II Ogólnopolska Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich – Liderki Bezpiecznej Wsi”
14.10.2022
14 i 15 października 2022 r. w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi odbywa się II Ogólnopolska Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich – Liderki Bezpiecznej Wsi”. Wzięła w niej udział prezes ARiMR Halina Szymańska.
- Gdy w 2018 roku tworzyliśmy ustawę o KGW, przez myśl mi nie przeszło, że okaże się takim sukcesem. Daje ona niesamowite możliwości do rozwoju dla istniejących kół oraz wsparcie dla organizacji nowych. Wyrażam podziw, że ARiMR tak dobrze opiekuje się tymi organizacjami, które coraz aktywniej działają na wielu polach. Z inicjatywy Pani Prezydentowej rusza właśnie pilotażowy program szkoleń z obsługi komputera dla gospodyń wiejskich, który ma przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich i jeden z inicjatorów utworzenia Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
W pierwszym dniu konferencji, za której przygotowanie odpowiadała toruńska Fundacja Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”, zorganizowany panel dyskusyjny pn. „KGW – Liderki Bezpiecznej Wsi”. Podczas niego głos zabierali przedstawiciele instytucji działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.
- Koła gospodyń wiejskich działają bardzo prężnie i przyczyniają się do integracji lokalnych środowisk. Coraz chętniej korzystają też ze wsparcia. Do tej pory na działalność statutową przekazaliśmy 195 mln zł – stwierdziła podczas wystąpienia Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podzieliła się też informacją o przygotowywaniu zdrowotnego programu profilaktycznego skierowanego do mieszkańców obszarów wiejskich. Będzie on realizowany we współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Ministerstwem Zdrowia.
Na drugi dzień zaplanowana została debata przedstawicielek kilkunastu kół gospodyń wiejskich z całego kraju w ramach kolejnego panelu – „Bezpieczeństwo i rozwój społeczności lokalnych a potencjał i możliwości KGW”. Dyskusjom towarzyszyć mają zorganizowane dla pań warsztaty. Na te organizacje, które brały udział w drugiej edycji programu grantowego „KGW – krzepkie i zdrowe” na najciekawsze działania w zakresie profilaktyki zdrowotnej na wsi, czekają nagrody. Termin spotkania wybrano nieprzypadkowo – 15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich.