W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Biblioteka

Grafika przedstawia fragment rękopisu nutowego oraz prezentuje napis: Biblioteka inne niż wszystkie... 80% zbiorów stanowią druki muzyczne

 

Materiały

Biblioteka - wyciąg ze Statutu Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie
statut​_wyciag.pdf 0.34MB
Regulamin Biblioteki Zesołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie
biblioteka​_regulamin.pdf 0.42MB
Regulamin Multimedialnego Centrum Informacji Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowwiejskiego w Szczecinie
mci​_regulamin.pdf 0.18MB

Katalog Biblioteki ZPSM - dostępny online - Zapraszamy!

akładając konto i logując się w katalogu MolNet+ ZPSM zyskujesz dostęp do możliwości zamawiania wypożyczeń książek i nut przez internet. Wystarczy już przyjść do Biblioteki ZPSM i odebrać zamówione materiały...

Procedura jest następująca: 1) przez dziennik Librus wyślij nauczycielowi bibliotekarzowi swój adres mailowy, aby móc założyć konto biblioteczne (jednorazowo), 2) następnie, gdy otrzymasz przez dziennik Librus mailową informację zwrotną – załóż swoje konto (jednorazowo)/zaloguj się w katalogu MolNet+ na stronie www Szkoły, 3) wyszukaj w katalogu MolNet+ potrzebne książki, nuty (system poinformuje Cię czy są one dostępne) i zamów je, 4) po otrzymaniu mailowej informacji zwrotnej zgłoś się do Biblioteki ZPSM po odbiór zamówionych materiałów.

Zapraszamy do korzystania!

Katalog on-line ZPSM w Szczecinie

Materiały

Jak po raz pierwszy zalogować się do systemu MOL NET+?
258-molnet​_Pierwsze-logowanie​_v2.pdf 0.30MB

Arkana Melomana - e-Podręcznik do Historii Muzyki

Grafika przedstawia logo projektu oraz prezentuje napis: Arkana melomana przewodnik, którego nie odłożysz na półkę

Biblioteki cyfrowe dostępne w internecie

ACADEMICA w bibliotece ZPSM

W roku szkolnym 2024/2025 biblioteka ZPSM uzyskała dostęp do darmowej wypożyczalni międzybibliotecznej ACADEMICA, umożliwiającej korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej.

Użytkownicy biblioteki ZPSM w Szczecinie od roku szkolnego 2024/2025 zyskali możliwość dostępu do ponad 3 milionów publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica została uruchomiona w październiku 2014 roku. To wynik realizacji projektu Biblioteki Narodowej we współpracy z Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Celem projektu realizowanego w latach 2010-2014 było wprowadzenie nowej jakości w systemie wypożyczeń międzybibliotecznych poprzez zastąpienie ich tradycyjnej formy polegającej na przesyłaniu pocztą egzemplarzy papierowych wypożyczalnią publikacji w postaci cyfrowej. Projekt finansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Kontynuacją przedsięwzięcia był również projekt „Zintegrowana Platforma Polskich Czasopism Naukowych Merkuriusz”. Dzięki niemu zasoby Academiki zostały wzbogacone o 700 tys. artykułów naukowych. „Merkuriusz” był finansowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działanie 2.3: Inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki. Partnerem projektu była Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej.

Zapraszamy do korzystania!

Katalogi innych bibliotek dostępne w internecie

Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej ZCDN jest biblioteką specjalistyczną, której ofertę kierujemy przede wszystkim do kształcących się i doskonalących nauczycieli oraz studentów kierunków pedagogicznych, a także do wszystkich osób zainteresowanych sprawami oświaty i wychowania. Biblioteka zapewnia: dostęp do zbiorów o charakterze naukowym, w tym literatury specjalistycznej o profilu pedagogiczno-psychologicznym; możliwość skorzystania z fachowej informacji bibliograficznej z zakresu różnych dziedzin wiedzy; kompetentną obsługę, którą zapewnia wykwalifikowana kadra pedagogicznej i bibliotekarska. Rozpocznij wyszukiwanie

KaRo (katalog rozproszony) jest wyszukiwarką korzystającą z protokołu Z39.50. Pozwala na dostęp do informacji o zasobach wielu polskich bibliotek i ułatwia wyszukanie interesujących pozycji księgarskich, czasopism lub opisów bibliograficznych. KaRo należy traktować jako narzędzie uzupełniające polski centralny katalog NUKAT. Rozpocznij wyszukiwanie

