12. Dlaczego powierzchnia uprawy w zakładce MAPA jest inna niż powierzchnia działki rolnej w zakładce WNIOSEK?
Sytuacja ta może wynikać z faktu, iż uprawa spersonalizowana na podstawie wniosku z roku 2021 wykracza poza granice działek referencyjnych we wniosku.
Przykład:
Uprawa spersonalizowana na podstawie wniosku z roku 2021 wynosi 4,06 ha, w tym częściowo wykracza poza granicę działki referencyjnej, na której została zadeklarowana.
Na podstawie uprawy w roku 2021 została wygenerowana dziłka rolna o tej samej powierzchni (4,06 ha). W ramach przygotowania danych we wniosku na rok 2022 dane zostały skopiowane, w tym działka rolna. MKO dla działki referencyjnej wynosi 4,04 ha.
W tej sytuacji w aplikacji pojawi się błąd mówiący o przekroczeniu MKO:
W tym momencie powierzchnia uprawy na MAPIE wynosi 4,06 ha, działka rolna ma również powierzchnię 4,06 ha.
Należy pamiętać o tym, że w przypadku braku zgłoszenia rozbieżności przy uprawie, aplikacja eWniosekPlus podczas tworzenia działek rolnych na podstawie narysowanych i zgłoszonych do płatności upraw automatycznie „docina” granice działek rolnych do granic działek referencyjnych zgłoszonych we wniosku. Aby nastąpiło przegenerowanie działek rolnych spersonalizowanych na podstawie wniosku z roku 2021 konieczna jest ingerencja użytkownika w dane uprawy np. zmiana rośliny uprawnej.
Po tej operacji aplikacja podczas ponownego tworzenia działek rolnych (ponowne ze względu na zmianę rośliny uprawnej na MAPIE) „docina” granice uprawy do granicy działki referencyjnej. W związku z powyższym działka rolna ma powierzchnię 4,04 ha zgodnie z MKO pomimo tego, że powierzchnia uprawy na MAPIE wynosi 4,06 ha.
W celu poprawy geometrii uprawy należy przejść do zakładki MAPA. Możliwe jest wykorzystanie ścieżki opisanej w Instrukcji w części: 7_Błędy kompletności i komunikaty we wniosku
- rozdział 1. Przekroczenie MKO (PEG)
Sprawdzenie położenia uprawy w granicach maksymalnego kwalifikowanego do płatności obszaru (MKO) na MAPIE odbywa się w momencie rysowania granicy uprawy lub edycji tej granicy np. przez przesunięcie punktu. W przypadku, gdy uprawa wykracza poza MKO pojawia się okno z komunikatem:
Możliwe jest:
- automatyczne skorygowanie do granicy MKO (aplikacja usunie części uprawy, które wykraczają poza MKO,
- poprawienie granicy uprawy ręcznie,
- zgłoszenie rozbieżności (narysowana granica uprawy jest zgodna ze stanem faktycznym i należy poprawić dane w bazie referencyjnej ARiMR).
Uwaga!
W przypadku, gdy uprawa spersonalizowana na podstawie wniosku z roku 2021 wykracza poza granice MKO, ale jej granica nie była poprawiana w trakcie wypełniania wniosku na rok 2022 rozbieżności nie są zgłaszane automatycznie a przekroczenie MKO zostanie sprawdzone poprzez porównanie powierzchni alfanumerycznych.