W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Nadużycie finansowe, konflikt interesów i Polityka antykorupcyjna

Szanowni Państwo!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dąży do zagwarantowania najwyższego poziomu realizacji nałożonych na nią zadań i obowiązków.  Przywiązuje szczególną wagę do wszelkich przypadków wystąpienia nadużycia finansowego w zakresie pomocy udzielanej przez ARiMR oraz naruszenia obowiązków pracowniczych dotyczących powstawania konfliktu interesów oraz zdarzeń korupcyjnych. 

W celu zapobiegania nadużyciom finansowym, korupcji oraz konfliktowi interesów opracowano i wdrożono w Agencji wewnętrzne procedury, a wszyscy pracownicy Agencji są zobligowani do ich stosowania, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy oraz stanowisko.

Nadużycie finansowe

Nadużycie finansowe jest to każde celowe działanie lub zaniechanie odnoszące się do wykorzystania lub przedstawienia nieprawdziwych, niepoprawnych lub niepełnych oświadczeń lub dokumentów, które ma na celu sprzeniewierzenie lub bezprawne zatrzymanie środków z budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich lub budżetów zarządzanych przez lub w imieniu Wspólnot Europejskich; nieujawnienia informacji z naruszeniem określonego zobowiązania, w tym samym celu; niewłaściwego wykorzystania takich środków do celów innych niż te, dla których zostały one pierwotnie udzielone.

Konflikt interesów

Konflikt interesów jest to wystąpienie okoliczności, które zagrażają bezstronnemu i obiektywnemu wykonywaniu obowiązków służbowych przez pracownika ARiMR, z uwagi na względy rodzinne, emocjonalne, sympatie polityczne, interesy gospodarcze lub jakiekolwiek inne bezpośrednie lub pośrednie interesy pracownika ARiMR wspólne z wnioskodawcą/ beneficjentem/ kontrahentem Agencji.

Konieczność zapobiegania występowaniu konfliktu interesów oraz przeciwdziałania mu w celu zapewnienia zasady obiektywizmu i bezstronności w postępowaniu wynika zarówno z prawodawstwa Unii Europejskiej, jak też prawa krajowego. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uznając, że etyczność postępowania urzędnika jest podstawowym, niezbędnym elementem budowania reputacji instytucji państwowej oraz utrzymania pożądanego zaufania społecznego, wprowadziła wewnętrzne normy zachowań i postaw, do których przestrzegania zobowiązany jest każdy pracownik w czasie zatrudnienia w ARiMR. 

Korupcja jest to żądanie, proponowanie, wręczanie lub przyjmowanie jakiejkolwiek nienależnej korzyści lub jej obietnicy, która wypacza prawidłowe wykonywanie obowiązków służbowych lub wpływa na zachowania wymagane od pracowników Agencji.
Korupcja w Polsce stanowi czyn zabroniony prawem i jest sankcjonowana Kodeksem karnym. Pojęcie korupcji zostało również zdefiniowane w ustawie o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

Zachowanie (polegające na działaniu lub zaniechaniu), na skutek których dochodzi do korupcji jest zdarzeniem korupcyjnym i może mieć ono formę np. łapownictwa, przekupstwa, płatnej protekcji czy przekroczenia uprawnień lub niedochowania obowiązków.

Obowiązująca w ARiMR Polityka antykorupcyjna ukierunkowana jest na szeroko rozumiane przeciwdziałanie korupcji oraz na zapewnienie pełnej transparentności działań Agencji i ich pracowników, a także udostępnienie pracownikom efektywnych narzędzi, zapobiegających i eliminujących występowanie zdarzeń korupcyjnych. Określa również sposoby postępowania w przypadku podejrzenia wystąpienia lub wystąpienia zdarzenia korupcyjnego. 

W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zabronione jest przyjmowanie przez pracowników Agencji korzyści/ upominków/ przedmiotów od Wnioskodawców/ Beneficjentów/ Kontrahentów w związku z wykonywanymi obowiązkami służbowymi.

Wręczanie/ przyjmowanie korzyści/ upominków/ przedmiotów jest równoznaczne ze zdarzeniem korupcyjnym, co może skutkować zawiadomieniem organów ścigania.

Zatem, jak należy się zachować?

  • Nie dawaj!
  • Nie proponuj!
  • Reaguj! Gdy ktoś żąda od Ciebie zachowania korupcyjnego.

Pamiętaj, że o każdym przypadku korupcji możesz poinformować:

  • Policję,
  • Prokuraturę,
  • Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA).

O korupcji możesz również powiadomić służby ARiMR.

Pamiętaj, aby zgłoszenie zawierało:

  • wiarygodne informacje – to pozwoli uniknąć ewentualnych późniejszych konsekwencji z tytułu fałszywego oskarżenia,
  • prawdziwe informacje – miej pewność, że ich przekazanie nie służy jedynie dyskryminowaniu konkretnych osób.

Zapraszamy również do zapoznania się ze stroną https://www.antykorupcja.gov.pl/

Jak zgłosić w ARiMR nadużycie finansowe, konflikt interesów bądź zdarzenie korupcyjne

O każdym przypadku wystąpienia:

  • nadużycia finansowego w zakresie pomocy udzielanej przez ARiMR,
  • konfliktu interesów,
  • zdarzenia korupcyjnego z udziałem pracownika Agencji

mogą Państwo zawiadomić ARiMR za pomocą utworzonej w tym celu skrzynki poczty elektronicznej, przesyłając zgłoszenie na adres e-mail: naduzycia@arimr.gov.pl
lub też pocztą tradycyjną na adres: Departament Kontroli Wewnętrznej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ul. Poleczki 33, 02-822 Warszawa.

Co zgłoszenie powinno zawierać

  • wskazanie okoliczności, 
  • dane identyfikacyjne umożliwiające ustalenie sprawcy (proszę wskazać dane osoby/ podmiotu/ pracownika),
  • inne istotne i wiarygodne informacje, które ułatwią nam wyjaśnienie sprawy w ramach posiadanych narzędzi i metod.

Postępowanie ze zgłoszeniami w ARiMR

  • każde zgłoszenie podlega ochronie przed udostępnieniem osobom nieuprawnionym,
  • wszelkie zgłoszenia będą podlegały skrupulatnej analizie zgodnie z wewnętrznymi procedurami oraz przepisami prawa,
  • w przypadku zgłoszeń (szczególnie anonimowych), które będą niepełne i nie będzie możliwości uzupełnienia tych informacji, istnieje ryzyko, że takie zgłoszenie nie będzie mogło zostać rozpatrzone.
{"register":{"columns":[]}}