W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje - Pakiet 9. Retencjonowanie wody

Cel wdrażania pakietu 9. Wsparcie dla rolników, którzy wbrew własnym celom ekonomicznym, utrzymują wodę na swoich trwałych użytkach zielonych lub obszarów przyrodniczych przyczyniając się do zmniejszenia jej szybkiego odpływu.

Zobowiązanie w ramach pakietu 9 jest zobowiązaniem 1-rocznym.

W ramach pakietu 9 płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna jest przyznawana do powierzchni trwałych użytków zielonych lub obszarów przyrodniczych :

  1. zalanej lub podtopionej, przy czym zalanie lub podtopienie rozumiane są jako stan wysycenia profilu glebowego wodą na poziomie przynajmniej 80% przez co najmniej 12 następujących po sobie dni w okresie od dnia 1 maja do dnia 30 września,
  2. położonej na działkach rolnych, na których jest realizowane zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach pakietu 4 albo 5, albo 8, z wyłączeniem wariantu 4.3 i 5.3, i objętych obszarem zatwierdzonym odpowiednio w ramach pakietu 4 albo 5, albo 8, z wyłączeniem wariantu 4.3 i 5.3

– o zwartym obszarze w gospodarstwie rolnym wynoszącym co najmniej 0,1 ha.

Warunek wystąpienia na danej powierzchni zalania lub podtopienia, jest spełniony, jeżeli potwierdzą to dane udostępnione ARiMRi, przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy do dnia 10 października.

Rolnicy wnioskujący o przyznanie płatności w ramach pakietu 9 nie mają obowiązku posiadania planu działalności rolnośrodowiskowej oraz posiadania dokumentacji przyrodniczej.

W aplikacji eWnioskePlus rolnik nie deklaruje do płatności w ramach pakietu 9 konkretnych działek, a jedynie zaznacza wnioskowanie o płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną, w tym retencjonowanie wody.

{"register":{"columns":[]}}