Rada Europy
Rada Europy to międzynarodowa organizacja rządowa, która skupia prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza kontynentu. Powstała 5 maja 1949 roku w wyniku podpisania Traktatu Londyńskiego przez 10 państw (Belgię, Danię, Francję, Holandię, Irlandię, Luksemburg, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Włochy). Obecnie liczy 47 członków, a jej siedzibą jest Strasburg.
Zadania Rady Europy
Organizacja zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji i praworządności.
Działania w zakresie zdrowia dotyczą m.in.
- opracowywania i ujednolicania urzędowego spisu leków dopuszczonych do obrotu (tzw. farmakopei),
- kwestii bioetycznych,
- opieki farmaceutycznej,
- ochrony zdrowia konsumenta,
- bezpieczeństwa transplantacji i transfuzji,
- walki z fałszowanymi lekami,
- walki z narkotykami.
Główne organy Rady Europy
- Sekretarz Generalny Rady Europy – wybierany przez Zgromadzenie Parlamentarne na pięcioletnią kadencję, odpowiada za ogólne kierunki działania Rady Europy oraz za kwestie związane z budżetem organizacji, a także jest oficjalnym reprezentantem RE na zewnątrz.
- Komitet Ministrów – organ decyzyjny składający się z ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich lub stałych przedstawicieli dyplomatycznych w Strasburgu.
- Zgromadzenie Parlamentarne (ZPRE) – organ doradczy składający się z parlamentarzystów delegowanych przez parlamenty narodowe, liczący 324 członków z 47 państw członkowskich; komisje ZPRE odgrywają ważną rolę w badaniu aktualnych spraw.
- Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy – organ doradczy odpowiadający za wzmacnianie demokracji lokalnej i regionalnej w państwach członkowskich.
- Komisarz Praw Człowieka Rady Europy – do jego kompetencji należy promowanie poszanowania praw człowieka.
Ważne linki:
- strona internetowa Rady Europy
- bioetyka w Radzie Europy
- walka z narkotykami w Radzie Europy
- Ochrona zdrowia konsumenta
Europejski Trybunał Praw Człowieka
Europejski Trybunał Praw Człowieka to międzynarodowy sąd utworzony w 1959 roku. Mieści się w Strasburgu. W jego skład wchodzi tylu sędziów, ile jest państw członkowskich Rady Europy. Sędzią z ramienia Polski jest obecnie Krzysztof Wojtyczek.
Trybunał rozpatruje skargi na naruszenie praw zawartych w Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (oraz jej protokołach dodatkowych).
Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności
Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności weszła w życie 8 września 1953 roku. Polska ratyfikowała Konwencję 19 stycznia 1993 roku jako jedno z 47 Państw – Członków Rady Europy.
Konwencja nie tylko wylicza prawa i wolności, do których ludzie są uprawnieni, ale przede wszystkim zapewnia procedurę kontrolną, która jest unikalna w skali światowej. Katalog podstawowych praw i wolności był stopniowo uzupełniany i rozszerzany w kolejnych protokołach dodatkowych.
Wyroki ETPC
Obowiązek wykonania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przez państwa członkowskie Rady Europy, wynika z Artykułu 46 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Nadzór nad wykonywaniem tych wyroków sprawuje Komitet Ministrów Rady Europy.
Ważne linki
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.11.2020 13:37 Bartłomiej Celejewski
- Pierwsza publikacja:
- 22.11.2017 13:18 Dominika Waligórska