynarodowy sąd utworzony w 1959 roku. Mieści się w Strasburgu. W jego skład wchodzi tylu sędziów, ile jest państw członkowskich Rady Europy. Sędzią z ramienia Polski jest obecnie Krzysztof Wojtyczek.

Trybunał rozpatruje skargi na naruszenie praw zawartych w Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (oraz jej protokołach dodatkowych).

Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności

Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności weszła w życie 8 września 1953 roku. Polska ratyfikowała Konwencję 19 stycznia 1993 roku jako jedno z 47 Państw – Członków Rady Europy.

Konwencja nie tylko wylicza prawa i wolności, do których ludzie są uprawnieni, ale przede wszystkim zapewnia procedurę kontrolną, która jest unikalna w skali światowej. Katalog podstawowych praw i wolności był stopniowo uzupełniany i rozszerzany w kolejnych protokołach dodatkowych.

Wyroki ETPC

Obowiązek wykonania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przez państwa członkowskie Rady Europy, wynika z Artykułu 46 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Nadzór nad wykonywaniem tych wyroków sprawuje Komitet Ministrów Rady Europy.

Ważne linki

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.11.2020 13:37 Bartłomiej Celejewski
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:18 Dominika Waligórska
{"register":{"columns":[]}}