W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy do pól zniszczonych przez powódź przysługują płatności bezpośrednie?

Po tegorocznej powodzi część mojej ziemi stała się nieużytkiem, posiane wiosną rośliny zostały zniszczone . Po powodzi było już za późno na posianie nowych upraw. Czy w związku z tym stracę w tym roku dopłaty. I jak to będzie wyglądało dalej. Woda, która tam stała przez długi czas naniosła bardzo dużo zanieczyszczeń. Ziemia przed dalszą uprawą wymaga rekultywacji. Czy w związku z tym stracę dopłaty w przyszłym roku jeśli nic na tym polu nie urośnie?

W sytuacji wystąpienia powodzi na działkach rolnych zadeklarowanych do płatności w danym roku, jeżeli rolnik nie był w stanie wypełnić zobowiązań w wyniku działania siły wyższej lub okoliczności nadzwyczajnych, zachowuje prawo do pomocy w odniesieniu do obszaru lub zwierząt kwalifikowanych w momencie wystąpienia siły wyższej lub okoliczności nadzwyczajnych. A zatem w przypadku gdy, w wyniku działania siły wyższej (np. powodzi), na gruntach rolnych  zgłoszonych do płatności, rolnik  nie prowadzi działalności rolniczej płatności w danym roku są przyznawane.

Ponadto w przypadku wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, nie stosuje się obniżek z tytułu wzajemnej zgodności, jeżeli stwierdzona niezgodność jest wynikiem działania siły wyższej.

Aby otrzymać dopłaty do gruntów rolnych zniszczonych przez powódź w pełnej wysokości i nie narazić się na sankcje z tytułu nieprzestrzegania zasad wzajemnej zgodności, rolnik zobowiązany jest dostarczyć do biura powiatowego ARiMR pisemne oświadczenie o zaistniałych okolicznościach, opatrzone czytelnym podpisem i datą złożenia w terminie 10 dni roboczych od dnia, w którym rolnik lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać takiej czynności wraz z dowodami potwierdzającymi wystąpienie siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności.

O tym co powinien zrobić rolnik w wypadku wystąpienia w jego gospodarstwie strat spowodowanych katastrofami żywiołowymi by nie utracić dopłat ARiMR szeroko informowała na swoje stronie internetowej i za pośrednictwem mediów.

Przypadki działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, określone zostały w art. 31 rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009 i obejmują:

  • śmierć rolnika;
  • długookresową niezdolność rolnika do pracy;
  • poważną klęskę żywiołową w znacznym stopniu dotykającą grunty rolne gospodarstwa;
  • wypadek powodujący zniszczenie w gospodarstwie budynków dla zwierząt gospodarskich;
  • epidemię dotykającą części lub całego inwentarza rolnika.

Dowody potwierdzające działanie siły wyższej lub wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności określone zostały w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 12 marca 2007 r. w sprawie rodzajów dowodów potwierdzających działanie siły wyższej lub wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności (Dz. U. Nr 46, poz. 308 z późn. zm.).  Jako dowód potwierdzający wystąpienie siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności dopuszcza się między innymi:

  1. protokół oszacowania szkód w uprawach rolnych, spowodowanych przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, sporządzony przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód, o której mowa w przepisach w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa;
  2. dokument potwierdzający wystąpienie szkody w uprawach rolnych, z którego wynika powierzchnia upraw, na których wystąpiła szkoda spowodowana przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, sporządzony przez zakład ubezpieczeń, z którym rolnik zawarł umowę ubezpieczenia upraw co najmniej od jednego z tych ryzyk.

W 2010 roku jako dowód potwierdzający wystąpienie powodzi  dopuszcza się:

  • pisemne oświadczenie o wystąpieniu powodzi sporządzone przez rolnika albo
  • pisemne oświadczenie o jej wystąpieniu sporządzone przez dwóch świadków, którzy nie są domownikami rolnika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Odnosząc się natomiast do kwestii  uzyskania płatności w kolejnych latach (np. 2011 rok), w przypadku , gdy na danym obszarze (przed rekultywacją)  nie będzie prowadzona działalność rolnicza, płatności obszarowe za dany rok nie będą przysługiwały. Podkreślić jednak należy , że w przypadku gdy na tej powierzchni gruntu ornego co najmniej raz w roku, w terminie do dnia 31 lipca zostanie wykonane koszenie lub inny zabieg zapobiegający występowaniu i rozprzestrzenianiu się chwastów, do tego obszaru będzie mogła być przyznana jednolita płatność obszarowa (JPO).

 

{"register":{"columns":[]}}