Regulamin
REGULAMIN REKRUTACJI Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu
Regulamin został opracowany na podstawie art. 142 ust. 10 ustawy z dnia
14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, 1000, 1290, 1669 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 534) oraz rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z dnia 9 kwietnia 2019 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i publicznych placówek artystycznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych.
§ 1
- Rekrutacja w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu przeprowadzana jest każdego roku w okresie od dnia 1 lutego do najbliższego piątku po dniu 20 czerwca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny , na który przeprowadzana jest rekrutacja, w terminie wyznaczonym przez Dyrektora.
- O przyjęcie do:
- klasy I ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy 7 lat albo 6 lat w przypadku, o którym mowa w art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, zwanej dalej „ustawą”;
- klasy I ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy nie więcej niż 17 lat;
- klasy I szkoły muzycznej I stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 7 lat albo 6 lat w przypadku, o którym mowa w art. 36 ust. 1 i 2 ustawy, oraz nie więcej niż 10 lat;
- do klasy I szkoły muzycznej II stopnia o czteroletnim cyklu (wydział wokalny) kształcenia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 15 lat oraz nie więcej niż 23 lata;
- klasy I szkoły muzycznej II stopnia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 10 lat oraz nie więcej niż 23 lata;
§ 2
Szkoła prowadzi dla kandydatów nieodpłatnie:
- poradnictwo, obejmujące w szczególności informowanie o warunkach rekrutacji, programie kształcenia i warunkach nauki w szkole,
- w zależności od potrzeb działalność konsultacyjną, w szczególności w formie zajęć praktycznych i kursów przygotowawczych.
- terminy konsultacji i kursów podawane są do publicznej wiadomości na stronie internetowej szkoły.
§ 3
- Kandydaci albo rodzice (prawni opiekunowie) niepełnoletniego kandydata, ubiegający się o przyjęcie do Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki
w Wałbrzychu, składają wniosek o przyjęcie do szkoły oraz zaświadczenie wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o braku przeciwwskazań do podjęcia kształcenia w publicznej szkole artystycznej. - Kandydaci albo rodzice (prawni opiekunowie) niepełnoletniego kandydata, ubiegający się o przyjęcie do Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu na wydział wokalny, do wniosku o przyjęcie do szkoły dołączają zaświadczenie od lekarza laryngologa o braku przeciwskazań do podjęcia kształcenia w publicznej szkole artystycznej na wydziale wokalnym.
- W przypadku kandydatów do OSM I st. i SM I st., tj. dziecka, które w danym roku kalendarzowym nie ukończyło 7 lat, rodzice kandydata dołączają do wniosku – zaświadczenie o korzystaniu z wychowania przedszkolnego, o którym mowa w art. 36 ust. 2 pkt 1 ustawy, albo opinię o możliwości rozpoczęcia nauki wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną, o której mowa w art. 36 ust. 2 pkt 2 ustawy.
- W przypadku kandydatów do OSM II st. do wniosku dołącza się zaświadczenie
o uczęszczaniu do klasy VIII szkoły podstawowej lub klasy szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne na poziomie klasy VIII szkoły podstawowej.
- Wniosek do wybranego typu szkoły, składa się w terminie określonym przez Dyrektora szkoły na dany rok szkolny.
- Terminy składania wniosków podaje się do publicznej wiadomości na stronie internetowej szkoły. Wnioski odpowiednie dla każdego typu szkoły udostępnione są na stronie internetowej szkoły, można je również otrzymać w sekretariatach szkoły.
- Wypełnione wnioski należy złożyć w sekretariacie szkoły, w terminie określonym jw., wraz ze wszystkimi, wymaganymi załącznikami.
- Wzory wniosków stanowią załączniki do niniejszego regulaminu.
§ 4
- Kwalifikacja kandydatów ubiegających się o przyjęcie do OSM I st. i SM I st. odbywa się na podstawie badania przydatności.
