Praca i pobyt w ZEA
Obywatele Polski nie potrzebują wizy do wjazdu na terytorium Państwa Zjednoczone Emiraty Arabskie (dalej PZEA) jeśli udają się na okres maksymalnie obejmujący 90 dni w okresie 180 dni w celach: turystycznych, kulturalnych, naukowych, wizyt u rodziny i znajomych.
Ruch bezwizowy dotyczy posiadaczy następujących ważnych dokumentów podróży: paszportu, paszportu dyplomatycznego, paszportu służbowego i paszportu specjalnego; dokument musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Ruch bezwizowy nie obejmuje osób legitymujących się paszportami tymczasowymi, a więc osoby legitymujące się paszportem tymczasowym nie zostaną wpuszczone na terytorium PZEA. Paszporty tego rodzaju honorowane są jedynie przy tranzycie przez PZEA lub wyjeździe z kraju.
Podjęcie jakiejkolwiek pracy wykonywanej na terenie PZEA wymaga uzyskania wizy. Od tej reguły występują cztery wyjątki dotyczące:
· przedsiębiorców podróżujących w celach prowadzenia rozmów biznesowych (niezatrudnionych w PZEA),
· sportowców i artystów wykonujących działalność na zasadzie ad hoc,
· dziennikarzy wysłanych przez media działające w ich kraju zamieszkania oraz
· praktykantów odbywających praktyki wewnątrz tej samej firmy.
W przypadku innych osób stroną odpowiedzialną za uzyskanie wizy w urzędzie imigracyjnym właściwym dla Emiratu, w którym świadczona będzie praca/działalność/usługa itp. jest pracodawca/oferent/zapraszający/zleceniobiorca/itp.
W przypadku podjęcia zatrudnienia (a w niektórych Emiratach również zakupu mieszkania) otrzymuje się wizę ważną przez okres 2 lat. Szczegółowe informacje o możliwości wjazdu obywateli polskich oraz uzyskania wiz do PZEA można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PZEA lub uzyskać w Ambasadzie PZEA w Warszawie.
Władze PZEA nie stawiają przeszkód przy wjeździe osób z paszportami zawierającymi wizy wjazdowe Izraela lub inne ślady pobytu w tym kraju.