W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dywersyfikacja działalności

  1. Czy przedmiotem operacji dywersyfikacja działalności może być podjęcie dodatkowej działalności związanej z założeniem np. smażalni ryb?

Tak, podjęcie dodatkowej działalności związanej z założeniem np. smażalni ryb może być przedmiotem operacji w ramach działania dywersyfikacji działalności. Dodatkowa działalność będzie wspomagała działalność podstawową wnioskodawcy polegającą na chowie lub hodowli ryb oraz zwiększy wartość dodaną produktów akwakultury.

  1. jakie koszty podlegają refundacji (budowa czy remont, odbudowa, nadbudowa budynku, wyposażenie części kuchennej, wyposażenie części konsumpcyjnej)?

Wszystkie wymienione koszty mogą kwalifikować się do refundacji w ramach działania dywersyfikacja działalności, jeżeli wykazana zostanie ich racjonalność.

  1. czy kosztami kwalifikowanymi są koszty przygotowania i opracowania dokumentacji związanej z planowaną działalnością?

Koszty związane z przygotowaniem i opracowaniem dokumentacji związanej z planowaną działalnością również kwalifikują się do dofinansowania. Są to koszty pośrednio związane z realizacją celu operacji i finansowane są na podstawie stawki ryczałtowej w wysokości do 7% wartości kosztów kwalifikowalnych operacji bezpośrednio związanych z realizacją jej celu.

  1. jakie dokumenty będą wymagane przy składaniu wniosku o przyznanie pomocy?

Wykaz dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku o przyznanie pomocy wymieniony jest w załączniku nr 4 rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i wypłaty pomocy finansowej na realizację operacji w ramach Priorytetu 2. Wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury, przyczyniając się w ten sposób do bezpieczeństwa żywnościowego w Unii objętego programem Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027 oraz wysokości tej pomocy (Dz.U z 2023 r., poz. 2361) a także wymienione będą w treści ogłoszenia o naborze wniosków, które zostanie opublikowane 30 dni przed rozpoczęciem naboru WoD.  

  1. czy na etapie składania wniosku beneficjent musi dysponować dokumentami potwierdzającymi „prowadzenie nowej działalności” z SANEPID lub WETERYNARIA?

Na etapie składania wniosku o dofinansowanie takie dokumenty nie będą wymagane. Wymienione dokumenty będą wymagane po zrealizowaniu operacji, na etapie składania wniosku o płatność rozliczającego prawidłową realizację operacji.

 

  1. Prowadzę już działalność związaną z oferowaniem smażonych ryb. Jej zakres jest minimalny – czy przedmiotem dofinansowania może być jej rozwój (budynek, wyposażenie części kuchennej i konsumpcyjnej)?

Nie. Rozwój prowadzonej już przez wnioskodawcę okołoprodukcyjnej działalności wspomagającej działalność polegającą na chowie lub hodowli ryb lub zapewniającej zwiększenie wartości dodanej produktów akwakultury nie może być przedmiotem dofinansowania, nawet w sytuacji, gdy dotychczasowy zakres tej działalności jest minimalny.

 

  1. W związku z rosnącym zainteresowaniem odłowem ryb przez wędkarzy chciałbym urządzić i wyposażyć łowisko: np. stanowiska do połowów, zakup łodzi, grill, stoły i stoliki, namioty. Ryby będą przygotowywane osobiście przez klientów – wędkarzy.

Urządzenie i wyposażenie łowiska dla wędkarzy kwalifikuje się do refundacji w ramach działania dywersyfikacji działalności pod warunkiem, że będzie wspomagała działalność polegającą na chowie lub hodowli ryb.

