W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Interwencja 6. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie

Cel: zachowanie rodzimych ras zwierząt poprzez wspieranie i utrzymanie hodowli lokalnych ras odpowiednich gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem, objętych programem ochrony zasobów genetycznych.

Interwencja ma na celu ochronę szczególnie cennych ras wybranych gatunków zwierząt gospodarskich (bydła, koni, owiec, świń i kóz), w przypadku których niska lub malejąca liczebność zwierząt hodowlanych stwarza zagrożenie ich wyginięcia, co przyczyni się do zachowania różnorodności genetycznej zwierząt gospodarskich.

Upoważnionym do realizacji lub koordynacji działań w zakresie ochrony zasobów genetycznych jest Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy.

Instytut Zootechniki – PIB określa kryteria i progi liczebności, przy których dana rasa staje się zagrożona, tworzy program ochrony, którego realizacja ma zapewnić ochronę poszczególnych zagrożonych ras, nadzoruje realizację i koordynuje programy ochrony zasobów genetycznych oraz określa kryteria i progi liczebności, przy których dana rasa staje się zagrożona.

Płatność przyznawana jest do samic i samców następujących ras:

  • bydło (wsparcie do samic i samców) – polskie czerwone, białogrzbiete, polskie czerwono-białe, polskie czarno-białe;
  • konie (wsparcie do samic i samców) – koniki polskie, huculskie, małopolskie, śląskie, wielkopolskie, sokólskie, sztumskie;
  • owce (wsparcie do samic; stawka płatności uwzględnia utrzymanie samców) – wrzosówka, świniarka, olkuska, polska owca górska odmiany barwnej, merynos odmiany barwnej, uhruska, wielkopolska, żelaźnieńska, korideil, kamieniecka, pomorska, cakiel podhalański, merynos polski w starym typie, czarnogłówka, owca pogórza, polska owca górska, białogłowa owca mięsna;
  • świnie (wsparcie do samic i samców) – puławska, złotnicka biała, złotnicka pstra;
  • kozy (wsparcie do samic; stawka płatności uwzględnia utrzymanie samców) – koza karpacka, kazimierzowska, sandomierska.

Płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne są przyznawane do krów, klaczy, loch, owiec lub kóz, jeżeli ich liczba w stadzie wynosi co najmniej:

  • 4 krowy tej samej rasy i objęte oceną w tym samym kierunku użytkowości;
  • 2 klacze tej samej rasy;
  • 1 ogier tej samej rasy;
  • 10 loch rasy puławskiej;
  • 8 loch rasy złotnickiej białej lub złotnickiej pstrej,
  • 30 owiec samic rasy merynos polski w starym typie, 15 owiec samic rasy cakiel podhalański, barwna owca górska, polska owca pogórza, czarnogłówka, polska owca górska lub białogłowa owca mięsna albo 10 owiec samic pozostałych ras;
  • 3 kozy samice.

W zakresie Interwencji 6. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie płatność przysługuje do maksymalnej liczby zwierząt w jednym stadzie tj.:

  • krów: 100 sztuk;
  • loch tej samej rasy:
  • 70 loch stada podstawowego świń rasy puławskiej;
  • 100 loch stada podstawowego świń rasy złotnickiej białej;
  • 100 loch stada podstawowego świń rasy złotnickiej pstrej;
  • klaczy:
  •  50 sztuk rasy sokólskiej lub sztumskiej;
  •  80 sztuk pozostałych ras koni.

Rolnikowi może zostać przyznana dodatkowa płatność do buhaja, który w okresie realizacji tego zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego był objęty tym zobowiązaniem i został udostępniony do centrum pozyskiwania nasienia, w celu pozyskania od niego nasienia.

Rolnik składa do kierownika biura powiatowego Agencji zaświadczenie wydane przez podmiot upoważniony do realizacji lub koordynacji działań w zakresie ochrony zasobów genetycznych potwierdzające, że nasienie zostało pobrane, w terminie do 30 września roku, w którym ten rolnik ubiega się o przyznanie dodatkowej płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej  i może być przyznana do danej sztuki zwierzęcia jednorazowo.

Wysokość dodatkowej płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej do buhaja, ustala się jako iloczyn stawki płatności w wysokości 15 131 zł za sztukę i liczby zwierząt zatwierdzonych spełniających warunek i dla których wydano zaświadczenie.

W przypadku, gdy z zaświadczenia wynika, że buhaj został udostępniony do centrum pozyskiwania nasienia, jednakże nie było możliwe pozyskanie od niego nasienia, dodatkowa płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna do buhaja, jest wypłacona w wysokości 60% wysokości płatności.

Zmiana zobowiązania w zakresie Interwencji 6. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie może polegać jedynie na zastąpieniu zwierząt danej rasy lokalnej objętych tym zobowiązaniem zwierzętami tej samej rasy, jeżeli zwierzęta te spełniają warunki przyznania płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach tego wariantu, którym były objęte zwierzęta zastępowane.

Płatność w ramach tej interwencji przyznawana jest beneficjentowi, jeżeli posiada gospodarstwo rolne położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o powierzchni użytków rolnych nie mniejszej niż 1 ha. 

Płatności są przyznawane corocznie, przez okres 5-letniego zobowiązania, rolnikom albo innemu podmiotowi  którzy dobrowolnie przyjmują na siebie zobowiązanie w zakresie danej interwencji lub wariantu. Płatność w całości lub w części rekompensuje utracony dochód i dodatkowo poniesione koszty.

 

{"register":{"columns":[]}}