Biblioteka
Biblioteka ZPSM w Szczecinie dostępna jest w następujących dniach:
poniedziałek od 11:00 do 16:00
wtorek i czwartek od 12:00 do 17:00
środę od 10:00-15:00
(piątek - biblioteka nieczynna, sobota - praca wewnętrzna)
„Godzina dostępności” – wtorek od 15:30 do 16:30, po wcześniejszym umówieniu się.
Po za godzinami pracy zamówione materiały można odbierać w portierni Szkoły. Również w tym miejscu (po za godzinami pracy Biblioteki) można zwracać wypożyczone materiały.
Potrzebne materiały można zamawiać bezpośrednio w Bibliotece (w godzinach pracy), telefonicznie - 91 488 13 56 w. 5 (w godzinach pracy), drogą elektroniczną przez katalog MolNet+ lub drogą mailową przez dziennik Librus.
Materiały
Biblioteka - wyciąg ze Statutu Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczeciniestatut_wyciag.pdf 0.34MB Regulamin Biblioteki Zesołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie
biblioteka_regulamin.pdf 0.42MB Regulamin Multimedialnego Centrum Informacji Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowwiejskiego w Szczecinie
mci_regulamin.pdf 0.18MB
Katalog Biblioteki ZPSM - dostępny online - Zapraszamy!
akładając konto i logując się w katalogu MolNet+ ZPSM zyskujesz dostęp do możliwości zamawiania wypożyczeń książek i nut przez internet. Wystarczy już przyjść do Biblioteki ZPSM i odebrać zamówione materiały...
Procedura jest następująca: 1) przez dziennik Librus wyślij nauczycielowi bibliotekarzowi swój adres mailowy, aby móc założyć konto biblioteczne (jednorazowo), 2) następnie, gdy otrzymasz przez dziennik Librus mailową informację zwrotną – załóż swoje konto (jednorazowo)/zaloguj się w katalogu MolNet+ na stronie www Szkoły, 3) wyszukaj w katalogu MolNet+ potrzebne książki, nuty (system poinformuje Cię czy są one dostępne) i zamów je, 4) po otrzymaniu mailowej informacji zwrotnej zgłoś się do Biblioteki ZPSM po odbiór zamówionych materiałów.
Zapraszamy do korzystania!
Materiały
Jak po raz pierwszy zalogować się do systemu MOL NET+?258-molnet_Pierwsze-logowanie_v2.pdf 0.30MB
Arkana Melomana - e-Podręcznik do Historii Muzyki
Biblioteki cyfrowe dostępne w internecie
- IMSLP Petrucci Music Library
- Dziedzictwo Muzyki Polskiej w otwartym dostępie
- Fontes musicæ in Polonia
- Carl Loewe w cyfrowych zbiorach Książnicy Pomorskiej
- Muzykalia w cyfrowych zbiorach Książnicy Pomorskiej
- Biblioteka Cyfrowa Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
- Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa POMERANIA
- ChoralWiki
ACADEMICA w bibliotece ZPSM
W roku szkolnym 2024/2025 biblioteka ZPSM uzyskała dostęp do darmowej wypożyczalni międzybibliotecznej ACADEMICA, umożliwiającej korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej.
Użytkownicy biblioteki ZPSM w Szczecinie od roku szkolnego 2024/2025 zyskali możliwość dostępu do ponad 3 milionów publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica została uruchomiona w październiku 2014 roku. To wynik realizacji projektu Biblioteki Narodowej we współpracy z Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Celem projektu realizowanego w latach 2010-2014 było wprowadzenie nowej jakości w systemie wypożyczeń międzybibliotecznych poprzez zastąpienie ich tradycyjnej formy polegającej na przesyłaniu pocztą egzemplarzy papierowych wypożyczalnią publikacji w postaci cyfrowej. Projekt finansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Kontynuacją przedsięwzięcia był również projekt „Zintegrowana Platforma Polskich Czasopism Naukowych Merkuriusz”. Dzięki niemu zasoby Academiki zostały wzbogacone o 700 tys. artykułów naukowych. „Merkuriusz” był finansowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działanie 2.3: Inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki. Partnerem projektu była Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej.
- https://academica.edu.pl/ - dostęp z poziomu czytelni biblioteki ZPSM.
Zapraszamy do korzystania!