NUKAT to katalog centralny. Oznacza to, że opisywane w nim dokumenty znajdują się w zbiorach wielu bibliotek w całej Polsce (a nawet w Rzymie i Paryżu). Bibliotekarze katalogują wspólnie, gotowe opisy publikacji (rekordy bibliograficzne) kopiują do swoich lokalnych katalogów, a użytkownicy katalogu NUKAT mają informację o zasobach bibliotek naukowych i akademickich w jednym miejscu. Moc korzyści! Katalog NUKAT powstał w 2002 r. z inicjatywy grupy bibliotek akademickich i Biblioteki Narodowej. Sfinansowanie tego przedsięwzięcia było możliwe dzięki grantowi Fundacji A.W. Mellona. Dziś NUKAT współtworzy ponad 130 bibliotek, a dane gromadzone w katalogu rosną szybko – w 2008 r. – 1 mln opisów, 2011 r. – ponad 2 mln, a w styczniu 2015 r. już 3 mln rekordów bibliograficznych! Rozpocznij wyszukiwanie

Biblioteka Cyfrowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie. Rozpocznij wyszukiwanie

Zestawienia bibliograficzne, przydatne w szkole artystycznej

Grafika przedstawia stos książek i prezentuje napis: zestawienia bibliograficzne

Te i inne książki czekają na Ciebie w Bibliotece ZPSM

Grafika przedstawia okładki lektur szkolnych dla LO i prezentuje napis: te i inne książki czekają na ciebie w bibliotece ZPSM. Skorzystaj z katalogu MolNet+

Grafika przedstawia okładki lektur szkolnych dla LO i prezentuje napis: te i inne książki czekają na ciebie w bibliotece ZPSM. Skorzystaj z katalogu MolNet+

Grafika przedstawia okładki książek dostępnych w ZPSM

Grafika przedstawia okładki książek dostępnych w Bibliotece ZPSM

Оля, Бориско та їхні нові друзі

Bohaterowie bajki, Ola i Borys, trafiają do Polski. Początkowo nie czują się pewnie, ale już wkrótce osoby i sytuacje, które spotkają sprawią, że zaczną czuć się bezpieczniej i zachowywać z większą śmiałością.

Grafika przedstawia tytułowych Ola i Borysa wraz z Babcią podrużujących z samochodzie

Bajkę tworzyli ludzie, którzy decyzję o tym rodzaju pomocy dla najmłodszych uchodźców podjęli zaledwie w dwa dni i pracowali nad projektem pro bono. Są wśród nich zarówno studenci Uniwersytetu SWPS, ale także graficzka Rebecca Scambler, ilustratorka Paula Metcalf, tłumaczki Olga Barabasz-Rewak (UA) i Natalya Didenko (RUS), konsultant językowy Tomasz Piekot, czy nadzorująca proces od strony klinicznej Karolina Matczak, a także konsultujący go Marta Głowacka, Adela Barabasz i Tomasz Grzyb.

Od początku w prace byli zaangażowani rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Przemysław Wiszewski oraz dziekan Wydziału Psychologii we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS, dr hab. Tomasz Grzyb.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

  

Grafika przedstawia logotypy MKiDN, NPRC i ZPSM w Szczecinie

W latach szkolnych 2016/2017 i 2017/2018 Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie, brała udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. W ramach Programu zrealizowano między innymi następujące działania:

  • przeprowadzono badanie ankietowe oceniające stan czytelnictwa wśród uczniów OSM II st. Badanie to przeprowadzono z użyciem ankiety przygotowanej przez Instytut Polonistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego z pomocą internetowego narzędzia dostępnego pod adresem: https://www.interankiety.pl
  • w porozumieniu z Biblioteką Pedagogiczna Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie przygotowano kosztorys zakupów. Zaplanowano zakup lektur dla nowo powstających klas 7 i 8 szkoły podstawowej – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Podjęto także współpracę z wyżej wymienioną Biblioteką dotycząca wymiany informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo. Przygotowany kosztorys zakupu został pozytywnie zaopiniowany przez Samorząd Uczniowski ZSM i Radę Rodziców ZSM.
  • zakupiono 290 książek obejmujących 18 tytułów zgodnych z przygotowanym kosztorysem. Założono tak rozdysponować przyznaną kwotę 4000 zł, by nasi uczniowie mieli dostęp do min. 25 woluminów z każdego tytułu.
  • zrealizowano wydarzenia promujące czytelnictwo „Poczytaj mi mój Profesorze”. Poszczególne klasy wybrały następujące lektury szkolne, które czytali im wylosowani przez nich nauczyciele: Opowieść Wigilijna, Karola Dickensa; 12 prac Herkulesa, Agaty Christi; Mały Książę, Antoine’a de Saint-Exupéry’ego; Krzyżacy, Henryka Sienkiewicza; Kamienie na szaniec, Aleksandra Kamińskiego; Mistrz i Małgorzata, Michaiła Bułhakowa; Dziady, Adam Mickiewicza; Jądro ciemności, Josepha Conrada.
  • zrealizowano projekt edukacyjny, którego celem było nagranie przez naszych uczniów wybranych tekstów w formie audiobooka czy słuchowiska. Nagrania te chcemy udostępnić naszym niewidomym uczniom.
  • odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów POSM II st. dotyczące następującej tematyki: rola i znaczenie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, stan czytelnictwa w POSM II st. na podstawie analizy badań ankietowych przeprowadzonych w kwietniu i maju 2017 r., stan zasobów lektur szkolnych i ewolucja tegoż stanu w bibliotece ZPSM w Szczecinie na przestrzeni lat 2007 - 2017, źródła finansowania zakupu lektur szkolnych - w tym Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

