W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

XVIII Kurs Interpretacji Muzyki Organowej

16.10.2024

W dniach 6-9 listopada zapraszamy do udziału w XVIII Kursie Interpretacji Muzyki Organowej.

Grafika przedstawia piszczałki umieszczone w prospekcie organów ZPSM w Szczecinie

Kurs Interpretacji Muzyki Organowej w Szczecinie po raz pierwszy odbył się w 2005 roku w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego na organach firmy Johannus, w Zamku Książąt Pomorskich na organach firmy Zygmunt Kamiński z Warszawy i w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła na organach wybudowanych w 2008 roku przez firmę organmistrzowską Dariusza Zycha z Wołomina. W przyszłym roku odbędzie się XVIII edycja Kursu Interpretacji Muzyki Organowej, realizowana na trzech różnych instrumentach – historycznym, romantycznym i współczesnym, co daje możliwość uczniom zebrania doświadczeń i wiedzy potrzebnej do właściwej gry.

Od pierwszej edycji Kurs prowadzi wybitny organista prof. Andrzej Chorosiński z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie w sali organowej im. Carla Loewe znajdują się organy angielskiej firmy Gray-Davison z 1870 roku, tu odbywa się kurs oraz w różnych kościołach Szczecina i województwa.

Kurs skierowany jest do nauczycieli, uczniów szkół muzycznych I stopnia i II stopnia, studentów, absolwentów oraz organistów kościelnych. 

Temat kursu: „Historia polskiej muzyki organowej od XVI - wiecznych tabulatur do muzyki współczesnej”.
Utwory organowe wykonywane przez uczestników kursu są zawsze ich propozycją, a Profesor szczegółowo na kursie je omawia. Utwory barokowe kształtują u uczniów poczucie tonalne, myślenie harmoniczne, otwierają możliwość realizacji form takich jak preludium, fuga, toccata, fantazja. Utwory romantyczne rozwijają u uczniów świadomość harmoniczną, sposób postrzegania linii melodycznej jako długiego legata, wrażliwość na odpowiednią barwę poszczególnych współbrzmień. Utwory współczesne są oparte o sonorystykę dźwiękową, neomodalizm, impresjonizm. To służy utworom o charakterze programowym lub ilustracyjnym. 

Plan kursu

  • 6.11.2024 r. godz.15:00 - Sala Organowa im. Carla Loewe - rozpoczęcie kursu, wykład Profesora, Kurs Interpretacji
  • 7.11.2024 r. godz.10:00 - Sala Organowa im. Carla Loewe, Bazylika św. Jana Chrzciciela w Szczecinie - Kurs Interpretacji 
  • 8.11.2024 r. godz.9:00 – 19:00 - wycieczka do Niemiec "Szlakiem zabytkowych organów Barnima Grüneberga". Kurs Interpretacji w Penkun, Wollin, Pasewalk
  • 9.11.2024 r. godz. 10:00 – 13:00 - Sala Organowa im. Carla Loewe - Koncert uczestników Kursu, zakończenie, podsumowanie metodyczne, rozdanie dyplomów uczestnikom Kursu przez prof. Andrzeja Chorosińskiego 

Udział w kursie i wycieczce do Niemiec jest bezpłatny.

Szczegółowych informacji udziela dr Małgorzata Klorek.

{"register":{"columns":[]}}