Katalogi innych bibliotek dostępne w internecie
Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej ZCDN jest biblioteką specjalistyczną, której ofertę kierujemy przede wszystkim do kształcących się i doskonalących nauczycieli oraz studentów kierunków pedagogicznych, a także do wszystkich osób zainteresowanych sprawami oświaty i wychowania. Biblioteka zapewnia: dostęp do zbiorów o charakterze naukowym, w tym literatury specjalistycznej o profilu pedagogiczno-psychologicznym; możliwość skorzystania z fachowej informacji bibliograficznej z zakresu różnych dziedzin wiedzy; kompetentną obsługę, którą zapewnia wykwalifikowana kadra pedagogicznej i bibliotekarska. Rozpocznij wyszukiwanie
KaRo (katalog rozproszony) jest wyszukiwarką korzystającą z protokołu Z39.50. Pozwala na dostęp do informacji o zasobach wielu polskich bibliotek i ułatwia wyszukanie interesujących pozycji księgarskich, czasopism lub opisów bibliograficznych. KaRo należy traktować jako narzędzie uzupełniające polski centralny katalog NUKAT. Rozpocznij wyszukiwanie
NUKAT to katalog centralny. Oznacza to, że opisywane w nim dokumenty znajdują się w zbiorach wielu bibliotek w całej Polsce (a nawet w Rzymie i Paryżu). Bibliotekarze katalogują wspólnie, gotowe opisy publikacji (rekordy bibliograficzne) kopiują do swoich lokalnych katalogów, a użytkownicy katalogu NUKAT mają informację o zasobach bibliotek naukowych i akademickich w jednym miejscu. Moc korzyści! Katalog NUKAT powstał w 2002 r. z inicjatywy grupy bibliotek akademickich i Biblioteki Narodowej. Sfinansowanie tego przedsięwzięcia było możliwe dzięki grantowi Fundacji A.W. Mellona. Dziś NUKAT współtworzy ponad 130 bibliotek, a dane gromadzone w katalogu rosną szybko – w 2008 r. – 1 mln opisów, 2011 r. – ponad 2 mln, a w styczniu 2015 r. już 3 mln rekordów bibliograficznych! Rozpocznij wyszukiwanie
Biblioteka Cyfrowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie. Rozpocznij wyszukiwanie
Zestawienia bibliograficzne, przydatne w szkole artystycznej
Te i inne książki czekają na Ciebie w Bibliotece ZPSM
Оля, Бориско та їхні нові друзі
Bohaterowie bajki, Ola i Borys, trafiają do Polski. Początkowo nie czują się pewnie, ale już wkrótce osoby i sytuacje, które spotkają sprawią, że zaczną czuć się bezpieczniej i zachowywać z większą śmiałością.
Bajkę tworzyli ludzie, którzy decyzję o tym rodzaju pomocy dla najmłodszych uchodźców podjęli zaledwie w dwa dni i pracowali nad projektem pro bono. Są wśród nich zarówno studenci Uniwersytetu SWPS, ale także graficzka Rebecca Scambler, ilustratorka Paula Metcalf, tłumaczki Olga Barabasz-Rewak (UA) i Natalya Didenko (RUS), konsultant językowy Tomasz Piekot, czy nadzorująca proces od strony klinicznej Karolina Matczak, a także konsultujący go Marta Głowacka, Adela Barabasz i Tomasz Grzyb.
Od początku w prace byli zaangażowani rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Przemysław Wiszewski oraz dziekan Wydziału Psychologii we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS, dr hab. Tomasz Grzyb.
- Bajka terapeutyczna dla dzieci z Ukrainy. Dostępna online, wkrótce w wersji papierowej
- Ola, Borys i nowi przyjaciele - na tej stronie można pobrać książkę
Poczytaj mi mój Profesorze...
Czytelniczy wolontariat
- Z opowieścimi świątecznymi i kolędami w szpitalu - 27.12.2019 r.
- Lokomotywa i inne wiersze Juliana Tuwima... - 23.05.2018 r.
- Bajki Brzechwy w Szkole Specjalnej... - 16.04.2018 r.
- Z książką i kolędą w szpitalu... - 28.12.2017 r.
- Z bajką i pioesnką w Szkole Specjalnej... - 5.04.2017 r.
- Z bajką w szpitalu... - 29.12.2016 r.
Teatr KAMISHIBAI - PAPIEROWY teatr
Gry planszowe w Bibliotece ZPSM
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
W latach szkolnych 2016/2017 i 2017/2018 Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie, brała udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. W ramach Programu zrealizowano między innymi następujące działania:
- przeprowadzono badanie ankietowe oceniające stan czytelnictwa wśród uczniów OSM II st. Badanie to przeprowadzono z użyciem ankiety przygotowanej przez Instytut Polonistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego z pomocą internetowego narzędzia dostępnego pod adresem: https://www.interankiety.pl
- w porozumieniu z Biblioteką Pedagogiczna Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie przygotowano kosztorys zakupów. Zaplanowano zakup lektur dla nowo powstających klas 7 i 8 szkoły podstawowej – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Podjęto także współpracę z wyżej wymienioną Biblioteką dotycząca wymiany informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo. Przygotowany kosztorys zakupu został pozytywnie zaopiniowany przez Samorząd Uczniowski ZSM i Radę Rodziców ZSM.
- zakupiono 290 książek obejmujących 18 tytułów zgodnych z przygotowanym kosztorysem. Założono tak rozdysponować przyznaną kwotę 4000 zł, by nasi uczniowie mieli dostęp do min. 25 woluminów z każdego tytułu.
