Dywersyfikacja działalności
1. Kto może skorzystać z pomocy?
- uprawniony w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym;
- podmiot, któremu wydano zezwolenie na prowadzenie chowu lub hodowli organizmów morskich w polskich obszarach morskich
- który wywiązuje się z obowiązków statystycznych w zakresie składania formularza sprawozdania RRW-22.
2. Jakie musisz spełnić warunki, aby uzyskać pomoc?
Pomoc przyznaje się na podjęcie dodatkowej, okołoprodukcyjnej działalności wspomagającej działalność polegającą na chowie lub hodowli ryb lub zapewniającej zwiększenie wartości dodanej produktów akwakultury.
Aby uzyskać pomoc wnioskodca powinien:
- wraz z wnioskiem o dofinsowanie złożyć biznesplan na formularzu udostępnionym przez ARiMR;
- złożyć w Instytucie Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza formularz sprawozdania RRW-22 za rok 2023 (potwierdzenie złożenia załącza się do wniosku o dofinansowanie);
- posiadać aktualne pozwolenie wodnoprawne, albo złożyć wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego, albo wniosek o przedłużenie obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego (pozwolenie lub potwierdzenie złożenia wniosku załącza się do wniosku o dofinansowanie);
- posiadać decyzję lub zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii o nadaniu numeru weterynaryjnego na obiekt chowu lub hodowli ryb (dokument załącza się do wniosku o dofinansownanie).
Pomocy nie uzyska podmiot prowadzący w danym obiekcie chowu lub hodowli ryb wyłącznie łowiska typu „wpuść i złów” (dotyczy stawów lub innych urządzeń, w których populację zwierząt akwakultury utrzymuje się wyłącznie w celach wędkarstwa rekreacyjnego przez odnowę tej populacji). |
Pomocy nie przyznaje się jeśli projekt dotyczy:
|
3. Jaką pomoc i w jakiej wysokości możesz otrzymać?
W okresie realizacji programu jeden beneficjent może otrzymać pomoc na projekty
w zakresie działania w łącznej wysokości do 3 000 000 zł.
Pomoc przyznaje się w formie zwrotu kosztów kwalifikowalnych w wysokości do:
- 50% tych kosztów;
- 60% tych kosztów – w przypadku gdy wnioskodawcą jest młody rybak lub posiadacz certyfikatu ekologicznego, który dotyczy części albo całości działalności polegającej na chowie lub hodowli ryb.
Młodym rybakiem jest osoba, ktora:
- w roku złożenia wniosku o dofinansowanie ma nie więcej niż 40 lat,
- posiada wykształcenie w zakresie rybactwa lub co najmniej trzyletnie doświadczenie w pracy w obiektach chowu lub hodowli ryb udokumentowane świadectwami pracy lub umowami o pracę, lub umowami cywilnoprawnymi o świadczeniu usług, lub będąca domownikiem w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników,
- jest samoistnym lub zależnym posiadaczem obiektu chowu lub hodowli ryb przez co najmniej 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.
4. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?
Wniosek o dofinansowanie należy złożyć za pomocą systemu teleinformatycznego, w aplikacji WOD2021 https://wod.cst2021.gov.pl/, na formularzu udostępnionym przez ARiMR.
5. Jak wybiera się projekty?
ARiMR ocenia wnioski o dofinansowanie, przyznając planowanemu projektowi punkty według następujących kryteriów wyboru:
Nr |
Kryterium |
Punktacja |
Wyjaśnienie |
1. |
Zaawansowanie administracyjne operacji |
0, 20 albo 35 pkt |
0 pkt – w przypadku gdy nie dokonano wymaganych zgłoszeń lub nie uzyskano wymaganych zgód, decyzji lub pozwoleń
35 pkt – wydano prawomocne pozwolenie na budowę
|
2. |
Dywersyfikacja przychodów z akwakultury |
Maksymalnie |
10 pkt – jeżeli operacja zakłada stworzenie lub zwiększenie potencjału lokalnych dostaw produktów akwakultury o zwiększonej wartości dodanej
10 pkt – jeżeli operacja zakłada stworzenie lub zwiększenie potencjału sprzedaży produktów akwakultury dodatkowo w formach innych niż przetwórstwo (m.in. gastronomia, garmażeria, łowiska itp.)
