Blisko 57 tys. wniosków o pomoc od producentów kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku
23.06.2023
Trwa przyjmowanie wniosków od rolników działających w sektorze zbóż i nasion oleistych, którzy ponieśli straty gospodarcze spowodowane przywozem ziarna z Ukrainy. Na razie o takie wsparcie ubiega się blisko 57 tys. rolników – przodują Lubelszczyzna i Mazowsze. Nabór prowadzony jest wyłącznie przez PUE i trwa do 14 lipca 2023 r.
Wnioski o to wsparcie można składać wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR, a dokumenty przyjmowane będą do 14 lipca 2023 r. Dotychczas do Agencji wpłynęło blisko 57 tys. wniosków – najwięcej z województw lubelskiego (8,3 tys.) i mazowieckiego (8,1 tys.).
O przyznanie pomocy mogą się ubiegać rolnicy, którzy:
- ponieśli straty gospodarcze spowodowane przez zwiększony przywóz zbóż i nasion oleistych z Ukrainy;
- w roku 2022 złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, w którym deklarowali uprawę kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku (wniosek mógł zostać złożony przez małżonka rolnika, który prowadzi lub prowadził działalność rolniczą wspólnie z rolnikiem);
- posiadają nadany numer identyfikacyjny;
- wyrazili zgodę na wymianę korespondencji za pomocą PUE ARiMR.
Wsparciem objęte są również spółdzielnie produkcji rolnej albo spółdzielnie rolników. W przypadku śmierci rolnika, która nastąpiła w okresie od złożenia wniosku o pomoc do dnia wydania decyzji, pomoc może zostać przyznana także na wniosek jego małżonka, który będzie mieć więcej czasu na przesłanie dokumentów – do 10 września 2023 r.
Dofinansowanie nie przysługuje rolnikowi, który jest jednocześnie podmiotem skupującym zboża lub nasiona oleiste w związku z prowadzoną przez ten podmiot produkcją zwierzęcą w odniesieniu do sprzedaży danego rodzaju zbóż, rzepaku lub rzepiku, które zostały zakupione przez ten podmiot.
Maksymalna powierzchnia, do której można uzyskać wsparcie, wynosi 300 ha. Aby otrzymać pomoc, trzeba sprzedać kukurydzę, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik, podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż lub nasion oleistych. Nabywcą może być także podmiot skupujący zboża lub nasiona oleiste w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Jeśli o wsparcie ubiega się spółdzielnia produkcji rolnej albo spółdzielnia rolników, maksymalna powierzchnia objęta dofinansowaniem nie może przekroczyć iloczynu liczby członków oraz 300 ha. Warunkiem zastosowania zwiększonego limitu powierzchni w takim przypadku jest poddanie się spółdzielni badaniu lustracyjnemu w ciągu trzech lat poprzedzających rok złożenia wniosku o przyznanie tej pomocy.
Sprzedaż wymienionych poniżej gatunków roślin musi nastąpić:
- między 1 grudnia 2022 r. a 30 czerwca 2023 r. – w przypadku żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku;
- między 15 kwietnia a 30 czerwca 2023 r. – w przypadku kukurydzy.
Transakcja musi zostać udokumentowana fakturami VAT, ich duplikatami lub fakturami VAT RR.
Wysokość pomocy, którą można otrzymać, w przypadku żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, nasion rzepaku lub rzepiku, nie może przekroczyć:
- iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw zatwierdzonej do jednolitej płatności obszarowej oraz
- iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw, która stanowi iloraz liczby ton wynikającej z faktur VAT i przelicznika 4,5 (dla jęczmienia lub pszenżyta) lub 3,5 (dla żyta, owsa, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku).
W przypadku kukurydzy algorytm jest podobny, a wsparcie nie może być wyższe:
- iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw zatwierdzonej do jednolitej płatności obszarowej i pomniejszonej o powierzchnię upraw, do której rolnikowi lub jego małżonkowi przyznano pomoc krajową oraz
- iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw, która stanowi iloraz liczby ton wynikającej z faktur VAT dołączonych do wniosku i przelicznika 7.
Stawki pomocy są zróżnicowane ze względu na gatunki roślin oraz województwo, i wynoszą:
rośliny
województwa |
kukurydza, rzepak lub rzepik |
jęczmień lub pszenżyto |
żyto, owies lub mieszanki zbożowe |
podkarpackie, lubelskie |
1750 zł/ha |
1125 zł/ha |
875 zł/ha |
małopolskie, świętokrzyskie, mazowieckie, podlaskie |
1610 zł/ha |
1035/zł/ha |
805 zł/ha |
pozostałe województwa |
1400 zł/ha |
900 zł/ha |
700 zł/ha |
Zdjęcie: AdobeStock