- zrealizowano wydarzenia promujące czytelnictwo „Poczytaj mi mój Profesorze”. Poszczególne klasy wybrały następujące lektury szkolne, które czytali im wylosowani przez nich nauczyciele: Opowieść Wigilijna, Karola Dickensa; 12 prac Herkulesa, Agaty Christi; Mały Książę, Antoine’a de Saint-Exupéry’ego; Krzyżacy, Henryka Sienkiewicza; Kamienie na szaniec, Aleksandra Kamińskiego; Mistrz i Małgorzata, Michaiła Bułhakowa; Dziady, Adam Mickiewicza; Jądro ciemności, Josepha Conrada.
- zrealizowano projekt edukacyjny, którego celem było nagranie przez naszych uczniów wybranych tekstów w formie audiobooka czy słuchowiska. Nagrania te chcemy udostępnić naszym niewidomym uczniom.
- odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów POSM II st. dotyczące następującej tematyki: rola i znaczenie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, stan czytelnictwa w POSM II st. na podstawie analizy badań ankietowych przeprowadzonych w kwietniu i maju 2017 r., stan zasobów lektur szkolnych i ewolucja tegoż stanu w bibliotece ZPSM w Szczecinie na przestrzeni lat 2007 - 2017, źródła finansowania zakupu lektur szkolnych - w tym Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.
Digitalizacja zbiorów historycznych Biblioteki ZPSM w Szczecinie
W roku 2010 rozpoczęto realizację projektu digitalizacji historycznego zbioru druków muzycznych, który stanowi część zbiorów druków muzycznych biblioteki naszej Szkoły.
Celem projektu jest przywrócenie do życia ok. 3 tys druków muzycznych naruszonych "zębem czasu". Druki te niejednokrotnie oznaczone są pieczęciami m. in. przedwojennego Loewe Conservatorium Stettin, czy pieczęciami ówczesnych księgarni muzycznych. Wiele z nich posiada także autografy swych uprzednich właścicieli - mieszkańców przedwojennego Szczecina.
Biblioteka Cyfrowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie. Rozpocznij wyszukiwanie
Materiały
Ocalić od zapomnienia. Digitalizacja zbiorów przedwojennych biblioteki Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinieocalic.pdf 0.41MB
UKD Zbiorów Specjalnych Biblioteki ZPSM w Szczecinie
System uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD) stosowany w klasyfikacji zbiorów specjalnych Biblioteki ZSM
przykładowa UKD
Beethoven 78(430)"17/18":[780.8:780.616]:78.089
interpretacja poszczególnych symboli:
- Beethoven = kompozytor
- 78 = muzyka
- (430) = Niemcy
- "17/18" = wiek XVIII / XIX
- 780.8:780.616 = muzyka na poszczególne instrumenty - muzyka na instrumenty klawiszowe
- 78.089 = oznaczenie postaci zapisu - nuty
stąd całość zapisu powyższego UKD można zinterpretować w następujacy sposób:
- Ludwig van Beetthoven (1770-1827)- muzyka niemiecka XVIII / XIX w. - muzyka na inastrumenty klawiszowe - nuty
Symbole UKD stosowane w klasyfikacji zbiorów specjalnych Biblioteki
- ZSM780.8:780.611/.615 = muzyka na instrumenty strunowe / smyczkowe / szarpane
- 780.8:780.616 = muzyka na instrumenty klawiszowe / muzyka fortepianowa
- 780.8:780.634 = muzyka na instrumenty perkusyjne
- 780.8:780.64 = muzyka na instrumenty dęte
- 780.8:780.649 = muzyka organowa
- 780.8:780.65 = muzyka na instrumenty mechaniczne
- 784 = muzyka wokalna / chóralna
- 785 = muzyka instrumentalna / symfoniczna
- 785.7 = muzyka kameralna
- 78.036.9 = muzyka jazzowa i pokrewna
- 78.033/.034 = muzyka dawna
- 78.036 = muzyka nowoczesna
- 78(430) = muzyka niemiecka
- 78(436) = muzyka austriacka
- 78(437) = muzyka czeska
- 78(438) = muzyka polska
- 78(439) = muzyka węgierska
- 78(44) = muzyka francuska
- 78(450) = muzyka włoska
- 78(460) = muzyka hiszpańska
- 78(470) = muzyka rosyjska
- 78(481) = muzyka norweska
- 78(494) = muzyka szwajcarska
- 78(495) = muzyka grecka
- 78(410) = muzyka angielska
Kurs przygotowawczy
- Kanon utworów muzycznych - uczniowie bez przygotowania
- Kanon utworów muzycznych - po Audycjach Muzycznych
- Kanon utworów muzycznych - po Literaturze Muzycznej
opracowały - Dorota Kalinowska i Renata Wilento
zebrał i udostępnił - Waldemar Cieślok