W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje dotyczące regulacji prawnych związanych z obowiązkiem homologacji pojazdów rolniczych

24.06.2021

homologacja pojazdów rolniczych

Aktualizacja komunikatu: 07.07.2025 r.

W przypadku pojazdów rolniczych i leśnych (ciągniki rolnicze lub leśne, przyczepy rolnicze lub leśne oraz wymienne urządzenia ciągnięte) ARiMR na etapie rozliczania inwestycji będzie wymagała rejestracji ww. pojazdów albo przedstawienia dokumentu dotyczącego homologacji w przypadku kiedy rejestracja pojazdu nie będzie wymagana.

Klasyfikacja pojazdów na potrzeby ich rejestracji określona została w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz.U. z 2022 r. poz. 1849, z późn. zm.).

Rejestracji pojazdu, zgodnie z art. 72 ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1251), dokonuje się na podstawie między innymi następujących dokumentów: świadectwa zgodności, świadectwa zgodności WE, decyzji o dopuszczeniu jednostkowego pojazdu, decyzji o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu. Zgodnie z § 27 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażeniu (Dz. U. z 2023 r. poz. 919) producent pojazdu jest obowiązany wystawić świadectwo zgodności do każdego pojazdu, na którego typ wydano odpowiednie świadectwo homologacji. 

Jeżeli beneficjent nie dostarczy dowodu rejestracyjnego ww. pojazdu objętego dofinansowaniem, ARiMR będzie wymagała przedstawienia świadectwa homologacji. Wymagania dotyczące homologowania pojazdów wynikają m.in. z przepisów:

  • rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 167/2013 w sprawie homologacji i rynku pojazdów rolniczych i leśnych,
  • ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia.

Homologacja pojazdu jest warunkiem dopuszczenia do obrotu, co wynika z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia i jest to niezależne od ubiegania się o wsparcie ze środków unijnych.

Informacje w tym zakresie dostępne są m.in. w Komunikatach Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego znajdujących się m.in. w poniższych lokalizacjach:

  • homologacja pojazdów rolniczych - otwórz
  • pojazdy należące do kategorii R - otwórz
  • pojazdy należące do kategorii S - otwórz