W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działanie 1.8 Tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej

1. Kto może skorzystać z pomocy?

Armator statku rybackiego, przy użyciu którego jest wykonywane rybołówstwo komercyjne, którego długość całkowita wynosi:

    1. poniżej 12 m,
    2. od 12 m do 24 m – jeżeli armator tego statku, w okresie 3 lat przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie, w specjalnym zezwoleniu połowowym wydanym na ten statek posiadał przyznane kwoty połowowe co najmniej 2 gatunków organizmów morskich objętych ogólną kwotą połowową.
    3. powyżej 24 m - jeżeli armator tego statku rybackiego w okresie 3 lat przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie w specjalnym zezwoleniu połowowym wydanym na ten statek posiadał przyznane kwoty połowowe co najmniej 2 gatunków organizmów morskich objętych ogólną kwotą połowową.

Długość całkowitą statku rybackiego określa się zgodnie z danymi z rejestru statków rybackich na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie.

2. Jakie musisz spełnić warunki, aby uzyskać pomoc?

Pomoc przyznaje się jeżeli:

  1. statek rybacki jest zarejestrowany jako aktywny oraz przez co najmniej 120 dni w ciągu ostatnich dwóch lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o wsparcie prowadził działalność połowową na morzu,
  2. działalność połowowa danego statku została wstrzymana na co najmniej 30 dni w danym roku kalendarzowym.

Pomoc może zostać przyznana wyłącznie raz w danym roku kalendarzowym
i maksymalnie na okres 12 miesięcy w okresie programu na dany statek rybacki, przy użyciu którego jest wykonywane rybołówstwo komercyjne.

W okresie tymczasowego zaprzestania działalności połowowej cała działalność połowowa prowadzona przez dany statek musi zostać faktycznie zawieszona. W tym czasie także nie może być on wykorzystywany do innych celów.

Pomocy nie przyznaje się armatorowi statku rybackiego, przy użyciu którego jest wykonywane rybołówstwo komercyjne, w przypadku gdy została zawarta umowa o dofinansowanie na złomowanie tego statku lub jego przekwalifikowanie w ramach działania 1.7 „Trwałe zaprzestanie działalności połowowej”.

3. Jaką pomoc i w jakiej wysokości możesz otrzymać?

Pomoc przyznaje się w formie finansowania na podstawie stawek jednostkowych według stawek dziennych za każdy dzień zaprzestania działalności połowowej przy użyciu danego statku rybackiego w wysokości:

      1. 1400 zł - dla obszarów, o których mowa w art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, oraz obszarów na północ od granic określonych w § 2 pkt 1-3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 lipca 2004 r. w sprawie określenia granic między wodami morskimi a wodami śródlądowymi do celów wykonywania rybołówstwa za okres ochronny węgorza w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 kwietnia;
      2. 1900 zł dla obszarów, o których mowa w:
          1. art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o rybołówstwie morskim, za okres ochronny troci w okresie od dnia 15 września do dnia 15 listopada,
          2. art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, oraz obszarów na północ od granic określonych w § 2 pkt 4-7 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 lipca 2004 r. w sprawie określenia granic między wodami morskimi a wodami śródlądowymi do celów wykonywania rybołówstwa za okres ochronny troci w okresie od dnia 25 września do dnia 31 grudnia.

4. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć za pomocą systemu teleinformatycznego, w aplikacji WOD2021 https://wod.cst2021.gov.pl/, na formularzu udostępnionym przez ARiMR.

5. Co wpływa na kolejność rozpatrywania wniosków?

O kolejności rozpatrywania wniosków o dofinansowanie decyduje kolejność ich złożenia w systemie teleinformatycznym.

6. Gdzie możesz znaleźć informacje o naborach?

Aktualne i planowane nabory wniosków o dofinansowanie oraz ich harmonogram dostępne są na stronie programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa - link do strony.

7. Poniżej znajdziesz podstawowe akty prawne określające:

  1. szczegółowe kryteria dostępu do pomocy finansowej, katalog beneficjentów, wysokość możliwego do uzyskania wsparcia, itd., które zawarte są w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 września 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i wypłaty pomocy finansowej na realizację operacji w ramach Priorytetu 1. Wspieranie zrównoważonego rybołówstwa oraz odbudowy i ochrony żywych zasobów wodnych objętego programem Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027 oraz wysokości tej pomocy (Dz. U. poz. 2128) - dostępnym na stronie programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa – link do zakładki z rozporządzeniami dotyczącymi realizacji programu.
  1. szczegółowe zasady ogłaszania naborów, tryb składania wniosków o dofinansowania oraz o płatność, zobowiązania wynikające z umów o dofinansowanie, warunki przyznawania wypłaty i zwrotu dofinansowania, które zawarte są w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dnia 16 października 2023 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej na realizację operacji w ramach Priorytetów 1–4 objętych programem Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027 (Dz. U. poz. 2289) - dostępnym na stronie programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa - link do rozporządzenia.
  1. podstawowe wytyczne udzielania wsparcia w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, które zawarte są w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1139 z dnia 7 lipca 2021 r. ustanawiającym Europejski Fundusz Morski, Rybacki i Akwakultury - dostępnym na stronie programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa - link do rozporządzenia.
  1. zobowiązania w zakresie przeprowadzenia działań informacyjnych i promocyjnych operacji, które zawarte są w art. 47 i 50 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury (…) – dostępnego na stronie programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa - link do rozporządzenia.

Zapoznaj się z broszurą informacyjną o działaniu 1.8 "Tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej" na stronie programu.

 

Materiały

Dz 1.8​_Tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej
Dz​_1.8​_Tymczasowe​_zaprzestanie​_po​_nowel.pdf 0.27MB
{"register":{"columns":[]}}