Informacja w sprawie dalszego postępowania z wnioskami o „rekompensaty wodnośrodowiskowe”, w których nadzór weterynaryjny nie został potwierdzony załącznikiem wskazanym w rozporządzeniu wykonawczym.
05.03.2024
Obecnie obowiązujące przepisy rozporządzenia wykonawczego dla Priorytetu 2 programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa (link do rozporządzenia) pozwalają przyznać „rekompensaty wodnośrodowiskowe” w ramach działania 2.3 „Akwakultura środowiskowa” tylko tym posiadaczom obiektów chowu i hodowli ryb, którym nadano numer weterynaryjny w oparciu o przepisy ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego (link do ustawy).
W związku z tym, do tych wnioskodawców, którzy złożyli wnioski o dofinansowanie w naborze przeprowadzonym w dniach 4-20.12.2023 r. i załączyli do nich dokumenty poświadczające objęcie posiadanych stawów nadzorem weterynaryjnym na podstawie przepisów ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (link do ustawy) będą kierowane wezwania do uzupełnienia wniosków o decyzje powiatowego lekarza weterynarii o nadaniu weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego, o którym mowa w art. 21 ust 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego lub złożenia wyjaśnienia, iż wnioskodawca nie posiada ww. decyzji.
Jednocześnie Instytucja Zarządzająca (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi) poinformowała o trwających pracach nad zmianą rozporządzenia wykonawczego, która umożliwi przyznanie „rekompensat wodnośrodowiskowych” także posiadaczom obiektów chowu i hodowli ryb objętych nadzorem weterynaryjnym na podstawie przepisów ustawy o ochronie zdrowia zwierząt (…).
W związku z planowaną zmianą przepisów rozporządzenia wykonawczego, Instytucja Zarządzająca (IZ) wyraziła opinię, że Agencja nie powinna wstrzymywać procedowania wniosków o dofinansowanie i warunkowo akceptować decyzje o nadaniu numeru weterynaryjnego na podstawie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt (…). IZ wskazała jednak, że w takich przypadkach zawarcie umowy o dofinasowanie będzie możliwe dopiero po nowelizacji rozporządzenia.
Wobec powyższego, kierowanie do wnioskodawców wezwań do uzupełnienia wniosku przez załączenie decyzji powiatowego lekarza weterynarii o nadaniu weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego, o którym mowa w art. 21 ust 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego jest konieczne z uwagi na obecnie obowiązujące przepisy. Jednak brak tego dokumentu nie pozbawi możliwości otrzymania pomocy po znowelizowaniu przepisów, jeżeli dany obiekt chowu i hodowli ryb objęty jest nadzorem weterynaryjnym na postawie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt (…).