15 sierpnia – święto narodowe i religijne
14.08.2023
Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Te ważne uroczystości obchodzone są tego samego dnia – 15 sierpnia. Zajmują one ważne miejsce w naszej tradycji.
O święcie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzonym na pamiątkę Bitwy warszawskiej z 1920 roku wiedzą wszyscy. Uroczystość upamiętnia, zwycięską dla wojsk polskich bitwę z bolszewikami, zwaną Cudem nad Wisłą. W opinii historyków wydarzenie to zdecydowało o zachowaniu niepodległości i uniemożliwiło rozprzestrzenianie się rewolucji. Z okazji żołnierskiego święta w wielu zakątkach kraju organizowane są uroczyste defilady z udziałem wojska.
W Kościele rzymskokatolickim ten dzień to wspomnienie dogmatu wiary, którym jest wzięcie do nieba Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. To jedno z najstarszych świąt maryjnych szczególnie ważne w kalendarzu rolników. Z racji obowiązków nie mogą oni uczestniczyć w pielgrzymkach, które 15 sierpnia docierają na Jasną Górę. Za to głównie na wsi, zgodnie ze zwyczajem, podczas nabożeństw święci się w ramach obchodów uroczystości Matki Boskiej Zielnej płody ziemi – kłosy, kwiaty i zioła. Dziękczynienie za plony wieńczyć będą organizowane w kolejnych tygodniach dożynki.
Zdjęcie: AdobeStock