Dziedziczenie
I. W przypadku śmierci rolnika/zapisu windykacyjnego, które nastąpiły w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności, do dnia doręczenia decyzji w sprawie przyznania płatności ONW
- użytki rolne, które były objęte wnioskiem o przyznanie płatności, były w posiadaniu rolnika lub jego spadkobiercy w dniu 31 maja roku, w którym został złożony ten wniosek,
- spełnia on warunki do przyznania płatności ONW z tym, że warunek posiadania numeru identyfikacyjnego, uznaje się za spełniony, nawet jeżeli spadkobiercy został nadany numer identyfikacyjny, który nie może być wykorzystywany do ubiegania się o przyznanie płatności ONW.
Spadkobierca/zapisobierca windykacyjny wstępuje na miejsce spadkodawcy/zapisodawcy windykacyjnego do toczącego się postępowania w sprawach o przyznanie tej płatności na wniosek o przyznanie płatności w przypadku śmierci rolnika złożony w terminie 7 miesięcy od dnia otwarcia spadku (śmierci rolnika)/zapisu windykacyjnego. Termin ten nie podlega przywróceniu.
Wniosek o przyznanie płatności w przypadku śmierci rolnika wraz z załącznikami składa się w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, do której logowanie następuje poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) dostępną z poziomu strony internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) pod adresem: https://www.gov.pl/web/arimr/platforma-uslug-elektronicznych lub po przekierowaniu beneficjenta ze strony: https://www.gov.pl/web/arimr/ewniosekplus-system.
Załączniki, które nie wymagają podpisu osoby trzeciej dołącza się w postaci elektronicznej, za pomocą formularzy opracowanych przez ARiMR lub w postaci elektronicznych kopii dokumentów (plików) sporządzonych w postaci papierowej i opatrzonych przez rolnika podpisem własnoręcznym.
Załączniki do wniosku lub do zmiany do wniosku, które wymagają podpisu osoby trzeciej, dołącza się w aplikacji do wniosku w postaci elektronicznej jako:
- dokumenty opatrzone przez tę osobę kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym albo
- elektroniczne kopie dokumentów sporządzonych w postaci papierowej i opatrzonych przez tę osobę podpisem własnoręcznym, zapisane w formacie JPEG, PDF, TIF (TIFF), DOC, DOCX, XLS, XLSX, ZIP, PNG, BMP, RAR, 7ZIP, TAR lub GZIP.
Takie załączniki rolnik może także dostarczyć do biura powiatowego ARiMR w formie papierowej lub przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego, w terminie składania wniosków o przyznanie płatności w przypadku śmierci rolnika.
Aby złożyć wniosek przez Internet nie jest wymagany bezpieczny podpis elektroniczny.
Do wniosku o przyznanie płatności spadkobierca/zapisobierca windykacyjny dołącza:
- dokumenty dotyczące potwierdzenia spełnienia warunków dla rolnika aktywnego zawodowo
- Oświadczenie o liczbie członków spółdzielni – jeśli wniosek jest składany przez spółdzielnię.
- oświadczenie podmiotu przeprowadzającego badanie lustracyjne o poddaniu się wnioskodawcy temu badaniu lub inny dokument potwierdzający poddanie temu badaniu– jeśli wniosek jest składany przez spółdzielnię.
- odpis prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo
w przypadku, gdy nie zostało zakończone postępowanie sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku:
- zaświadczenie sądu o zarejestrowaniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku albo
- kopię wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez sąd albo poświadczoną za zgodność z oryginałem przez notariusza albo potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji, wraz z potwierdzeniem nadania tego wniosku w placówce pocztowej operatora pocztowego w rozumieniu art. 3 pkt 12 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe lub w placówce podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej albo kopią tego potwierdzenia, albo
- wypis albo odpis zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza,
- oświadczenia współspadkobiercy/ współzapisobiercy windykacyjnego o wyrażeniu zgody na przyznanie rolnikowi płatności bezpośrednich/ płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW) - jeżeli z postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo z zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza wynika, że do nabycia spadku uprawnionych jest więcej spadkobierców niż jeden spadkobierca.
