Biologiczna uprawa
Płatność do ekoschematu Biologiczna uprawa jest przyznawana w ramach dwóch wariantów:
- Wariant 1. Mikrobiologiczne środki ochrony roślin,
- Wariant 2. Nawozowe produkty mikrobiologiczne.
Płatność jest przyznawana do powierzchni gruntów położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów, posiadanych przez rolnika, na których ten rolnik:
- Wariant 1
przeprowadził, w celu eliminacji danego agrofaga, zabieg ochrony upraw, wyłącznie przy użyciu mikrobiologicznego środka ochrony roślin, zawierającego mikroorganizmy jako substancje czynne. Użyty środek ochrony roślin musi być dopuszczony do obrotu na podstawie wydanego przez ministra właściwego do spraw rolnictwa zezwolenia, lub pozwolenia na handel równoległy. Zabieg należy przeprowadzić zgodnie z zawartymi w etykiecie wymaganiami.
- Wariant 2
zastosował w uprawie nawozowe produkty mikrobiologiczne, zawarte w wykazie prowadzonym przez upoważniony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB). Nawozowe produkty mikrobiologiczne są to produkty zawierające wyłącznie mikroorganizmy, w tym mikroorganizmy martwe lub nieaktywne, lub konsorcja tych mikroorganizmów oraz substancje stanowiące pożywkę dla tych mikroorganizmów i ich metabolity, a także nieszkodliwe substancje resztkowe z pożywek, które poprawiają aktywność biologiczną gleby lub stymulują procesy odżywiania roślin lub grzybów, a wyłącznym celem ich zastosowania jest poprawa efektywności wykorzystania składników pokarmowych przez rośliny lub grzyby, ich odporności na stres abiotyczny, ich cech jakościowych lub przyswajalności przez nie składników pokarmowych z form trudno dostępnych w glebie.
Płatność do biologicznej uprawy jest przyznawana do powierzchni:
- upraw trwałych lub
- gruntów ornych lub
- zadrzewionej w systemie rolno-leśnym, jeżeli w ramach tego systemu są uprawiane tylko drzewa owocowe na trwałych użytkach zielonych;
Warunek zastosowania nawozowego produktu mikrobiologicznego uznaje się za spełniony, jeżeli został zastosowany nawozowy produkt mikrobiologiczny zgodnie z instrukcją stosowania tego produktu.
W przypadku gdy eliminacja danego agrofaga za pomocą mikrobiologicznego środka ochrony roślin zastosowanego zgodnie z instrukcją jego stosowania okazała się nieskuteczna, dopuszcza się przeprowadzenie zabiegu chemicznym środkiem ochrony roślin.
Płatność do ekoschematu Biologiczna uprawa jest przyznawana, jeżeli rolnik:
a) prowadzi na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej rejestr zabiegów agrotechnicznych, który zawiera:
- numer działki ewidencyjnej, oznaczenie działki rolnej, powierzchnię i rodzaj uprawy, datę i rodzaj wykonanych zabiegów agrotechnicznych,
- nazwę środka ochrony roślin i zastosowaną ilość środka ochrony roślin – w przypadku Wariantu 1,
- nazwę nawozowego produktu mikrobiologicznego i zastosowaną ilość nawozowego produktu mikrobiologicznego – w przypadku Wariantu 2,
- inne informacje niezbędne do potwierdzenia wykonania tych czynności, lub
b) posiada dokumenty w postaci papierowej lub elektronicznej zawierające powyższe informacje.
Rolnik powinien złożyć poprzez aplikację eWniosekPlus albo do kierownika biura powiatowego Agencji - w terminie do dnia 15 września 2025 r.:
a) imienny dokument potwierdzający zakup albo inny imienny dokument potwierdzający nabycie:
- mikrobiologicznego środka ochrony roślin, lub
- nawozowego produktu mikrobiologicznego, nie wcześniej niż w dniu 15 lipca roku poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności,
- w których podano informację, jaki środek ochrony roślin lub nawozowy produkt mikrobiologiczny zostały nabyte oraz ilość nabytego środka lub nabytego produktu,
b) rejestr zabiegów agrotechnicznych lub posiadane dokumenty zawierające informacje jakie zostały określone dla rejestru zabiegów agrotechnicznych.
Rejestr środków ochrony roślin jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod linkiem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-rodkow-ochrony-roslin.
Wykaz nawozowych produktów mikrobiologicznych jest dostępny na stronie Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG-PIB) pod linkiem: https://www.iung.pl/informacje/oferta/badania-i-opiniowanie-nawozow/.