Czy i w jakim przypadku nakłady poniesione na roboty budowlane mogą być uznane za innowacyjne?
Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” (Dz. U. z 2020 r. poz. 651 oraz 1880), do kosztów kwalifikowalnych, o których mowa w § 5 ust. 1 zalicza się koszty:
1) budowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją, niezbędnych do wdrożenia inwestycji w zakresie zakupu maszyn i urządzeń:
a) budynków i budowli wykorzystywanych do produkcji, magazynowania, handlu hurtowego lub kontroli laboratoryjnej produktów rolnych (obiektów podstawowych),
b) budynków i budowli infrastruktury technicznej związanej z użytkowaniem obiektów podstawowych,
c) pomieszczeń higieniczno-sanitarnych w rozumieniu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650, z późn. zm.),
d) pomieszczeń administracyjnych stanowiących integralną część obiektów podstawowych w części nieprzekraczającej 10% całkowitej powierzchni tych obiektów.
W świetle powyższego poziom kosztów przeznaczonych na roboty budowlane jest ściśle związany i uzależniony od wdrożenia części technologicznej operacji tj. zakupu maszyn i urządzeń wykorzystywanych w danym przedsiębiorstwie. Należy mieć także na uwadze, iż jednym z głównych celów realizacji poddziałania powinna być innowacyjność, co wiąże się z uruchamianiem nowych linii technologicznych, przez co należy rozumieć zakup oraz wprowadzenie do użytkowania nowych, innowacyjnych maszyn i urządzeń.
Z zapisów w/w rozporządzenia MRiRW nie wynika, że nakłady inwestycyjne poniesione na innowacyjność (wprowadzenie nowego produktu, nowego procesu, w tym technologii) zostały ograniczone jedynie do zakupu maszyn i urządzeń. Oznacza to, że jeżeli realizacja części budowlanej inwestycji jest niezbędna do wprowadzenia innowacji w ramach projektu, w uzasadnionych przypadkach i po ustaleniu bezpośredniego wpływu takiej inwestycji na wdrożenie innowacji, koszty dotyczące części budowlanej można włączyć do grupy kosztów związanych z innowacjami w ramach poddziałania 4.2. Z uwagi na fakt, iż każdy wniosek o przyznanie pomocy rozpatrywany jest w sposób indywidualny, to właśnie na tym etapie, w oparciu o dostarczoną wraz z wnioskiem dokumentację, rozstrzygane są wszystkie kwestie związane z innowacyjnością operacji. Wtedy też ustala się maksymalny dopuszczalny poziom kosztów robót budowlanych w ramach danej operacji, który zależy od charakteru projektu i specyfiki branży, której dotyczy.
Należy podkreślić, że dozwolona powierzchnia administracyjna, o której mowa wyżej, powinna być wyliczona w odniesieniu do części obiektu, która jest wykorzystywana w zakresie, niezbędnym do wdrożenia technologii lub przeprowadzenia inwestycji.