W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy zakup materiału siewnego może być sfinansowany z premii dla młodego rolnika?

Mam pytanie dotyczący wsparcia dla młodych rolników. Czy  mam obowiązek posiadania faktur na zakup materiału siewnego i jeśli już mam takie faktury mogę potraktować je jako uzupełnienie do zakupu ziemi jako wydatkowanie pieniędzy. Ziemia strasznie zdrożała i za 70% tej kwoty nie będę w stanie kupić 3 ha ziemi w regionie.

W odpowiedzi na pana pytanie informujemy, że beneficjent powinien wydatkować w okresie 3 lat od dnia wypłaty pomocy, co najmniej 70 % kwoty pomocy na inwestycje określone w biznesplanie. Trzyletni termin na wydatkowanie premii jest terminem ostatecznym i nie może ulec przedłużeniu. Jeżeli w Pana regionie występuje obecnie problem z zakupem ziemi, na co zgodnie z Tab. 5.2 biznesplanu zamierzał Pan przeznaczyć premię, może Pan zmienić założenia biznesplanu odnośnie przeznaczenia premii, pod warunkiem, że planowany zakup ziemi nie jest związany z uzupełnieniem powierzchni gospodarstwa do wymaganego minimum obszarowego (10,23 ha) określonego w decyzji przyznającej pomoc.

W przypadku zmiany przeznaczenia premii niezwiązanej ze zmianami w strukturze produkcji lub gdy zmiany te nie przekraczają 30 punktów procentowych, wystarczy zgłosić zmianę w prowadzącym Pana sprawę oddziale regionalnym Agencji i uaktualnić zapisy w Tabeli 5.2 biznesplanu. Zmiana nie będzie zaakceptowana, gdyby zmieniona inwestycja nie miała związku z przedstawioną w biznesplanie produkcją rolniczą np. zakup maszyny nie miał uzasadnienia w wielkości i strukturze produkcji.

Gdyby inne przeznaczenie premii wiązało się ze zmianą w strukturze produkcji o więcej niż 30 % w odniesieniu do tego, co było pierwotnie przedstawione w biznesplanie, wówczas należy wystąpić do Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji z wnioskiem o zmianę założeń biznesplanu, załączając zmieniony biznesplan, zawierający aktualną strukturę produkcji oraz aktualny sposób wydatkowania premii. Zgłoszenie zmiany przeznaczenia premii powinno mieć miejsce przed jej wydatkowaniem na inny cel niż początkowo planowano oraz bezwzględnie przed upływem terminu (3 lat) na wydatkowanie premii.

W celu ustalenia szczegółów i terminu załatwienia formalności odnośnie zmiany przeznaczenia premii, należy skontaktować się z właściwym terytorialnie ze względu na lokalizację gospodarstwa oddziałem regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Odpowiadając na pytania dotyczące gromadzenia faktur za zakup materiału siewnego i możliwości uwzględnienia ich w rozliczeniu wydatkowania minimum 70 % kwoty otrzymanej premii, należy stwierdzić, że zgodnie z przepisami § 18 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącego wsparcia na "Ułatwianie  startu młodym rolnikom" wydatki na inwestycje określone w biznesplanie mogą obejmować: budowę lub modernizację budynków gospodarskich, zakup maszyn, narządzi i urządzeń rolniczych, zakładanie plantacji wieloletnich, zakup gruntów rolnych, zakup zwierząt hodowlanych z przeznaczeniem na stado podstawowe i związany z rozpoczęciem nowego kierunku produkcji zwierzęcej lub postępem genetycznym w zakresie prowadzonej już produkcji. Zakup materiału siewnego nie jest inwestycją, tylko kosztem bezpośrednim w produkcji roślinnej, nie jest on również określony, jako koszt kwalifikowany obowiązujący w działaniu "Ułatwianie startu młodym rolnikom". W związku z tym faktury na zakup materiału siewnego nie mogą zostać zaliczone do kwoty wydatkowanej premii na inwestycje określone w biznesplanie.

Odnośnie obowiązku gromadzenia faktur za zakup materiału siewnego oraz faktur dotyczących innych ponoszonych kosztów, to przepisy ww. rozporządzenia nie nakładają szczególnego obowiązku w tym zakresie. Należy, więc stosować ogólnie obowiązujące zasady pozyskiwania, gromadzenia i przechowywania dokumentów finansowych, jakimi są m.in. faktury związane z prowadzeniem działalności rolniczej. Posiadane faktury dotyczące zakupu środków do produkcji czy sprzedaży wytworzonych w gospodarstwie produktów rolnych, mogą np. być potwierdzeniem samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego, co najmniej przez 5 lat od wypłaty pomocy, do czego zobowiązany jest każdy beneficjent premii dla młodego rolnika.

Listopad 2013 r.

 

{"register":{"columns":[]}}