|
3. |
Operacja zakłada zastosowanie rozwiązań sprzyjających ochronie środowiska lub klimatu
|
0 albo 10 pkt |
Tak – 10 pkt |
4. |
Operacja jest realizowana w obiekcie
|
0 albo 10 pkt |
Tak – 10 pkt |
Minimalna wymagana liczba punktów to 10 |
6. Co wpływa na kolejność rozpatrywania wniosków?
O kolejności rozpatrywania wniosków decyduje suma punktów uzyskanych na podstawie kryteriów ich wyboru i ustala się ją od projektu, który uzyskał największą liczbę punktów, do projektu, który uzyskał najmniejszą liczbę punktów.
W przypadku projektów, które uzyskały taką samą liczbę punktów, o ich kolejności decydują następujące kryteria:
- pierwszeństwo uzyskuje wniosek o dofinansowanie wnioskodawcy, któremu nie wypłacono pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014–2020;
- w przypadku, gdy o kolejności rozpatrywania wniosków nie rozstrzygnięto zgodnie z pkt 1), pierwszeństwo uzyskuje wniosek o dofinansowanie z niższą kwotą wnioskowanej pomocy;
- jeśli kolejność rozpatrywania wniosków o dofinansowanie nie została rozstrzygnięta zgodnie z pkt 1) i 2), pierwszeństwo uzyskuje wniosek o dofinansowanie, który został złożony wcześniej.
7. Gdzie możesz znaleźć informacje o naborach?
Aktualne i planowane nabory wniosków o dofinansowanie oraz ich harmonogram dostępne są na stronie programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa - link do strony.
8. Poniżej znajdziesz podstawowe akty prawne określające:
- szczegółowe kryteria dostępu do pomocy finansowej, katalog beneficjentów, wysokość możliwego do uzyskania wsparcia, itd., które zawarte są w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 października 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i wypłaty pomocy finansowej na realizację operacji w ramach Priorytetu 2. Wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury, przyczyniając się w ten sposób do bezpieczeństwa żywnościowego w Unii objętego programem Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027 oraz wysokości tej pomocy (Dz. U. poz. 2361 ze zm.) - dostępnym na stronie programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa – link do zakładki z rozporządzeniami dotyczącymi realizacji programu.
- szczegółowe zasady ogłaszania naborów, tryb składania wniosków o dofinansowania oraz o płatność, zobowiązania wynikające z umów o dofinansowanie, warunki przyznawania wypłaty i zwrotu dofinansowania – które zawarte są w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dnia 16 października 2023 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej na realizację operacji w ramach Priorytetów 1–4 objętych programem Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027 (Dz. U. poz. 2289) - na stronie programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa - link do rozporządzenia.
- podstawowe wytyczne udzielania wsparcia w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, które zawarte są w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1139 z dnia 7 lipca 2021 r. ustanawiającym Europejski Fundusz Morski, Rybacki i Akwakultury - dostępnym na stronie programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa - link do rozporządzenia.
- zobowiązania w zakresie przeprowadzenia działań informacyjnych i promocyjnych operacji, które zawarte są w art. 47 i 50 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury (…) - dostępnym na stronie programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa - link do rozporządzenia.
Materiały
Dz. 2.2.2. Inwestycje i innowacje w akwakulturze. Dywersyfikacja działaności. Zm.Dz_2.2.2_Inwestycje_i_innowacje_w_akwakulturze_Dywersyfikacja_działaności_zm.pdf 0.30MB