Oświadczenie nie jest wymagane, jeżeli miałoby być złożone przez małoletniego, a wniosek został złożony przez spadkobiercę będącego przedstawicielem ustawowym tego małoletniego.
- prawomocne postanowienie częściowe sądu o stwierdzeniu nabycia przedmiotu zapisu windykacyjnego będącego gospodarstwem rolnym lub gruntami rolnymi, które były objęte wnioskiem o przyznanie płatności złożonym przez zapisodawcę lub prawem majątkowym, z którym łączy się posiadanie tego gospodarstwa lub tych gruntów.
W przypadku, gdy nie zostało zakończone postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku, spadkobierca/zapisobierca windykacyjny składa prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku w terminie 30 dni od dnia uprawomocnienia się tego postanowienia. Stwierdzenie prawomocności postanowienia, ma formę pieczęci stawianej na postanowieniu, upływ 30 dniowego terminu należy liczyć od daty wynikającej z tej pieczęci niezależnie od daty otrzymania odpisu postanowienia wraz ze stwierdzeniem prawomocności.
Materiały
Oświadczenie-liczba członków-spółdzielnia_2024oświadczenie_liczba_członków_spółdzielnia_2024.pdf 0.16MB Oświadczenie-zgoda współspadkobiercy_2024
Oswiadczenie_-_zgoda_wspolspadkob_OB_i_ONW_2024.pdf 0.18MB
II. W przypadku śmierci rolnika/zapisu windykacyjnego po dniu doręczenia decyzji w sprawie przyznania płatności ONW
jeżeli po doręczeniu decyzji w sprawie o przyznanie płatności ONW rolnik, do którego została skierowana decyzja, zmarł, jego spadkobiercy przysługują prawa, które przysługiwałyby spadkodawcy jako stronie postępowania.
Jeżeli płatność ONW nie została przekazana na rachunek bankowy rolnika lub rachunek tego rolnika prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, jego spadkobierca, który nie kwestionuje należności określonej w decyzji w sprawie przyznania płatności składa wniosek o wypłatę płatności ONW do kierownika biura powiatowego Agencji, do którego spadkodawca złożył wniosek o przyznanie tych płatności przed upływem 7 miesięcy od dnia doręczenia spadkodawcy decyzji w sprawie o przyznanie płatności.
Do wniosku o wypłatę spadkobierca dołącza:
- odpis prawomocnego postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo
- wypis albo odpis aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza, albo
w przypadku, gdy nie zostało zakończone postępowanie sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku:
- oświadczenie spadkobiercy o złożeniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, zawierające wskazanie imienia, nazwiska i numeru identyfikacyjnego rolnika, którego jest spadkobiercą zaświadczenie sądu o zarejestrowaniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku albo
- Oświadczenie spadkobierców o wyrażeniu zgody na wypłatę płatności jednemu z nich - jeżeli z postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo z zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza wynika, że do nabycia spadku uprawnionych jest więcej spadkobierców niż jeden spadkobierca.
Oświadczenie nie jest wymagane, jeżeli miałoby być złożone przez małoletniego, a wniosek o wypłatę został złożony przez spadkobiercę będącego przedstawicielem ustawowym tego małoletniego.
W przypadku, gdy nie zostało zakończone postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku, spadkobierca składa odpis prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku w terminie 30 dni od dnia uprawomocnienia się tego postanowienia.
W przypadku niezłożenia wniosku o wypłatę albo w przypadku wydania decyzji o odmowie wypłaty płatności ONW, decyzja, która została skierowana do zmarłego rolnika/zapisodawcy windykacyjnego wygasa z mocy prawa.
Materiały
Oświadczenie-współspadkobierca-zgoda na wypłatę_2024Oświadczenie_współspadkobierca_zgoda__na_wypłate_2024.pdf 0.22MB