 

  1. W ramach prowadzonej produkcji ryb chciałbym uruchomić dodatkową działalność związaną z ich wędzeniem. Oczywiście jeśli chciałbym to robić to oprócz „wędzarni” muszę dysponować zapleczem, które pozwoli na właściwe przygotowanie ryb do procesu wędzenia:
  • czy koszty kwalifikowane obejmują przygotowanie zaplecza – prace budowlane oraz wyposażenie zgodnie z wymogami sanitarnymi,
  • zakup wędzarni,
  • zaplecze do właściwego przechowywania ryb surowych jak i gotowych do sprzedaży (chłodnie).

Tak, przedmiotem dofinansowania może być uruchomienie dodatkowej działalności związanej z wędzeniem ryb. Będzie to działalność okołoprodukcyjna wspomagająca działalność polegającą na chowie lub hodowli ryb lub zapewniająca zwiększenie wartości dodanej produktów akwakultury. Może to być rolniczy handel detaliczny (RHD) lub działalność marginalna, lokalna i ograniczona (MOL) polegająca na sprzedaży ryb z własnej wędzarni. Wymienione koszty kwalifikują się dofinansowania w ramach dywersyfikacji działalności.

 

  1. Zgodnie z informacjami ujętymi w rozporządzeniu przedmiotem wsparcia może być również podjęcie dodatkowej działalności wspierającej prowadzoną produkcję ryb:
  • czy będzie określony rodzaj i zakres prowadzonych działalności gospodarczej (katalog), czy do podjęcia są możliwe wszystkie rodzaje działalności gospodarczej określone w PKD?

Nie wszystkie rodzaje działalności gospodarczej określone w PKD będą kwalifikowały się do wsparcia w ramach Programu. Dofinansowaniu będą podlegać tylko te rodzaje działalności okołoprodukcyjnej, które będą wspomagały działalność podstawową polegającą na chowie lub hodowli ryb.

  • czy przedmiotem wsparcia są wszystkie kategorie kosztów związanych z podjęciem planowanej działalności gospodarczej?

Wsparciu mogą podlegać tylko takie kategorie kosztów, które są niezbędne do uruchomienia działalności okołoprodukcyjnej wspomagającej działalność polegającą na chowie lub hodowli ryb lub zapewniająca zwiększenie wartości dodanej produktów akwakultury.

 

  1. Jakie rodzaje działalności można uznać za dodatkową działalność okołoprodukcyjną podlegającą wsparciu w ramach działania inwestycje i innowacje w akwakulturze, grupa operacji dywersyfikacja działalności?

Dodatkowa działalność okołoprodukcyjna jest związana z obiektem chowu lub hodowli ryb, wspomaga działalność podstawową polegającą na chowie lub hodowli ryb lub zapewnia zwiększenie wartości dodanej produktów akwakultury pochodzących z własnej hodowli. Może to być np.

  • pakowanie bądź pakowanie próżniowe albo w atmosferze modyfikowalnej świeżych produktów akwakultury z przeznaczeniem do sprzedaży bezpośredniej,
  • produkcja wstępnie przetworzonych lub przetworzonych produktów akwakultury, albo gotowych posiłków z produktów akwakultury lub z udziałem tych produktów - w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) lub działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (MOL),
  • sprzedaż bezpośrednia, rolniczy handel detaliczny (RHD), działalność marginalna, lokalna i ograniczona (MOL), w tym organizacja punktów sprzedaży,
  • łowiska specjalne, turystyka wędkarska wraz z infrastrukturą towarzyszącą turystyce wędkarskiej (miejsca do grillowania, smażalnia ryb, punkty gastronomiczne,).

Działalnością okołoprodukcyjną nie jest produkcja wylęgu w celach sprzedaży, uprawa roli w celu produkcji zbóż na potrzeby karmienia ryb, produkcja ryb ozdobnych, akwariowych, dodatkowych.

 

  1. Kiedy planowane są nabory wniosków, planowany budżet, wysokość wsparcia, czy będą udostępnione wzory wniosków oraz druki innych załączników (biznes plan, inne)?

Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania 2.2. Inwestycje i innowacje w akwakulturze w ramach grupy operacji dywersyfikacja dzialalności planowany jest od 01.08.2024 r. do 30.08.2024 r.

Planowany budżet wynosi 7 mln euro, tj. ok 30 mln zł.

Wysokość wsparcia (dofinansowanie) - do 50% kosztów kwalifikowalnych. W przypadku gdy wnioskodawcą jest młody rybak lub posiadacz certyfikatu o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej dotyczącego części albo całości działalności polegającej na chowie lub hodowli ryb wysokość wsparcia zwiększa się – do 60% kosztów kwalifikowalnych.

Łączna wysokość pomocy wypłacona na jednego beneficjenta nie może przekroczyć 3 mln zł w całym okresie realizacji programu.

Wzór wniosku o dofinansowanie oraz załączników do wniosku o dofinansowanie zostaną udostępnione w dniu publikacji ogłoszenia o naborze wniosków o dofinansowanie. Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie publikowane jest nie później niż 30 dni przed dniem rozpoczęcia naboru WoD na stronie internetowej programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa: https://www.gov.pl/web/arimr/aktualne3 .     

 

  1. Czy w ramach planowanej operacji mogę uruchomić działalność związaną z „naprawą samochodów osobowych”? Posiadam puste budynki, które mógłbym wykorzystać do tej działalności jako warsztat.

W ramach działania dywersyfikacja działalności dofinansowaniu nie będzie podlegać uruchomienie działalności związanej z „naprawą samochodów osobowych”.

Przedmiotem dofinansowania w ramach tego działania może być tylko podjęcie lub rozwój działalności okołoprodukcyjnej wspomagającej działalność polegającą na chowie lub hodowli ryb lub zapewniającej zwiększenie wartości dodanej produktów akwakultury.

 

  1. Czy inwestycja w budowę/rozbudowę domków pod wynajem czy też przebudowę/rozbudowę domu mieszkalnego pod wynajem pokoi, którego właścicielem jest posiadacz obiektu chowu lub hodowli ryb, jest kosztem kwalifikowalnym w ramach przedmiotowego działania?

Zgodnie z §12 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego w sprawie Priorytetu 2, pomoc w ramach grupy operacji dywersyfikacja działalności może zostać przyznana na podjęcie dodatkowej, okołoprodukcyjnej działalności wspomagającej działalność polegającą na chowie lub hodowli ryb lub zapewniającej zwiększenie wartości dodanej produktów akwakultury. Przepis ten ma na celu wsparcie produkcji, przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów akwakultury. Do takiej działalności nie można zakwalifikować usług związanych z udostępnianiem bazy noclegowej.

 

  1. Czy w ramach operacji dywersyfikacja działalności można zakupić środek transportu?

Możliwość zakupu środka transportu uzależniona jest od rodzaju podejmowanej działalności uzupełniającej oraz sposobu użytkowania tego środka transportu, np.:

  • działalność uzupełniająca polega na dywersyfikacji dostaw produktów akwakultury pochodzących z własnego chowu lub hodowli poprzez dowóz schłodzonych, wstępnie przetworzonych ryb do sklepów zaopatrujących konsumenta końcowego – w takim przypadku samochód chłodnia może stanowić koszt kwalifikowalny operacji;
  • działalność uzupełniająca polega na podjęciu rolniczego handlu detalicznego (RHD), w tym sprzedaż przetworzonych ryb pochodzących z własnego chowu lub hodowli na targowiskach oraz podczas festynów i kiermaszy – w takim przypadku samochód typu „food truck” może stanowić koszt kwalifikowalny operacji;
  • działalność uzupełniająca polega na usługowym transporcie produktów akwakultury niepochodzących z własnej produkcji – w takim przypadku środek transportu nie może stanowić kosztu kwalifikowalnego operacji. Opisana działalność nie ma charakteru działalności okołoprodukcyjnej.

 

{"register":{"columns":[]}}