- Termin badania przydatności ustala Dyrektor szkoły i podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej szkoły i Biuletynie Informacji Publicznej na co najmniej 30 dni przed terminem przeprowadzania badania. Wyznaczony termin powinien przypadać od 1 marca do najbliższego piątku po dniu 20 czerwca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne.
- Badanie przydatności polega na:
- sprawdzeniu uzdolnień muzycznych i predyspozycji do nauki gry na określonym instrumencie,
- wykonaniu przez wszystkich kandydatów takich samych zadań:
- zaśpiewaniu przygotowanej piosenki,
- powtórzeniu głosem krótkich zwrotów melodycznych,
- rozpoznaniu rejestrów brzmieniowych (wyższy, niższy),
- określeniu przebiegu kierunku melodii (w górę, w dół),
- rozpoznaniu ilości usłyszanych dźwięków (jeden, więcej),
- rozpoznaniu zmian melodii (takie same, różne),
- powtórzeniu klaskaniem krótkich przebiegów rytmicznych,
- sprawdzeniu dojrzałości szkolnej.
§ 5
- Kwalifikacja dla kandydatów do OSM II st. i SM II st., odbywa się na podstawie egzaminu wstępnego w zakresie odpowiednio zajęć edukacyjnych artystycznych lub specjalności albo specjalizacji kształcenia.
- Egzamin wstępny obejmuje:
- w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia w specjalnościach instrumentalistyka, wokalistyka:
- egzamin praktyczny z przygotowanych przez kandydata utworów muzycznych,
- egzamin z kształcenia słuchu i ogólnej wiedzy muzycznej, w zakresie objętym podstawą programową kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego, określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 46a ust. 2 ustawy, dla ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, przeprowadzany w formie ustnej, pisemnej lub mieszanej,
2) w szkole muzycznej II stopnia w specjalnościach instrumentalistyka,
wokalistyka:
a. egzamin praktyczny z przygotowanych przez kandydata utworów
muzycznych,
- egzamin z kształcenia słuchu i ogólnej wiedzy muzycznej, w zakresie objętym podstawą programową kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego, określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 46a ust. 2 ustawy, dla szkoły muzycznej I stopnia, przeprowadzany w formie ustnej, pisemnej lub mieszanej,
§ 6
1. W celu przeprowadzenia rekrutacji do Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu, zarówno badania przydatności jak i egzaminu, Dyrektor szkoły powołuje spośród nauczycieli zatrudnionych w szkole komisję rekrutacyjną, wyznacza jej skład i przewodniczącego oraz określa zadania członków komisji.
2. Do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności:
- podanie do publicznej wiadomości informacji o warunkach rekrutacji;
- ustalenie odpowiednio rodzaju, formy i liczby zadań dla kandydatów, realizowanych
w ramach badania przydatności i tematów, zadań egzaminu wstępnego, - podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych oraz listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do szkoły,
- przeprowadzenie badania przydatności i egzaminu wstępnego.
3. Z przebiegu badania przydatności i egzaminu komisja rekrutacyjna sporządza odpowiednio protokół badania przydatności i protokół egzaminu, obejmujący
w szczególności listę kandydatów, którzy przystąpili do badania przydatności lub egzaminu wstępnego.
4. Na podstawie wyników, o których mowa w ust. 3, komisja rekrutacyjna sporządza listę kandydatów, którzy uzyskali wynik kwalifikujący do przyjęcia do szkoły oraz przekazuje listę dyrektorowi szkoły.
5. Protokoły, o których mowa w ust. 3 są przechowywane w szkole przez okres kształcenia ucznia w szkole.
§ 7
1. Dyrektor szkoły na podstawie wyniku kwalifikującego, o którym mowa w § 6 ust. 4, podejmuje decyzję o przyjęciu kandydata do szkoły oraz przydziela instrument. Instrumenty są przydzielane zgodnie z potrzebami szkoły w zakresie działalności dydaktycznej.
