Wsparcie wdrożenia jedenastej rewizji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11) w polskim systemie ochrony zdrowia (II etap prac)
Od dnia 1.01.2022 r. jedenasta rewizja Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób dla Statystyki Śmiertelności i zachorowalności (ICD-11) obowiązuje jako klasyfikacja międzynarodowa. Polska, podobnie jak inne kraje, ma około pięcioletni okres na wdrożenie tej rewizji klasyfikacji i dostosowanie jej do systemu krajowego.
Projekt nr FERS.04.15-IP.07-0004/24, realizowany w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) stanowi kontynuację prac prowadzonych w projekcie pn. Poprawa jakości informacji medycznej dzięki wzrostowi kompetencji, wiedzy oraz umiejętności pracowników podmiotów leczniczych w zakresie prawidłowego posługiwanie się klasyfikacją ICD-11 (I etap prac) realizowanym w programie POWER (numer POWR.05.02.00-00-0004/20), który został zakończony w 2023 r.
W wyniku prac prowadzonych w tym Projekcie: przetłumaczono elektroniczną wersję ICD-11 i materiały towarzyszące (CMKP), opracowano polskie wersje narzędzi WHO wspomagające przyszłych użytkowników (CeZ), opracowano i przeprowadzono pierwsze szkolenia e-learningowe i warsztaty online (CMKP, CeZ).
Kto realizuje projekt i jakie są jego cele?
Jego Wykonawcy to: Departament Lecznictwa Ministerstwa Zdrowia jako Lider, Partnerzy (w porządku alfabetycznym): Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), Centrum e-Zdrowia (CeZ), Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP), Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Celem obecnego Projektu jest wspieranie wdrożenia ICD-11 w Polsce.
Jakie zadania będą realizowane w projekcie?
Zadania nr 1: Podniesienie poziomu wiedzy o ICD-11 i poziomu umiejętności jej stosowania (realizacja: CMKP i CeZ);
Zadanie nr 2: Opracowanie zestawów kodów ICD-11, które powinny zostać uwzględnione w nowelizacjach poszczególnych regulacji prawnych Ministra Zdrowia (MZ) i Prezesa NFZ dotyczących świadczeń gwarantowanych (realizacja: AOTMiT we współpracy z MZ i NFZ);
Zadanie nr 3: Uwzględnienie kodów ICD-11 w sprawozdawczości dotyczącej zgonów (realizacja: GUS, CeZ, MZ);
Zadanie nr 4: Optymalizacja jakości polskiej wersji klasyfikacji ICD-11 (realizacja: CMKP);
Zadanie nr 5: Aktualizacja, dostosowanie i udostępnienie w ramach polskich wersji narzędzi informatycznych WHO polskiej elektronicznej wersji ICD-11 udostępnionej przez WHO (realizacja: CeZ).
Główne rezultaty projektu:
1. co najmniej 2450 osób przeszkolonych w wyniku szkoleń i warsztatów prowadzących do wzrostu wiedzy i umiejętności korzystania z ICD-11;
2. opracowany i udostępniony online zestaw kursów e-learningowych oraz materiałów dydaktycznych umożliwiających samokształcenie w zakresie stosowania ICD-11 i posługiwania się nią połączone ze sprawdzaniem poziomu nabytej wiedzy;
3. opracowany zestaw kodów ICD-11 do wykorzystania w nowelizacjach poszczególnych aktów prawnych dotyczących świadczeń gwarantowanych;
4. kody ICD-11 uwzględnione w sprawozdawczości dotyczącej zgonów;
5. zoptymalizowana pod względem jakości polskojęzyczna wersja ICD-11, udostępniona on line i regularnie aktualizowana;
6. opracowana koncepcja sprawowania pieczy nad aktualizacjami polskich wersji kolejnych aktualizowanych wersji ICD-11 oraz upowszechniania wiedzy o niej.
Grupy docelowe
Wsparcie w projekcie będzie świadczone dwóm grupom docelowych.
Grupę I stanowią przedstawicielki i przedstawiciele zawodów medycznych korzystający z ICD-10 i przygotowujący się do korzystania z ICD-11 (m.in. lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni oraz studenci studiów medycznych V i VI roku). Zidentyfikowane potrzeby tej grupy to obowiązki zawodowe korzystania z ICD-10, a za kilka lat korzystania z wdrożonej ICD-11.
Do II Grupy należą przedstawicielki i przedstawiciele zawodów niemedycznych korzystający obecnie z ICD-10 (m.in. koderzy, osoby odpowiedzialne za sprawozdawczość krajową i międzynarodową, osoby zajmujące się analizami epidemiologicznymi, rozliczaniem świadczeń zdrowotnych, prawnicy odpowiedzialni za regulacje prawne dotyczące świadczeń gwarantowanych).
Czas realizacji Projektu: 11.10.2024 - 30.11.2027
Wartość Projektu: 17 974 198,44 PLN
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 14 832 308,55 PLN
Kontakt:
e-mail: icd11@mz.gov.pl
tel. 538 622 192
#FunduszeUE lub #FunduszeEuropejskie
Informacja o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych (KPON)
Informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu pod nazwą „Wsparcie wdrożenia jedenastej rewizji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11) w polskim systemie ochrony zdrowia (II etap prac)” nr FERS.04.15-IP.07-004/24 lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych (KPON).
Kto może zgłosić?
Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów grantowych FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów grantowych lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu Funduszy Europejskich oraz stowarzyszenia i fundacje.
Jak złożyć zgłoszenie?
Zgłoszenie można składać za pomocą:
-
poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Zdrowia, ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa,
-
skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Zdrowia.
KPON ma przyczynić się do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych, poprzez umożliwienie im rzeczywistego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności, na równi z innymi osobami. Została ona przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2006 r., a weszła w życie w 2008 roku. Polska ratyfikowała Konwencję w 2012 roku.