Żywienie ucznia
Odpowiednie żywienie ucznia jest warunkiem jego prawidłowego rozwoju fizycznego i intelektualnego. Wpływa także na wyniki osiągane w trakcie nauki.
Posiłki, które uczeń spożywa w domu i w szkole, powinny zapewniać mu odpowiednią siłę do nauki i zabawy. Jednocześnie nie mogą one powodować nadmiernego pobudzenia (np. poprzez dostarczanie zbyt dużej ilości słodkich i tłustych pokarmów, co może skutkować nadwagą i otyłością).
Ministrowie: zdrowia, edukacji narodowej oraz sportu i turystyki zawarli porozumienie o współpracy w sprawie promocji zdrowia i profilaktyki dzieci i młodzieży.
W wyniku współpracy powstały materiały zawierające rzetelną wiedzę na temat zdrowia i właściwego żywienia, z których mogą korzystać dyrektorzy szkół, nauczyciele, pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania, rodzice i uczniowie.
Przykłady dobrych praktyk w zakresie żywienia, które mogą być wykorzystane przez dyrektorów placówek oświatowych (z uwzględnieniem ich lokalnych uwarunkowań), były przedstawione na konferencji zorganizowanej przez ministra zdrowia.
Materiały
Porozumienie o współpracy między ministrem edukacji narodowej, ministrem zdrowia i ministrem sportu i turystyki w sprawie promocji zdrowia i profilaktyki problemów dzieci i młodzieży.pdf 0.20MB
Stanowisko ministrów w sprawie działań podejmowanych przez szkoły w zakresie zdrowego żywienia uczniów.htm 0.06MB
Obiady szkolne z uwzględnieniem zasad Dobrej Praktyki Higienicznej oraz systemu HACCP dla posiłków szkolnych.pdf 1.90MB
Jak pomóc otyłemu nastolatkowi.pdf 1.26MB
- Ostatnia modyfikacja:
- 08.11.2017 09:05 Dominika Waligórska
- Pierwsza publikacja:
- 22.11.2017 13:18 Dominika Waligórska