2. W przypadku gdy liczba kandydatów, którzy uzyskali wynik kwalifikujący, o którym mowa w § 6 ust. 4, jest większa niż liczba miejsc, dyrektor szkoły podejmuje decyzję o przyjęciu kandydata do szkoły z uwzględnieniem dodatkowych kryteriów:
- wysokość punktacji w stosunku do punktów uzyskanych przez ostatniego, przyjętego kandydata,
- stwierdzone predyspozycje kandydata do nauki gry na innym wybranym przez szkołę instrumencie,
- zainteresowanie instrumentem / szkołą.
- Liczbę kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkoły podaje się do publicznej wiadomości w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia badania przydatności, bądź egzaminu, nie później niż do 5 sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który przeprowadzane jest postepowanie rekrutacyjne.
§ 8
- Dopuszcza się możliwość ubiegania się kandydata o przyjęcie do szkoły do klasy wyższej niż pierwsza.
- Dla kandydata, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza się egzamin kwalifikacyjny, który ma na celu sprawdzenie, czy predyspozycje i poziom umiejętności kandydata odpowiadają programowi klasy, do której kandydat ma być przyjęty.
- Egzamin kwalifikacyjny przeprowadza komisja kwalifikacyjna powoływana przez dyrektora szkoły spośród nauczycieli szkoły. Dyrektor szkoły wyznacza skład komisji, jej przewodniczącego oraz określa zadania członków komisji.
- Z przebiegu egzaminu kwalifikacyjnego komisja kwalifikacyjna sporządza protokół zawierający w szczególności ocenę predyspozycji i poziomu umiejętności kandydata. Komisja przekazuje protokół dyrektorowi szkoły.
- Dyrektor szkoły na podstawie oceny predyspozycji i poziomu umiejętności kandydata, podejmuje decyzję o przyjęciu kandydata do klasy wyższej niż pierwsza.
- Protokół, o którym mowa w ust. 4, jest przechowywany w szkole lub placówce artystycznej przez okres kształcenia ucznia w szkole.
§ 9
- W uzasadnionych przypadkach, w szczególności w przypadku zmiany miejsca zamieszkania ucznia, uczeń może być przyjęty do szkoły lub placówki artystycznej
w ciągu roku szkolnego. - W przypadku, o którym mowa w ust. 1 , przepisy § 8 stosuje się odpowiednio.
§ 10
Różnice programowe z zajęć edukacyjnych wynikające z okoliczności, o których mowa
w § 8 i 9, uczeń uzupełnia na warunkach ustalonych przez nauczycieli prowadzących dane zajęcia edukacyjne.
§ 11
W celu zachęcenia dzieci i młodzieży do uczęszczania i realizowania nauki w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu, nauczyciele w porozumieniu
z Dyrekcją i przy udziale Uczniów organizują akcję rekrutacyjną. W ramach akcji :
- organizowane są specjalne koncerty, zabawy, quizy, mające na celu zapoznać dzieci i młodzież z instrumentami, jakim dysponuje szkoła oraz z korzyściami, jakie przynosi edukacja w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki
w Wałbrzychu, - w mieście rozwieszone są plakaty informujące o rekrutacji i zachęcające do zgłoszenia się do szkoły,
- w mediach społecznościowych udostępnione są filmiki promujące szkołę, w których występują Nauczyciele i Uczniowie.
§ 12
Wszelkie informacje na temat badania przydatności kandydatów i egzaminu są dostępne
w sekretariacie szkoły oraz na szkolnej stronie internetowej – www.gov.pl/zsmwalbrzych.
§ 13
Postanowienia końcowe:
- Od decyzji o przyjęciu kandydata przysługuje odwołanie do Dyrektora Szkoły.
- Odwołanie wraz z uzasadnieniem należy złożyć w sekretariacie szkoły w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia listy kandydatów przyjętych do szkoły.
- Uczniowie nowoprzyjęci, którzy nie zgłoszą się na zajęcia edukacyjne w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia roku szkolnego, zostają skreśleni z listy uczniów, a w ich miejsce są przyjmowane osoby z listy rezerwowej.