W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Szczecińskie akcenty w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego

10.10.2022

Michał Francuz, swą grą na fortepianie, towarzyszy uczestnikom przesłuchań konkursowych XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu

Zdjęcie przedstawia Michała Francuza na tle fortepianu

Michał Francuz urodził się w 1980 roku w Szczecinie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie w klasie fortepianu dr. Mikołaja Szczęsnego. Ukończył Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu pod kierunkiem prof. Waldemara Andrzejew­skiego. Od 2010 roku jest wykładowcą w Katedrze kameralistyki macierzystej uczelni. Współpracował niemal ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi, a także z Sinfonia Varsovią, Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestrą Feelharmony, Orkiestrą Colegium F. Orkiestrą Kameralną l’Autunno, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Polskim w Szczecinie, Teatrem Kameralnym w Szczecinie, Operą Bałtycką w Gdańsku oraz z Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Współtworzył również szereg projektów kameralnych. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwa­lach muzycznych m.in. Les Folles Journes Chopin – Chopin Open w Warszawie, Cinquieme Festiwal Culturel International de Musique Symphonique w Algierii, Lubomirski Festival (Polska, Ukraina), „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem, Sacrum non Profanum w Trzęsaczu, Rzeszowskiej Jesieni Muzycznej, Festiwalu I. J. Paderewskiego w Warszawie, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej, Szczecin Classic, Chopin w Barwach Jesieni w Antoninie i wielu innych. Wielokrotnie koncertował w Dworku Chopina w Żelazowej Woli oraz w Łazienkach Królew­ skich w Warszawie. W maju 2015 roku debiutował w nowojorskiej Carnegie Hall. W 2019 roku ukazała się płyta „Polskie Sonaty Skrzypcowe”, którą nagrał wraz z Bartkiem Niziołem. W 2020 roku został wydany album, który nagrał wraz z Joanną Konarzewską i Rafałem Kwiatkowskim, zawierający tria for­ tepianowe Władysława Żeleńskiego, Grzegorza Fitelberga oraz światowa premiera – trio Apolinarego Szeluty. W tym samym roku wraz z Kwartetem Śląskim dokonał nagrania tria oraz kwartetu fortepianowego Władysława Żeleńskiego. Ma w swoim dorobku liczne nagrania dla Polskiego Radia i TV.

W Jury Konkursu zasiada również szczecinian z pochodzenia, skrzypek - Bartłomiej Nizioł.

{"register":{"columns":[]}}