Digitalizacja zbiorów historycznych Biblioteki ZPSM w Szczecinie

Grafika przezntuje odcisk pieczęci na której widniej napis Loewe-Conservatorium Stettin

W roku 2010 rozpoczęto realizację projektu digitalizacji historycznego zbioru druków muzycznych, który stanowi część zbiorów druków muzycznych biblioteki naszej Szkoły.

Celem projektu jest przywrócenie do życia ok. 3 tys druków muzycznych naruszonych "zębem czasu". Druki te niejednokrotnie oznaczone są pieczęciami m. in. przedwojennego Loewe Conservatorium Stettin, czy pieczęciami ówczesnych księgarni muzycznych. Wiele z nich posiada także autografy swych uprzednich właścicieli - mieszkańców przedwojennego Szczecina.

Biblioteka Cyfrowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie. Rozpocznij wyszukiwanie

Materiały

Ocalić od zapomnienia. Digitalizacja zbiorów przedwojennych biblioteki Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie
ocalic.pdf 0.41MB

UKD Zbiorów Specjalnych Biblioteki ZPSM w Szczecinie

System uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD) stosowany w klasyfikacji zbiorów specjalnych Biblioteki ZSM

przykładowa UKD
Beethoven 78(430)"17/18":[780.8:780.616]:78.089

interpretacja poszczególnych symboli:

  • Beethoven = kompozytor
  • 78 = muzyka
  • (430) = Niemcy
  • "17/18" = wiek XVIII / XIX
  • 780.8:780.616 = muzyka na poszczególne instrumenty - muzyka na instrumenty klawiszowe
  • 78.089 = oznaczenie postaci zapisu - nuty

stąd całość zapisu powyższego UKD można zinterpretować w następujacy sposób:

  • Ludwig van Beetthoven (1770-1827)- muzyka niemiecka XVIII / XIX w. - muzyka na inastrumenty klawiszowe - nuty

Symbole UKD stosowane w klasyfikacji zbiorów specjalnych Biblioteki

  • ZSM780.8:780.611/.615 = muzyka na instrumenty strunowe / smyczkowe / szarpane
  • 780.8:780.616 = muzyka na instrumenty klawiszowe / muzyka fortepianowa
  • 780.8:780.634 = muzyka na instrumenty perkusyjne
  • 780.8:780.64 = muzyka na instrumenty dęte
  • 780.8:780.649 = muzyka organowa
  • 780.8:780.65 = muzyka na instrumenty mechaniczne
  • 784 = muzyka wokalna / chóralna
  • 785 = muzyka instrumentalna / symfoniczna
  • 785.7 = muzyka kameralna
  • 78.036.9 = muzyka jazzowa i pokrewna
  • 78.033/.034 = muzyka dawna
  • 78.036 = muzyka nowoczesna
  • 78(430) = muzyka niemiecka
  • 78(436) = muzyka austriacka
  • 78(437) = muzyka czeska
  • 78(438) = muzyka polska
  • 78(439) = muzyka węgierska
  • 78(44) = muzyka francuska
  • 78(450) = muzyka włoska
  • 78(460) = muzyka hiszpańska
  • 78(470) = muzyka rosyjska
  • 78(481) = muzyka norweska
  • 78(494) = muzyka szwajcarska
  • 78(495) = muzyka grecka
  • 78(410) = muzyka angielska

Kurs przygotowawczy

opracowały - Dorota Kalinowska i Renata Wilento
zebrał i udostępnił - Waldemar Cieślok

{"register":{"columns":[]}}