Dziedziczenie
Zasady przyznawania płatności spadkobiercy
1. W przypadku śmierci rolnika/zapisu windykacyjnego, która nastąpiła w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności, do dnia doręczenia decyzji w sprawie przyznania:
- jednolitej płatności obszarowej lub
- płatności uzupełniającej do powierzchni uprawy chmielu niezwiązanej z produkcją lub
- specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych lub
- płatności do krów i owiec lub
- płatności do tytoniu,
płatności te przysługują spadkobiercy/zapisobiercy windykacyjnemu, jeżeli:
- odpowiednio, grunty rolne, które były objęte wnioskiem o przyznanie powyższych płatności lub zwierzęta, które były objęte wnioskiem o przyznanie płatności do krów i owiec, były w dniu 31 maja roku, w którym został złożony ten wniosek, w posiadaniu spadkodawcy/zapisodawcy windykacyjnego lub spadkobiercy/zapisobiercy windykacyjnego;
- przejmuje on zobowiązania wynikające z umowy na uprawę tytoniu albo umowy kontraktacji w przypadku płatności do tytoniu;
- spełnia on warunki do przyznania danej płatności lub wsparcia, z tym, że w przypadku płatności uzupełniającej do powierzchni uprawy chmielu niezwiązanej z produkcją, o ile spadkodawca spełniał lub spadkobierca spełnia warunki do przyznania jednolitej płatności obszarowej i złożył wniosek o wstąpienie odpowiednio do postępowania w sprawie przyznania jednolitej płatności obszarowej, płatności uzupełniającej do powierzchni uprawy chmielu niezwiązanej z produkcją lub wsparcia specjalnego.
W przypadku śmierci rolnika/zapisu windykacyjnego, która nastąpiła w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności do dnia doręczenia decyzji w sprawie przyznania płatności, spadkobierca/zapisobierca windykacyjny wstępuje na miejsce spadkodawcy/zapisodawcy windykacyjnego do toczącego się postępowania w sprawach o przyznanie tych płatności na wniosek złożony w terminie 7 miesięcy od dnia otwarcia spadku (śmierci rolnika)/zapisu windykacyjnego. Termin ten nie podlega przywróceniu.
Do wniosku o przyznanie płatności (W-3/01), spadkobierca/zapisobierca windykacyjny dołącza:
- prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo
- w przypadku, gdy nie zostało zakooczone postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku:
- zaświadczenie sądu o zarejestrowaniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku albo
- kopię wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, potwierdzoną za zgodnośd z oryginałem przez sąd albo potwierdzoną za zgodnośd z oryginałem przez notariusza albo upoważnionego pracownika Agencji wraz z potwierdzeniem nadania tego wniosku w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo kopia tego potwierdzenia poświadczona za zgodnośd z oryginałem przez notariusza albo upoważnionego pracownika Agencji albo
- zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza;
- oświadczenie spadkobierców o wyrażeniu zgody na przyznanie mu płatności lub wsparcia (O-10/01), jeżeli z postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo z zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza wynika, że uprawnionych do nabycia spadku jest więcej niż jeden spadkobierca.
Oświadczenie składane jest wraz z wnioskiem w przypadku, gdy rolnik dołącza do wniosku prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, albo składane jest wraz z prawomocnym postanowieniem sądu o stwierdzeniu nabycia spadku w ciągu 14 dni od dnia uprawomocnienia się tego postanowienia.
Oświadczenie nie jest wymagane, jeżeli zgoda miałaby byd wyrażona przez małoletniego, a wniosek składa spadkobierca będący przedstawicielem ustawowym małoletniego.
- kopię wniosku o wpis do ewidencji producentów, jeżeli spadkobierca nie posiada nadanego numeru identyfikacyjnego.
W przypadku, gdy nie zostało zakooczone postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku, spadkobierca/zapisobierca windykacyjny składa odpis prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku/zapisu windykacyjnego w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się tego postanowienia.
W przypadku, gdy rolnik, który złożył za dany rok kalendarzowy wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich i złożył również za ten rok kalendarzowy wniosek o przyznanie płatności w przypadku śmierci rolnika/zapisu windykacyjnego, wnioski te są rozpatrywane łącznie. Wnioski są rozpatrywane przez kierownika biura powiatowego właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę wnioskodawcy.
Decyzję w sprawie przyznania płatności, kierownik biura powiatowego ARiMR wydaje po złożeniu przez spadkobiercę/zapisobiercę windykacyjnego odpisu prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku/zapisie windykacyjnym.
2. W przypadku śmierci rolnika/zapisu windykacyjnego, która/który nastąpiła/nastąpił w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności, do dnia doręczenia decyzji w sprawie przyznania:
- płatności cukrowej lub
- płatności do pomidorów lub
- oddzielnej płatności z tytułu owoców miękkich lub
- płatności uzupełniającej dla producentów surowca tytoniowego (płatnośd niezwiązana do tytoniu) lub
- płatności uzupełniającej w zakresie produkcji ziemniaka skrobiowego (płatnośd niezwiązana do skrobi)
płatności te przysługują z urzędu spadkobiercy/zapisobiercy windykacyjnemu, któremu przyznano jednolitą płatnośd obszarową.
3. W przypadku śmierci rolnika/zapisu windykacyjnego, która/który nastąpiła/nastąpił po dniu doręczenia decyzji w sprawie przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego
Jeżeli płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego nie zostały przekazane na rachunek bankowy spadkodawcy/zapisodawcy windykacyjnego, płatności te przysługują spadkobiercy/ zapisobiercy windykacyjnemu, jeżeli złożył wniosek o wypłatę (W-2/01) oraz nie kwestionuje należności określonej w decyzji w sprawie przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
Płatności przysługują spadkobiercy/zapisobiercy windykacyjnemu na wniosek złożony w terminie 6 miesięcy od dnia doręczenia spadkodawcy/zapisodawcy windykacyjnemu decyzji w sprawie przyznania płatności.
Do wniosku o wypłatę płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego spadkobierca/ zapisobierca windykacyjny dołącza:
- odpis prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku - w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się tego postanowienia albo
- zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza – w terminie 14 dni od dnia wpisu aktu poświadczenia dziedziczenia do rejestru aktów poświadczenia dziedziczenia, albo
- w przypadku, gdy nie zostało zakooczone postępowanie sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku:
a) zaświadczenie sądu o zarejestrowaniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku albo
b) kopię wniosku o stwierdzenie nabycia spadku:
- potwierdzoną za zgodnośd z oryginałem przez sąd albo
- poświadczoną za zgodnośd z oryginałem przez notariusza albo potwierdzoną za zgodnośd z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji, wraz z potwierdzeniem nadania tego wniosku w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo kopią tego potwierdzenia poświadczoną za zgodnośd z oryginałem przez notariusza albo potwierdzoną za zgodnośd z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji.
- oświadczenia pozostałych spadkobierców o wyrażeniu zgody na wypłatę płatności bezpośrednich (O-33/01), jeżeli z postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo z zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza wynika, że uprawnionych do nabycia spadku jest więcej niż jeden spadkobierca.
Zgoda nie jest wymagana, jeśli miałaby byd wyrażona przez małoletniego, a wniosek o wypłatę płatności składa spadkobierca będący przedstawicielem ustawowym tego małoletniego.
W przypadku nie złożenia wniosku o wypłatę, albo w przypadku wydania decyzji o odmowie wypłaty płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, decyzja, która została skierowana do zmarłego rolnika/zapisodawcy windykacyjnego wygasa z mocy prawa.