Interwencja 4. Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych.
Cel: Zachowanie powierzchni sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych, środowiska życia wielu organizmów, tradycyjnego sposobu uprawy i charakterystycznego elementu krajobrazu wiejskiego.
Interwencja skierowana jest do beneficjentów, którzy uczestniczą w ochronie dawnych odmian drzew owocowych, których upraw zaniechano i które są określone w przepisach krajowych.
Wsparcie dotyczy istniejących starych sadów, w co najmniej 15 lat po nasadzeniu.
Płatność w ramach Interwencji 4 przyznawana jest do gruntów, na których są uprawiane drzewa owocowe odmian wskazanych w ust 2. załącznika nr 4 do rozporządzenia lub odmian tradycyjnie uprawianych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed 1950 r.tj. jabłonie, grusze, czereśnie, wiśnie, śliwy.
Płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna jest przyznawana w pełnej wysokości, niezależnie od zgłoszonej do tego pakietu powierzchni (brak degresywności).
W ramach tej interwencji beneficjenci zobowiązują się do realizacji określonych wymogów obejmujących w szczególności:
- utrzymanie wielogatunkowych lub wieloodmianowych sadów złożonych z drzew owocowych odmian tradycyjnych jabłoni, gruszy, czereśni, wiśni lub śliw,
- odpowiednie użytkowanie i pielęgnację tych sadów,
ograniczenie stosowania środków ochrony roślin.
Wymogi jakie muszą zostać spełnione w ramach Interwencji 4:
- obowiązek posiadania planu działalności rolnośrodowiskowej;
- obowiązek prowadzenia rejestru działalności rolnośrodowiskowej;
Płatność w ramach tego pakietu przyznawana jest beneficjentowi, jeżeli posiada gospodarstwo rolne położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o powierzchni użytków rolnych nie mniejszej niż 1 ha.
Płatności są przyznawane corocznie, przez okres 5-letniego zobowiązania, rolnikom lub zarządcom, którzy dobrowolnie przyjmują na siebie zobowiązanie w zakresie danej interwencji lub wariantu. Płatność w całości lub w części rekompensuje utracony dochód i dodatkowo poniesione koszty.