ASF - zaprzestanie produkcji 2024
28.03.2024
Pomoc finansowa dla producentów świń, którzy zaprzestali produkcji świń w związku z obowiązującym zakazem utrzymywania w gospodarstwie świń lub ich wprowadzenia do gospodarstwa, wydanym w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.
Celem pomocy jest wsparcie producentów świń, którzy utracili dochody w związku z zaprzestaniem produkcji świń
POMOC JEST SKIEROWANA DO PRODUCENTA ROLNEGO
- któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
- który w związku z obowiązującym zakazem utrzymywania w gospodarstwie świń lub ich wprowadzenia do gospodarstwa, wydanym w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na podstawie art. 44 ust. 1 pkt 9, art. 45 ust. 1 pkt 3a, art. 46 ust. 3 pkt 3a, art. 47 ust. 1 lub art. 48b ust. 1 pkt 2 lub ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, zaprzestał produkcji świń.
SKŁADANIE WNIOSKÓW
Wnioski o przyznanie pomocy finansowej należy składać do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
- bezpośrednio w kancelarii Biura Powiatowego,
- za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl,
- listownie za pośrednictwem operatora pocztowego (najlepiej rejestrowaną przesyłką pocztową).
Nabór wniosków prowadzony jest w systemie ciągłym.
Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej o zgodności pomocy ze wspólnym rynkiem nr C(2024) 1266 z dnia 26.02.2024 r., pomoc związana z obowiązującym zakazem utrzymywania w gospodarstwie świń lub ich wprowadzania do gospodarstwa, wydanym w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń może być przyznawana i wypłacana jedynie do dnia 15 stycznia 2025 r.
UWAGA!
W przypadku składania wniosku przez platformę ePUAP lub usługę mObywatel, aby wniosek trafiał do biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta świń, należy starannie wskazać dane tej jednostki, tj. w nazwie jednostki musi występować określenie „Biuro powiatowe” oraz nazwa powiatu gdzie dane BP ARiMR ma siedzibę, np. „BIURO POWIATOWE AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA W ZAMOŚCIU (22-400 ZAMOŚĆ, WOJ. LUBELSKIE)” lub „AGENCJA RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA - BIURO POWIATOWE (65-120 ZIELONA GÓRA, WOJ. LUBUSKIE)”.
Składając wniosek przez platformę ePUAP lub usługę mObywatel przy wykorzystaniu funkcji „Pismo ogólne do urzędu” przypominamy, aby do pisma przewodniego załączać wniosek o udzielenie pomocy podpisany przez Wnioskodawcę podpisem elektronicznym, np. z wykorzystaniem usługi „Podpisz dokument elektronicznie” dostępnej na platformie ePUAP lub mObywatel.gov.pl.
Szczegółowa instrukcja składania wniosku o pomoc za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługę mObywatel.gov.pl została zawarta w Instrukcji wypełniania wniosku.
WYLICZENIE POMOCY
Kwota pomocy stanowi iloczyn średniej rocznej liczby świń utrzymywanych w gospodarstwie w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym został wprowadzony zakaz (jednak nie więcej niż 200 sztuk dla jednego producenta świń), i kwoty 1 zł oraz liczby dni w danym roku kalendarzowym obowiązywania zakazu.
Średnią roczną liczbę świń ustala się na podstawie danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich i siedzib stad tych zwierząt, o którym mowa w ustawie z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, jako iloraz sumy świń utrzymywanych w gospodarstwie w ostatnim dniu każdego miesiąca z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym wprowadzono zakaz i liczby miesięcy, przez które świnie były utrzymywane w gospodarstwie.
Pomoc, jest udzielana za okres obowiązywania zakazu i jest udzielana do wysokości środków przewidzianych na realizację tej pomocy w planie finansowym Agencji na dany rok kalendarzowy.
Jeżeli gospodarstwo jest przedmiotem współposiadania, pomoc jest udzielana temu ze współposiadaczy, co do którego pozostali współposiadacze wyrazili pisemną zgodę.
WYPŁATA POMOCY
Pomoc, wypłacana jest na rachunek wnioskodawcy wskazany w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, w tzw. EP. Dlatego ważne jest, aby dane dotyczące rachunku w ww. systemie ewidencji producentów były aktualne.
Informacje dotyczące rachunku można sprawdzić po zalogowaniu się do Platformy Usług Elektronicznych ARiMR https://epue.arimr.gov.pl/pl/strona-glowna i wybraniu z paska menu opcji „Mój profil”.
Jeśli nr konta jest nieaktualny, należy niezwłocznie dokonać jego aktualizacji poprzez złożenie odpowiedniego wniosku w sposób opisany na https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow.
DO WNIOSKU DOŁĄCZA SIĘ
-
- kopię decyzji administracyjnej wydanej na podstawie art. 44 ust. 1 pkt 9, art. 45 ust. 1 pkt 3a, art. 46 ust. 3 pkt 3a, art. 47 ust. 1 lub art. 48b ust. 1 pkt 2 lub ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. z 2023 r. poz. 1075, z późn. zm.) przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, zakazującej utrzymywania w gospodarstwie świń lub ich wprowadzania do gospodarstwa, w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.
- dokumenty potwierdzające wykonanie decyzji powiatowego lekarza weterynarii w zakresie zakazu utrzymywania świń lub ich wprowadzania do gospodarstwa tj.:
-
- dokumenty badania poubojowego, potwierdzone przez urzędowego lekarza weterynarii lub
- dokumenty zapłaty przez posiadacza zwierząt za badanie poubojowe (jako dokumenty rozliczeniowe pomiędzy urzędowym lekarzem weterynarii a Powiatowym Inspektoratem Weterynarii) lub
- dokumenty handlowe o przewozie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi lub produktów pochodnych kat. 2 lub
- dokumenty z rzeźni o uboju/zabiciu świni lub z zakładu utylizacyjnego, w tym faktury potwierdzające utylizację zwierząt, dokonanie uboju/zabicia lub
- faktury sprzedaży zwierząt lub
- umowę kupna sprzedaży zwierząt.
-
- pisemną zgodę współposiadacza/współposiadaczy na ubieganie się o pomoc, jeżeli gospodarstwo jest przedmiotem współposiadania - formularz stanowi załącznik do wniosku o udzielenie pomocy.
DODATKOWE INFORMACJE
Wszelkie pytania dotyczące naboru wniosków o przyznanie pomocy finansowej należy kierować do właściwych miejscowo palcówek ARiMR (dane kontaktowe: https://www.gov.pl/web/arimr/oddzialy-regionalne-i-biura-powiatowe) lub e-mailowo: info@arimr.gov.pl oraz pod numerem bezpłatnej infolinii – tel. 800-38-00-84.
Materiały
Formularz wniosku – wersja edytowalna ExcelWniosek_Zaprzestanie_produkcji_świń_2024.xlsx 0.13MB Formularz wniosku – wersja PDF
Wniosek_Zaprzestanie_produkcji_świń_2024.pdf 0.44MB Instrukcja wypełnienia wniosku
Instrukcja_do_wniosku_zaprzestanie_produkcji_świń_2024.pdf 1.21MB Zgoda współposiadacza gospodarstwa rolnego
Zgoda_współposiadacza_gospodarstwa_rolnego.pdf 0.23MB Klauzula informacyjna
Klauzula_informacyjna.pdf 0.15MB
Podstawa prawna
§ 13p rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187, z późn. zm.)
Decyzja Komisji Europejskiej o zgodności pomocy ze wspólnym rynkiem nr C(2024) 1266 z dnia 26.02.2024 r. ( Pomoc państwa SA.112000 (2024/N))